Trump elrendelte a vizsgálatot a kölcsönös vámok bevezetésének lehetőségéről.


Szakértők hangsúlyozzák, hogy Trump vámtervei globális kereskedelmi konfliktusokat gerjeszthetnek, ami visszafoghatja a gazdasági növekedést.

Donald Trump utasítást adott az ügynökségeknek, hogy alaposan tanulmányozzák az új kölcsönös vámok bevezetésének lehetőségeit. Ezek a lépések potenciálisan növelhetik az Egyesült Államok bevételeit, ugyanakkor kockázatot jelentenek a globális kereskedelmi kapcsolatokra, amelyeket akár háborús helyzetekhez is vezethetnek. Emellett a döntések hatással lehetnek Amerika újjáéledő inflációs gondjaira is.

Howard Lutnick, Trump kereskedelmi miniszterjelöltje azt mondta, hogy a vizsgálat várhatóan április 1-jéig befejeződik. Ezután Trumpon múlik, hogy április 2-tól mikor lép életbe bármelyik új, ajánlott vám.

A kölcsönös vámok bevezetése Trump kampányának egyik kulcsfontosságú ígérete volt. Ezzel a lépéssel arra törekedett, hogy igazságosabbá tegye a kereskedelmi kapcsolatokat az amerikai termékeket megadóztató külföldi országokkal, valamint orvosolja azokat a kereskedelmi gyakorlatokat, amelyeket ő tisztességtelennek ítélt.

"A méltányosság jegyében úgy határoztam, hogy kölcsönös vámot fogok bevezetni. Ez annyit tesz, hogy ha egy ország vámot vet ki az Amerikai Egyesült Államokra, mi is ugyanezt fogjuk tenni velük. Se több, se kevesebb. Más szavakkal: ha ők ránk egy adót vagy vámot szabnak ki, mi pontosan ugyanezt az összeget számítjuk fel nekik, ez rendkívül egyszerű," nyilatkozta Donald Trump.

Közgazdászok szerint a lépés belföldön súlyos gazdasági légkört okozhat, mert ha azt más országok is megtorolják a saját vámtarifáikkal és kereskedelmi korlátokkal, akkor a fogyasztók drágulással nézhetnek szembe.

Trump azonban továbbra is optimista, hogy terve működni fog.

"Senki sem tudja igazán, hogy mi fog történni, azon kívül, hogy munkahelyek fognak létrejönni, olyan szinten, amilyet még nem láttunk. Tudjuk, hogy a kamatlábak végső soron csökkenni fognak, mert vannak dolgok, amik kéz a kézben járnak a vámokkal," magyarázta az amerikai elnök.

Trump hetek óta szövetségesekkel és riválisokkal egyaránt szembefordul, és vámokkal fenyegetőzik. Számos ország ellenintézkedéseket készített elő, hogy visszavágjon, ha az amerikai elnök véghezviszi fenyegetéseit.

Szakértők szerint Trump politikája egy totális kereskedelmi háború felé sodorja a világot, ami magában hordozza a növekedés visszafogásának kockázatát.

Related posts