Trump a dél-afrikai elnöknek olyan fényképeket mutatott be, amelyek a "fehér népirtásra" vonatkozó állításait próbálták alátámasztani, de ezek a képek valójában egy másik országban készültek.

Donald Trump amerikai elnök szerdán este egy feszültségekkel teli találkozót tartott Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnökkel az Ovális Irodában. A megbeszélés során Trump olyan képeket mutatott be, amelyeket a dél-afrikai fehér közösség elleni "tömeges gyilkosságok" bizonyítékaként említett, ám ezek a felvételek valójában a Kongói Demokratikus Köztársaságból származtak.
„Ezek mind fehér farmerek, akiket eltemetnek” - jelentette ki Trump, miközben a kezében tartotta egy képekkel illusztrált cikk kinyomtatott verzióját. A cikkhez csatolt fotó valójában egy, a Reuters február 3-án közzétett videójából készült kivágás, amelyen humanitárius munkások hullazsákokat emelnek a kongói Goma városában. A felvétel a Reuters archívumából származik, amely a Ruanda által támogatott M23 lázadókkal vívott összecsapások után készült.
A találkozó során Trump egy vitatott videó bemutatásával támadta Ramaphosát, amely szerinte bizonyítékot szolgáltat arra, hogy Dél-Afrikában népirtást követnek el a fehérek ellen. Az állítása szerint a felvételen több mint ezer, fehér keresztekkel megjelölt sír látható, amely a fehér farmerok emlékére készült. A valóságban azonban a felvétel egy emlékhelyet ábrázolt, amely a dél-afrikai Newcastle és Normandein települések között található. Ezt Rob Hoatson, az emlékhely létrehozója is megerősítette a BBC-nek, hangsúlyozva, hogy a videó félrevezető információkat közvetít.
A Trump által szerdán levetített videó több hamis állítást és félrevezető képsort tartalmazott, célja pedig az volt, hogy alátámassza az elnök ajánlatát, aki menedéket nyújtana az állítólag üldözött dél-afrikai fehér farmereknek. A Fehér Ház szerint a videó a "fehér genocídium" bizonyítéka, noha ezt az összeesküvés-elméletet évek óta cáfolják, és leginkább szélsőjobboldali körökben terjed.
A videóban feltűnt Julius Malema, az EFF (Economic Freedom Fighters) nevű radikális baloldali párt vezetője, akit Trump tévesen kormánytisztviselőként mutatott be. Ez a félreértés azt sugallta, hogy Malema uszító megnyilvánulásai, amelyek a fehér kisebbséggel szemben irányulnak, hivatalos álláspontot képviselnek. Érdemes megjegyezni, hogy Malema pártja a legutóbbi választások során mindössze 9,5 százaléknyi szavazatot kapott, miközben Ramaphosa kormánykoalíciója éppen az ő hatalomra jutásának megakadályozására törekszik. Ramaphosa washingtoni látogatásának célja a kapcsolatok erősítése volt, különösen azt követően, hogy Trump az utóbbi hónapokban számos alkalommal bírálta Dél-Afrika földtörvényeit, külpolitikáját és a fehér kisebbség helyzetét.