Tavasszal megkezdődik a vidéki mentősök budapesti szolgálatba állítása, amelyhez külön juttatás is társul.

A legfrissebb információk szerint Budapest mentőszolgálatának mindennapi működését legalább 25-30 vidéki mentőegység segíti, ahogy azt az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) által közzétett belső levél is megerősíti. Az intézkedés célja az ellátásbiztonság fenntartása. E közben Hadházy Ákos, független országgyűlési képviselő, arra hívta fel a figyelmet, hogy az OMSZ vezetősége úgy döntött: minden régiónak a hét minden egyes napján négy mentőegységet kell biztosítania a fővárosi feladatok ellátására.
Ilyen előzmények után Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője a Telex kérdésére elárulta, az új rendszer - amely szerint naponta 25-30 vidéki mentőegység segíti ki Budapesten az Országos Mentőszolgálatot - várhatóan március-áprilistól indul az az új rendszer.
Közölte azt is, hogy a mentősök szolgálati autóval utaznak a fővárosba, majd meghatározott állomásokon kapnak mentőautót a feladatuk elvégzéséhez, a műszak végén pedig szintén szolgálati autóval utaznak haza. Illetve állítása szerint több budapesti mentőállomáson vannak kialakítva szálláshelyek, ahol megpihenhetnek azok, akik úgy döntenek, a fővárosban töltik az éjszakát, valamint a feladatok számától függően van lehetőség a kötelezően kiadandó pihenőidőn, étkezési időn kívül a pihenésre
Ami az átvezényléssel járó anyagi terheket illeti, Győrfi válaszában azt is megosztotta, hogy minden ilyen költséget kifizetnek. "Az utazási idejüknek megfelelő bérköltséget is megadja a bajtársaknak a mentőszolgálat és melegétkezés biztosítását is tervezzük" - mondta.
Megemlítette azt is, hogy a vidéki mentősök nem a túlóráik terhére végzik el a feladataikat, hanem az alapóráik keretein belül fognak Budapestre utazni. Várakozásaik szerint évente csupán néhány alkalommal kell majd fővárosi szolgálatot teljesíteniük, és külön juttatásban sem részesülnek az ilyen esetekben.
A kérdésünkre, miszerint a fővárosi esetszám csökkenése esetén is szükséges-e a budapesti támogatás a vidéki mentőszolgálatok részéről, a szóvivő válaszában hangsúlyozta: "Az OMSZ folyamatosan, részletesen elemzi a beérkező hívások és a mentési feladatok számát, és a mentőkapacitásokat ennek alapján, a változó igényekhez igazítva alakítja." Győrfi nemrégiben egy interjúban megemlítette, hogy Budapesten naponta körülbelül 1300-1400 esetet regisztrálnak, míg a vidéki mentőállomások leterheltsége jelentősen alacsonyabb.