Varázslatos fényképek Magyarország Ramsari területeiről | Színekben gazdag táj


Magyarország 1979. augusztus 11-én csatlakozott a Ramsari Egyezményhez, és jelenleg 260.000 hektárnyi területen 29 élőhellyel szerepel a listán.

Február 2-án világszerte megünnepeljük a Vizes Élőhelyek Világnapját, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a vizes élőhelyek fontosságára. E jeles nap emlékeztet bennünket arra, hogy 1971-ben, az iráni Ramsar városában ezen a napon írták alá a vizes élőhelyek védelméről szóló nemzetközi egyezményt. Ez a megállapodás nem csupán a természetvédelmi együttműködések közül az egyik legkorábbi, hanem napjainkban már 172 ország csatlakozott hozzá, így globális szinten is hangsúlyozva a vízi ökoszisztémák megóvásának jelentőségét.

Az egyezmény célja kezdetben a gyorsan apadó vízimadár populációk védelme volt. Azonban a gyakorlat során világossá vált, hogy csupán az élőhelyek védelme nem elegendő. Ahhoz, hogy a fajokat megőrizzük, az egész ökológiai rendszert integráltan kell megóvnunk.

Az elmúlt több mint 50 évben mintegy 2500 ramsari területet jelöltek ki, több mint 2,5 millió négyzetkilométer összkiterjedéssel.

A ramsari területek nemzetközi szintű osztályozása során öt jelentős kategóriát különböztetnek meg:

A világnapra minden évben kiválasztanak egy témát, amely felhívja a figyelmet a vizes élőhelyek értékeire és fontosságára.

2025-ben a világnap mottója: „A vizes élőhelyek védelme – közös jövőnk záloga.”

Hazánk 1979. augusztus 11-én csatlakozott a Ramsari Egyezményhez, jelenleg 260.000 hektárnyi területen 29 vizes élőhely szerepel a listán.

A magyarországi ramsari területek a Kárpát-medence szinte valamennyi jellemző vizes élőhely típusát magukba foglalják: tavakat, mocsarakat, szikes tavakat, lápokat, holtágakat, folyószakaszokat, nedves réteket, valamint ember alkotta halastavakat, víztárolókat. A képre kattintva galériánkban ezekből kínálunk egy csokorra valót.

Február 2-án, a vizes élőhelyek világnapján ünnepeljük azokat a természeti kincseket, amelyek védelme nem csupán az adott országok, hanem az egész Föld jövője szempontjából is kulcsfontosságú. Ez a fontos nap lehetőséget ad arra, hogy mindannyian elgondolkodjunk azon, miként járulhatunk hozzá e különleges ökoszisztémák megóvásához és fenntartásához.

Hazánk vízi világának csodái számtalanszor megihlettek minket a Sokszínű vidéken. Felfedeztük a bioszféra rezervátumok gyöngyszemét, a Hortobágynak nevezett lenyűgöző tájat, ahol a természet szinte varázslatosan tárul elénk. Jártunk a Kis-Balaton partján, ahol a természet kincseire bukkantunk, és csodálatos fényképeken örökítettük meg a Gemenc ártéri erdejének elbűvölő szépségét. Emellett a Biharugrai-halastavaknál is feltűntek a vízimadarak, akik csoportosan gyülekeztek, varázslatos látványt nyújtva a természetkedvelők számára.

Related posts