A kutyapárti képviselő titoktartásra hivatkozva nem tüntette fel vagyonnyilatkozatában, hogy mennyi jövedelemre tesz szert a tiszteletdíján túl.
Pásztor Tibor, a Budapest XII. kerület kutyapárti képviselője, nem csupán az önkormányzati feladataiért kap havi juttatást, hanem emellett a pénzügyi szektorban is aktívan dolgozik, mint csoportvezető egy banknál. Érdekes módon azonban a vagyonnyilatkozatában nem szerepelteti ezt a jövedelmet; helyette a bevallásában azt állította:
A munkaszerződésben foglalt titoktartási kötelezettségem miatt sajnos nem tudom megosztani veled az információt.
Az egyedinek tűnő megoldás miatt megkerestük a politikust, hogy megtudjuk:
"Teljes mértékben érthetőek a felvetett kérdések. Amikor a vagyonnyilatkozatomat töltöttem ki, én is sokáig mérlegeltem, hogyan válaszoljak a jövedelemmel kapcsolatos részre" - nyilatkozta Pásztor Tibor a HVG érdeklődésére. A politikus azzal indokolta álláspontját, hogy hivatkozott a munka törvénykönyvére, amely kimondja, hogy a munkavállalónak kerülni kell az olyan magatartást, amely veszélyeztetheti a munkaadó jogos gazdasági érdekeit.
"Nyilvánvaló, hogy a munkabérem titokban tartása gazdasági érdekeket szolgál, és ennek okán került be a munkaszerződésembe hat évvel ezelőtt, jóval azelőtt, hogy önkormányzati képviselővé váltam" - emelte ki. Véleménye szerint a kérdés nem a törvények és a szerződések közötti jogi hierarchia vizsgálatáról szól, hanem inkább két törvény közötti összefüggésről.
"Természetesen a titoktartási kötelezettségem nem korlátlan. Például egy vagyonosodási eljárás során lehetőség van bizonyos adatok kiadására, de ennek úgy kell történnie, hogy ne veszélyeztesse a munkaadó jogos gazdasági érdekeit. Más szóval, a NAV tájékozódhat a pontos összegről, de ezt az információt nem teheti közzé."
Pásztor Tibor hozzátette: "Épp ezért nem gondolom azt sem, hogy az egyébként alaposan és pontosan kitöltött vagyonnyilatkozatom ezen sora a vagyonnyilatkozatok rendszerének kiüresedéséhez vezetne. Ha ugyanis a vagyontárgyaim alapján indokolatlan gazdagodás gyanúja mutatkozna, egy hivatalos eljárásban kellene ezt ellenőrizni, ott pedig a pontos összeget is figyelembe tudják venni."
A politikus véleménye szerint, ha a jövedelmét belefoglalná a nyilvános vagyonnyilatkozatba, akkor a munkáltatója joggal tekintené ezt szerződésszegésnek, ami komoly következményekkel járhat. "Egyértelmű, hogy a vagyonnyilatkozatok célja nem az, hogy a piaci szférában dolgozó alkalmazottakat kizárják például az önkormányzati képviseletből" - tette hozzá.
Pásztor Tibor nem tartotta szükségesnek, hogy a munkáltatóját, a bankot, megkérdezze a fizetése nyilvánosságra hozatalával kapcsolatban. Úgy vélte, hogy a munkaszerződésében található titoktartási kötelezettség egyértelműen megszabja, mit tehet és mit nem.
A politikai képviselői tiszteletdíj - amelyet a kutyapárti Kovács Gergely által irányított önkormányzat helyi szabályozása határoz meg - körülbelül bruttó 665 ezer forintot tesz ki. Ez az összeg az alapdíjon felül legalább kétféle pótlékot is magában foglal, így az adókedvezmények nélkül számolva a nettó jövedelme körülbelül 450 ezer forint. A politikus nyilatkozata szerint fele részben az övé egy 135 négyzetméteres hegyvidéki társasházi ingatlan, valamint egy VII. kerületi lakás is. Ezenkívül egy tizenkét éves autó is a tulajdonában van. Házastársával közös megtakarítása körülbelül 14 millió forintra rúg, míg adósságuk 5 millió forintot tesz ki.