Félelmetes tömegsírok árulkodnak az Aszad-rezsim borzalmas cselekedeteiről.


Stephen Rapp, az ENSZ háborús bűnöket vizsgáló nagykövete Damaszkuszban tett nyilatkozatában kifejezte megdöbbentését, miután meglátogatta a szír főváros közelében található al-Kutajfában és Nadzshában felfedezett tömegsírokat. Az ott tapasztaltak mély nyomot hagytak benne, és rávilágítottak a konfliktus borzalmaira.

"Az Aszad-rezsim által működtetett halálgépezetnek (death machine) legalább százezer ember esett áldozatául, akiket még meg is kínoztak kivégzésük előtt. A tömegsírokat látva nincs kétségem afelől, hogy ezek a számok nem eltúlzottak, egyes források 157 ezer halottról is beszélnek. Amit én láttam a saját szememmel, ahhoz csak a nézik rémtettei foghatók" - mondta a Reutersnek Rapp, aki a ruandai és Sierra Leone-i háborús bűnöket kivizsgáló bizottságot is vezette, továbbá Szíriában is együttműködik a háborús bűnökre vonatkozó bizonyítékokat összegyűjtő civil szervezetekkel és a majdani bírósági tárgyalások előkészítésén munkálkodik.

Úgy sejtik, 2011 óta, amikor Aszad először csapott le a tiltakozókra, és a megmozdulások polgárháborúba mentek át, százezrek vesztették életüket a rezsim börtöneiben. Bassár el-Aszadot és apját, az 1973 és 2000 között regnáló Hafezt régóta azzal vádolták, hogy bírósági ítéletek nélkül tízezreket végeztettek ki. Mi több, a szíriai felkelők ellen vegyi fegyvereket is bevetettek.

Muaz Musztafa, a Syrian Emergency Task Force amerikai központú szíriai érdekvédelmi szervezetének vezetője, a megfigyelt tömegsírok kapcsán kijelentette, hogy ezekben a sírokban legalább százezer kivégzett ember maradványai rejtőznek.

A hágai székhelyű, eltűnt személyek kutatásával foglalkozó nemzetközi bizottság egy független jelentésében 66 szíriai tömegsír létezését hozta nyilvánosságra, amelyekben legalább 157 ezer ember maradványai rejtőzhetnek. Kathryne Bomberger, a bizottság vezetője aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a további tömegsírok feltárása drámai mértékben megemelheti ezt a számot.

A Nadzsha környékén élő szemtanúk beszámolói alapján évek hosszú során át folyamatosan érkeztek teherautók és hűtőkocsik a buldózerekkel és markológépekkel kiásott gödrökhöz, ahol a rakományokat titokban a sírokba ürítették. A kamionokat erősen felfegyverzett biztonsági járművek kísérték, és senkit sem engedtek a gödrök közelébe. Az egész területet egy masszív betonfal övezte, biztosítva ezzel, hogy a kíváncsiskodók ne juthassanak információhoz a történtekről.

A tömegsírokat először műholdfelvételek alapján azonosították. Egy ember, aki sírásóként azonosította magát, írásos vallomást is tett, amit az amerikai kongresszus előtt is felolvastak.

Hetente két alkalommal három nagyméretű nyerges vontató gördült be, amelyek 300 és 600 közötti holttestet szállítottak. Ezek az emberek az éhezés, a brutális kínzások és a kivégzések áldozataivá váltak. A teherautók katonai kórházakból és a biztonsági erők laktanyáiból érkeztek, szomorú terheket hozva magukkal.

- ezt állította a szemtanú.

A tömegsírok kutatása jelenleg is zajlik, és valójában Aszad távozása után indult igazán el.

Related posts