Szerb rendőrök léptek közbe, megakadályozva a bosnyák nyomozók kísérletét Milorad Dodik elfogására.

A bosznia-hercegovinai Szövetségi Nyomozó és Védelmi Hivatal (SIPA) ügynökei megkísérelték letartóztatni Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság elnökét, egy ellene kibocsátott elfogatóparancs nyomán. Azonban a boszniai szerb rendőrség közbelépett, és megakadályozta a műveletet.
A SIPA szerda késő este akarta elfogni a politikust a boszniai Szerb Köztársasághoz tartozó Kelet-Szarajevóban, de a Milorad Dodikot védő, fegyveres boszniai szerb rendőrök ezt nem tették lehetővé. Összetűzés nem történt.
Milorad Dodik ellen márciusban a szövetségi bíróság elfogatóparancsot adott ki, mert a boszniai szövetségi ügyészség szerint veszélyeztette az ország alkotmányos rendjét, és nem volt hajlandó megjelenni az erről szóló meghallgatáson. Dodik mellett Radovan Viskovic, a boszniai Szerb Köztársaság miniszterelnöke, valamint Nenad Stevandic boszniai szerb házelnök ellen is elfogatóparancs van érvényben.
Sikertelen szerdai elfogása után Dodik újságíróknak azt mondta, a SIPA megsértette a törvényt, a boszniai Szerb Köztársaság területe ugyanis nem tartozik a hatáskörükbe, ezen a területen nem ismerik el a szövetségi fennhatóságot.
A boszniai szervek a napokban nemzetközi elfogatóparancs kiadását is kérték az Interpoltól, azonban ezt a nemzetközi rendőrségi szerv elutasította. Az ellene kiadott elfogatóparancs ellenére Milorad Dodik az utóbbi hetekben többször is zavartalanul lépte át a boszniai határt, járt Szerbiában, Oroszországban és Izraelben is.
Dodik az utóbbi hónapokban több olyan intézkedést is kezdeményezett, amely a boszniai Szerb Köztársaság önállósodását hivatott elősegíteni. Március közepén benyújtotta az országrész új alkotmányának tervezetét, valamint a boszniai Szerb Köztársaság alkotmányos beállításának védelméről szóló törvényt.
Február végén a boszniai szövetségi bíróság Dodikot, a boszniai szerb entitás vezetőjét, Christian Schmidt nemzetközi főképviselő döntéseinek figyelmen kívül hagyása miatt első fokon egy évi letöltendő börtönbüntetésre ítélte, emellett hivatali tevékenységeitől hat évre eltiltotta. Nem sokkal később a boszniai szerb parlament megszavazta az entitás igazságügyi rendszerének a szövetségi struktúráktól való elszakadását. Ezt a lépést azonban az ország alkotmánybírósága érvénytelenítette.
Az esemény tovább növeli a már amúgy is meglévő feszültséget Boszniában, amely etnikai szempontból továbbra is megosztott. Ez a helyzet különösen aggasztó, hiszen a 1992 és 1995 között zajló véres konfliktus óta, amely során 100 ezer ember halt meg, és milliók kényszerültek elhagyni otthonaikat, a sebek még mindig nem gyógyultak be.
Dodik, aki Bosznia szerb vezetésű felét vezeti, többször is felszólított a területnek Bosznia többi részétől való elszakítására, ami tovább táplálja az instabilitástól való félelmet. Szeparatizmusa miatt amerikai és brit szankciókkal szembesült, de Moszkva támogatja.
Az Orbán-kormány évek óta pénzügyi és politikai eszközökkel támogatja Dodik szeparatista ambícióit, miközben a „nyugati, érzéketlen gyarmati vircsaft”-ot hangoztatja, mint a destabilizáció forrását. Ráadásul, Dodik által kitüntetett Orbán Viktor maga is kiállt a politikus mellett, ezzel is megerősítve a szövetségüket.
Az elsőfokú ítélet kihirdetése után a Terrorelhárító Központ (TEK) hetven fős csapata tartózkodott a boszniai Szerb Köztársaság területén. A Vsquare oknyomozó portál információi szerint, amennyiben egy Dodik letartóztatására irányuló művelet valósult volna meg, az ő feladatuk az lett volna, hogy biztonságosan kijuttassák a politikust az országból. Végül azonban erre a beavatkozásra nem került sor – számolt be róla a Telex.