A MOME rektora szeretné megbeszélni az egyetem hallgatóival a hétfői eseményeket.


Az egyetem belső harmóniájának helyreállítása és a kölcsönösen elfogadható megoldások keresése érdekében Koós Pál rektor tárgyalásokat indított a hallgatói csoporttal. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) tájékoztatása szerint a hétfői szenátusi ülésen a hallgatók tapsolással akadályozták meg a rektor megszólalását.

Hozzátették: "annak érdekében, hogy a tárgyalások bizalmi légkörben és egymás megértésének jegyében indulhassanak el, a rektor felkérte a MOME közösségének két megbecsült polgárát, Babarczy Eszter filozófust, egyetemi docenst, a MOME Szakszervezetének vezetőjét és Mohácsi András szobrászművészt, egyetemi tanárt, hogy hitelességükkel, és objektivitásukkal támogatva a folyamatot legyenek a tárgyalás házigazdái és közvetítői". Az egyetem vezetésének egységes álláspontja, hogy csak a tárgyalásra való hajlandóság mutathatja meg, hogy a feleket valóban az egyetem érdeke és jövője melletti elkötelezettség vezérli-e - zárta közleményét a MOME.

Mint ahogy arról már korábban hírt adtunk, hétfőn félbeszakadt az egyetem szenátusának ülése, miután hallgatók léptek közbe a napirendi pontok megvitatásában. Az egyetemista aktivisták szórólapokat osztogattak, amelyekben az általuk illegitimnek ítélt rektor és helyetteseinek lemondását követelték. Emellett a szenátus autonómiájának helyreállítását és Böszörményi-Nagy Gergely által vezetett kuratórium hatalmának csökkentését is sürgették.

A rektor által decemberben hozott és bejelentett személyi döntések az utóbbi hetekben jelentős visszhangot keltettek az intézmény falain belül.

A MOME a szervezeti átalakítás keretein belül pályázatokat hirdetett meg az újonnan létrejövő tudásközpontok vezetésére. Koós Pál rektor azonban három alkalommal elutasította a szenátus által javasolt jelölteket, és két esetben olyan vezetőt nevezett ki, akit a szenátus határozottan ellenzett. Ez a döntés nemcsak felháborodást váltott ki, hanem éles ellentétet is teremtett az egyetem legfőbb választott testülete és a rektor között, ami különösen aggasztó, hiszen az egyetemi autonómia védelme lenne a feladatuk. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a vezetők elutasítása csak fokozta a szervezeti átalakítás által okozott káoszt, mindössze néhány héttel a tavaszi félév kezdet előtt.

Related posts