Trump az ukrán fegyverszünet kapcsán így nyilatkozott: "Elérkezik egy pillanat, amikor vagy igent mondasz, vagy hallgatsz!"

Donald Trump szerint az Oroszország és Ukrajna közötti tűzszünetről szóló tárgyalások "jól haladnak", de hangsúlyozta, hogy a megoldásnak hamarosan meg kell születnie. Különmegbízottja, Keith Kellog a háború utáni Berlinhez hasonló nyugati ellenőrzési zónákat állítana fel Ukrajnában.
Az Air Force One fedélzetén, ahol az elnöki gép szárnyain utazott, Trump újságíróknak beszélt az orosz-ukrán tűzszüneti tárgyalásokról. Kijelentette: "Van egy pillanat, amikor vagy elfogadod a helyzetet, vagy megpróbálod elkerülni. Majd figyeljük, hogyan alakul a dolog, de úgy vélem, minden rendben van."
Trump észrevételei után érkeztek, hogy Steve Witkoff, a volt elnök megbízottja pénteken találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Ez a látogatás a Trump-adminisztráció azon folytatólagos törekvéseinek része volt, amelyek célja a feszültségek enyhítése és a tűzszünet közvetítése a két nemzet között.
Az elnök nem válaszolt arra a javaslatra, amelyet Witkoff tett Putyinnal folytatott megbeszélése előtt, miszerint a négy megszállt ukrán terület orosz "tulajdonba adása" lenne a leggyorsabb megoldás a tűzszünet elérésére. "Úgy vélem, az ukrán-orosz tárgyalások kedvező irányba haladnak, és hamarosan eredmények születnek" - nyilatkozta Trump az újságírók előtt.
Egy hónappal ezelőtt, Dzsiddában, az Egyesült Államok közvetítésével zajló tárgyalások során Ukrajna egy teljes, 30 napos tűzszünetet fogadott el – emlékeztetett a Kyiv Independent. Ezzel szemben Oroszország nemcsak ezt a tűzszünetet utasította el, hanem továbbra is folytatja az ukrán városok elleni támadásokat, és többször is megszegte a március közepén megkötött részleges tűzszünetet.
Moszkva sokak véleménye szerint csupán halogatja a dolgokat, és nem mutat valódi érdeklődést a harcok befejezése iránt, főleg, mivel a frontvonalakon továbbra is előrehalad. A Kreml nyíltan nem vállalta el az Ukrajna által javasolt feltételeket.
Miközben Trump többször is bírálta Zelenszkijt és az ukrán vezetést, a közelmúltban frusztrációjának is hangot adott Oroszországgal szemben - írja az ukrán lap. Egy április 11-i közösségi posztban Trump azt írta, hogy Oroszországnak végre "mozdulnia kell".
"Hetente ezrével veszítjük el az embereket egy szörnyű, értelmetlen háború következtében. Olyan konfliktus ez, amelynek soha nem lett volna szabad kitörnie, és valószínűleg elkerülhető lett volna, ha én állok az ország élén! Az elmúlt napokban Trump ismét egy évvel meghosszabbította a nemzeti szükségállapotot, valamint az orosz kormány ellen hozott szankciókat."
Eközben különmegbízottja, Keith Kellogg, a brit The Times lapnak adott interjújában részletezte az ukrajnai tűzszünetre vonatkozó vízióját. Kiemelte, hogy egyik fő javaslata a háború utáni Németország mintájára nyugati ellenőrzési zónák kialakítása lenne.
Kellogg kifejtette, hogy elképzelhetőnek tartja, hogy a jövőben egy ukrajnai tűzszünet nyomán brit vagy francia vezénylésű ellenőrzött területek jöjjenek létre, hasonlóan ahhoz, ahogyan a második világháború után Berlin esetében történt. (Fontos megjegyezni, hogy a győztes hatalmak Németországot négy zónára osztották, amelyeket az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és a Szovjetunió felügyelt.)
Később a félreértések tisztázására törekedett, és az X platformon megosztotta, hogy javaslata a külföldi hadseregek felelősségi területeit érintette. Ezek a területek egy lehetséges békemegállapodás után hivatottak megóvni Ukrajna szuverenitását, így hangsúlyozta, hogy "nem Ukrajna felosztásáról van szó".
Az amerikai hadsereg nem tervez részt venni ezekben a csapatokban - fűzte hozzá. Vlagyimir Putyin orosz elnök emellett "nem biztos, hogy elfogadja" az európai erők ukrajnai jelenlétét. Kellogg szerint a brit és francia katonákat a Dnyipro folyótól nyugatra lehetne telepíteni, ahol "jelentős akadályt" képezhetnének Oroszország számára, anélkül, hogy ez "provokációt" jelentene Moszkva számára.