A "szélsőséges" tevékenységek miatt négy orosz ellenzéki újságíró börtönbüntetés elé néz.

Egy moszkvai bíróság négy orosz újságírót összesen 5 és fél év börtönre ítélt, mivel állítólag kapcsolatban álltak a tavaly elhunyt Alekszej Navalnijjal.
A bíróság döntése egy szélsőséges közösséghez való tartozásra épül, amelynek következménye akár 2-től 6 évig terjedő börtönbüntetés lehet. Emellett az ítélet értelmében az újságírókat három évre eltiltották a weboldalak kezelésétől is.
A vádlottak között találjuk a SOTAvision két újságíróját, Artyom Krigert és Antonyina Favorszkaját, valamint Konsztantyin Gabovot, a Reuters producerét, és Szergej Karelint, az Associated Press videós újságíróját. Tavaly őrizetbe vették őket. A vádhatóság állítása szerint a vádlottak olyan tartalmakat készítettek, amelyek a Navalnij Korrupcióellenes Alapítvány YouTube-csatornájára, a Navalnij LIVE-ra irányultak. Az említett alapítványt Oroszországban külföldi ügynöknek és szélsőséges szervezetnek nyilvánították, ami miatt betiltották tevékenységeit.
A SOTAvision, Favorskaya és Kriger munkaadója többször is visszautasította az ellenük felhozott vádakat, hangsúlyozva, hogy egyik újságíró sem állt kapcsolatban Navalnij szervezeteivel.
A vádak szerint az érintettek mindannyian tagjai voltak az ellenzéki vezető által létrehozott alapítványnak, amelyet a Kreml 2021-ben szélsőségesként azonosított.
Az újságírók jogi képviselője úgy véli, hogy ami történt, az nem más, mint egy újabb politikai tisztogatás, nem pedig valódi tárgyalás.
„A jogászcsapatom nevében hivatalos panaszt fogunk benyújtani, mivel az újságírói hivatás lényegénél fogva nem lehet szélsőséges. A rendelkezésre álló peranyag alapján egyetlen bizonyíték sem támasztja alá, hogy ezek az egyének bármiféle bűncselekményt vagy akár kisebb szabályszegést követtek volna el” - nyilatkozta Irina Birjukova.
A fellebbezés ellenére a vádlottak nem élvezhetik a szabadlábon védekezés jogát. A hatóságok júniusig meghosszabbították előzetes letartóztatásukat.
A zárt ajtók mögött zajló tárgyalás önmagáért beszél: e lépés arra utal, hogy az ellenzéki szimpátiatüntetők nem léphetnek be a terembe, így a döntéshozatal titokban, a közvélemény elől elrejtve zajlik.
A Putyin-rezsim 2022-es ukrán inváziója óta soha nem látott intenzitással igyekszik elnyomni az ellenzéki véleményeket, különösen azokat, amelyek a háborúval kapcsolatos kritikát fogalmaznak meg.