"A mell mérete gyakran felülmúlja a vér mennyiségét" - Ausztriában is bemutatásra került a Huny.


Húsvét hétfőn műsorra tűzte a Hunyadi első két részét az osztrák állami tévécsatorna, az ORF - innentől kezdve hetente, duplarészekkel vetítik a sorozatot. Mit szóltak az osztrákok a valaha volt legdrágább magyar produkcióhoz?

Az osztrák közszolgálati média húsvét hétfőn bemutatta a Hunyadi című sorozat első két epizódját. Az ORF nem csupán a vetítést támogatta, hanem aktívan részt vett a sorozat elkészítésében is, amelynek rendezését az Oscar-jelölt Robert Dornhelm látta el. A sorozat különlegessége, hogy a történet során minden karakter a saját anyanyelvén szólal meg, így a produkcióban osztrák színészek is szerepet kapnak. Például Laurence Rupp Habsburg Albertként, míg Cornelius Obonya III. Frigyes megformálójaként tűnik fel. Érdekesség, hogy a sorozatban Murad szultánt is osztrák színész alakítja: Murathan Muslu török származású, de Bécsben látta meg a napvilágot és itt nevelkedett.

Hallottak már Hunyadi Jánosról? Az osztrák történelem órákon valószínűleg ritkán esik róla szó.

- Ezzel a megállapítással kezdődik a Die Presse írása. Valóban érdekes kérdés, és mi is töprengtünk rajta, hogy a nemzetközi közönség hogyan fogja értelmezni a magyar hadvezér izgalmas történeteit. A Die Presse végül arra a megállapításra jutott, hogy Hunyadi János valamilyen módon hőssé avanzsált az osztrákok szemében is, hiszen ma is ott áll a bécsi hadtörténeti múzeumban az életnagyságú szobra.

A Krone szerint a sorozat első két epizódját azért még nem érdemes a Trónok harcához hasonlítani, de a nagy költségvetés azért garantálja a lenyügőző nézői élményt. A lap szerint a streaming produkciókkal simán felveszi a versenyt, "látványos csatajeleneteivel, széles tájképeivel, pompás jelmezeivel. A színészek, akik viselik és gyakran le is veszik ezeket, szintén nagyon vonzóak" - írják.

A Presse is hangsúlyozza, hogy a sorozat nem igazán támaszkodik a korabeli Hunyadi-portrékra, amelyek "alacsony, zömök, rózsás kerek arcú" férfit ábrázolnak; ehelyett a férfiak és nők meztelen felsőtestei dominálnak a képernyőn. Kádár L. Gellért által megformált Hunyadi – akárcsak Murad szultán – inkább a magas és vonzó karakterek közé tartozik, miközben a női főszereplők sem maradnak el tőle vizuálisan. Legalábbis az első két epizód során: a mellek száma felülmúlja a vért. A középkori atmoszféra a mai populáris kultúrára emlékeztet, a színek sötétek, hasonlóan a Trónok harcához, bár a szultáni udvar legalább némi "keleti" ragyogást csempész a képbe.

De bár itt is sok a harc és az ármánykodás, a jelenetek meglehetősen családbarátok maradnak.

A Presse értesülései alapján több médium is aggályokat fogalmazott meg a Magyar Nemzeti Filmintézet rekord összegű, 15,2 milliárd forintos közvetlen állami támogatása kapcsán, és arra figyelmeztettek, hogy a Hunyadi című sorozat politikai elfogultságot mutathat. Azonban a lap megjegyzi, hogy valójában erre nem volt szükség: "Minek befolyást gyakorolni, ha minden úgyis a helyére kerül?" – olvasható a cikkben.

A középpontban egy magyar nemzeti hős és a keresztény Nyugat védelmezője áll. A férfiak itt mindig férfiak, a nők mindig nők (az, hogy néha fegyvert ragadnak vagy csókolóznak, csak növeli erotikus vonzerejüket). És mivel Murad szultán nem csak gonosztevőként jelenik meg, a sorozat nem veszélyezteti a magyar-török barátságot sem.

A magyar gyökerekkel rendelkező Dornhelm korábban a Standard című lapnak kifejtette, hogy ha állami propagandáról lenne szó, akkor nem vállalta volna el a rendezést.

Related posts