A Transparency International legfrissebb jelentése szerint Magyarország immár három éve vezeti az Európai Unió legkorruptabb országainak listáját.


A Transparency International évente összeállítja a Korrupció Érzékelési Indexet (CPI), amely segít feltérképezni a világ országainak korrupciós szintjét. Az index egy 0-tól 100-ig terjedő skálán értékeli az államokat: a 0 pont jelzi a legmagasabb korrupciót, míg a 100 pont a legkevésbé korrupt állapotot tükrözi. Így a pontszámok alapján világosan látható, hogy mely országok küzdenek a legnagyobb mértékben a korrupcióval, és melyek azok, ahol ez a probléma kevésbé jelenik meg.

A versenyt világszerte Dánia nyerte meg, akárcsak tavaly, ezzel megismételve a lenyűgöző 90 pontos teljesítményét. A második helyen Finnország végzett 88 ponttal, ami egy pici, de jelentős javulást jelent a skandináv ország számára. A bronzérmet szoros küzdelemben Szingapúr szerezte meg, 84 ponttal, csupán egy ponttal megelőzve Új-Zélandot. Ezen országok a felmérés alapján a legkevésbé korruptak közé tartoznak, míg Magyarország jelentős távolságra helyezkedik el tőlük.

Ez azt jelenti, hogy csupán egy hajszálnyira vagyunk a 43 pontos átlagtól. A rangsor végén olyan országok találhatók, mint a legutolsó helyen álló Dél-Szudán (8 pont), Szomália (9 pont), Venezuela (10 pont) és Szíria (12 pont).

Hozzá kell még tenni azt is, hogy még Európában sem Magyarországot tartják a legkorruptabb országnak, csupán az Európai Unióban, a 22 pontos Oroszország ugyanis jócskán mögöttünk áll a tabellán. Ahogyan a 40 pontos Észak-Macedónia, a 35-35 pontot összegyűjtő Szerbia és Ukrajna, de Törökország (34), Belarusz (33) és Bosznia-Hercegovina is a hátunkat nézi.

A környező országokat figyelembe véve (Ukrajnát és Szerbiát kivéve) tisztán látható, hogy jelentős lemaradásban vagyunk. A szélesebb értelemben vett régió teljesítménye a következőképpen mutatkozik meg:

Érdekes megfigyelni, hogy Ausztria, amely a régió "legtisztább" országának számít, a korrupciós indexén meredek zuhanásban van. 2019 óta összesen 10 pontot veszített, ami aggasztó tendencia. Ezzel szemben Albánia teljesítménye bizakodásra ad okot: az elmúlt három évben nyolc pontot javultak, és idén először sikerült megelőzniük minket. Magyarország viszont, 2012 óta, az albánokkal ellentétben, folyamatosan mélyrepülésben van: a 12 évvel ezelőtti 56 pontunkhoz képest egyre csak csökken a helyezésünk.

Related posts