Vitályos Eszter rámutatott, hogy a kormány határozottan elkötelezett amellett, hogy zéró toleranciát hirdessen a nők ellen elkövetett erőszak mindenféle megnyilvánulásával szemben.


Vitályos Eszter kormányszóvivő a keddi videójában hangsúlyozta, hogy a szövegek egyediségére van szükség. Ezt követően a rendőrség elismerte, hogy tévedett a japán nő tragikus ügyében, aki a volt férje által vesztette életét, miután korábban elutasították a nő feljelentéseit.

A személyi változásokon túl az országos rendőrfőkapitány elrendelte, hogy vizsgálják felül a kapcsolati erőszak miatt az elmúlt egy évben tett feljelentések ügyében az elutasító határozatokat, ahogy a bűncselekmény vagy bizonyítottság hiányában megszüntetett nyomozások megszüntető határozatát is felül kell vizsgálni országos szinten, a folyamatban lévő ügyek pedig fokozott szakirányítói felügyelet alá kerülnek.

Vitályos kiemelte, hogy a kormány üdvözli a rendőrség "gyors és átfogó intézkedéseit", amelyek a kormány teljes támogatásával bírnak. "A kormány zéró toleranciát hirdet a nők ellen irányuló erőszak minden formájával szemben" - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a családon belüli erőszak megelőzése és a gyengék, különösen a nők védelme közös társadalmi felelősség.

A tragédia világossá tette a meglévő hiányosságokat – hangsúlyozta Vitályos. A kormány elkötelezett amellett, hogy Magyarország minden nő számára biztonságos környezetet biztosítson, és senkinek ne kelljen segítség nélkül maradnia. "Célunk egy olyan rendőrség megteremtése, amely még nagyobb empátiával és szakértelemmel közelíti meg a családon belüli erőszak eseteit" – tette hozzá. Végül hangsúlyozta, hogy a kapcsolati erőszak nem csupán magánügy, és hogy senkit sem fognak magára hagyni.

Keddi írásunkban megjegyeztük, hogy a nőjogi mozgalom talán ilyen mértékű elismerésben még sosem részesült, ám ez a siker sem enyhíti a meggyilkolt japán nő és a többi áldozat szenvedését.

Fájdalmas kimondani, de valójában egyelőre csupán részsikerről lehet beszélni. Kevesebb mint egy hete Gulyás Gergely miniszter a Kormányinfón megdönthetetlen elvágólagossággal beszélt arról, hogy a hazai jogszabályi környezet megfelelő, vagyis "jogi értelemben minden eszköze megvan a rendőrségnek és a hatóságnak" arra, hogy ezeket az ügyeket megfelelően kezelje, és legfeljebb egyéni hibák vezethetnek hasonló tragédiákhoz.

A valóság sokkal összetettebb, mint ahogy azt sokan gondolják. Kezdjük azzal, hogy a kormány figyelmen kívül hagyja a nőjogi szervezetek, amelyek jól ismerik a kérdést, által benyújtott ajánlásokat és figyelmeztetéseket. A helyzet odáig fajult, hogy a kormány nem hajlandó ratifikálni az Isztambuli Egyezményt, csupán azért, mert úgy vélik, hogy annak minden egyes pontja már megtalálható a magyar jogrendben. Különösen problémás számukra, hogy az egyezményben a születési nemek kifejezést biológiai nemekre cserélnék. Ezzel azonban nemcsak a kormány hozzáállása, hanem a nők elleni erőszak kezelésének átfogó megközelítése is kérdésessé válik. Az Isztambuli Egyezmény éppen ezt a széleskörű perspektívát kínálná, amely jelenleg sajnos hiányzik a magyar rendszerből.

Related posts