Idén az Integritás Hatóság több mint 30 ügyben indított nyomozást, amelyek összesen 171 milliárd forintnyi uniós támogatást érintenek.

A 2022-ben megalakult Integritás Hatóság (IH), amely az EU-s források felhasználásának átláthatóságát hivatott ellenőrizni, 2024-re már több vizsgálatot indított, mint az azt megelőző két évben összesen. Bíró Ferenc, a hatóság vezetője, és Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója azonban rámutattak, hogy az IH jelenlegi jogköréhez nem tartoznak a jelentős ügyek kezelése - tudósít a Népszava.
A vizsgálat hátterében álló pénzösszegek 2024-re jelentősen megnövekedtek, hiszen az eddigi 57 milliárd forintos összeg után most már 171 milliárd forint értékű vagyon elosztását és felhasználását elemzi, vagy éppen aktuálisan vizsgálja az IH.
Ligeti véleménye szerint az IH jelenleg is képes önállóan működni, függetlenül a NER hatásaitól. Ennek alapvetően két fő indoka van: egyrészt a szakembergárdát a piacon keresztül állította össze, másrészt pedig fontos megjegyezni, hogy a NER rendszere egyelőre nem tekinti az IH-t komoly fenyegetésnek, hiszen a hatóság jogkörének keretei viszonylag szűkek.
Az Integritás Hatóságnak nincs nyomozati jogköre, az adatbázisokhoz is csak korlátozottan fér hozzá, nem tarthat véletlenszerű razziákat, hiszen csak előre bejelentett időpontokban szállhat ki cégekhez. Bíró Ferenc korábban erről úgy nyilatkozott, hogy
Az IH nem képes megfelelően ellátni azt a szerepét, amiért létrejött: a feladata, hogy felfedje, megelőzze és alaposan kivizsgálja az uniós pénzügyi támogatásokkal kapcsolatos szabálytalanságokat.
E körülmények miatt előzőleg már benyújtottak egy kérelmet az Igazságügyi Minisztériumhoz, amelyben azt kérték, hogy szélesítsék ki a hatóság jogköreit a "közvagyon védelme" érdekében. A javasolt intézkedések között szerepelt bizonyítékok lefoglalása, házkutatások végzése, tanúk kihallgatása és releváns adatbázisokhoz való hozzáférés biztosítása. Azonban a minisztérium eddig nem reagált erre a kérelemre.
"Összességében a NER inkább elszigeteli, afféle zárványként próbálja kezelni az IH-t és inkább izolálni próbálja" - mondta Ligeti, hozzátéve, hogy a NAV-nak és a GVH-nak jóval nagyobb és erősebb jogköre van az IH-nál. Pont ezért Ligeti szerint arra is hiába várnak még az emberek, hogy a NER-közeli "nagyvadakat" vizsgálja a hatóság, arra egyelőre nincs lehetősége, be kell érnie a "B vonalas" szereplőkkel.