Szakértő az Indexnek: Szíria nem csupán egy önálló konfliktus, hanem egy komplex globális sakkjátszma része, amelynek következményei az egész világra kiterjedhetnek.

Bassár el-Aszad, Szíria elnöke, Damaszkusz elhagyása után Moszkvába távozott, miközben a lázadó erők átvették az irányítást a főváros felett. Tárik Meszár, a Migrációkutató Intézet vezető kutatója az Indexnek nyilatkozva kifejtette, hogy a nemzetközi hatalmak egyelőre várakozó állásponton vannak, míg Törökország a korábban érkezett menekültek visszatérésében látja a válság kezelésének lehetőségeit.
Eszkalálódott a helyzet Szíriában, miután vasárnapra bebizonyosodott, hogy elhagyta Damaszkuszt és ismeretlen helyre távozott Bassár el-Aszad szíriai elnök. Ahogy arról korábban beszámoltunk, a lázadók üdvözölték, hogy "Aszad, a zsarnok elmenekült". Az izraeli hadsereg az elnök kormányának bukását követő reggelen harckocsikat és gyalogos erőket vezényelt a Golán-fennsíkon a demilitarizált ütközőzónába, azonban ígérete szerint az eseményekbe nem avatkozik be.
Tárik Meszár, a Migrációkutató Intézet vezető kutatója az Indexnek kifejtette: sokan aggodalommal figyelik a helyzetet Szíriában, mivel nem lehet kizárni egy esetleges radikális fordulat bekövetkezését.
A rezsim lényegében széthullott; Aszad hadseregének tagjai közül több ezren már Irakba menekültek, ahol menedékjogot kérnek. A Hajat Tahrír as-Sám – az egyik prominens forradalmi csoport – valamint a szíriai nemzeti hadsereg harcosai behatoltak Damaszkuszba, és sikerült elfoglalniuk az összes jelentősebb várost Szíriában. Az államrendszer teljes mértékben összeomlott, és most mindenki izgatottan várja, hogy mi fog következni a következő lépésként.
- A szakértő összefoglalta a helyzetet.
A kutató hangsúlyozta, hogy még a jelentős hatalommal bíró államok, mint Oroszország és az Egyesült Államok sem léptek be a konfliktusba. "Az arab országok sem mozgósítottak katonai erőket a térségbe, és az irániak is viszonylag gyorsan feladták az ellenállást. Összességében elmondható, hogy senki nem igazán mutat hajlandóságot a beavatkozásra" - tette hozzá.
Megemlítette azt is, hogy "Az interneten egyre inkább elterjednek olyan videók és képek, amelyek azt mutatják, hogy a szíriaiak hatalmas konvojban indultak vissza hazájukba Törökországból. Bár valószínű, hogy sokan valóban vissza fognak térni, ezt még korai lenne biztosan állítani. A helyzet bonyolult, mivel a Tahrír as-Sám nevű csoport az Al-Kaidához köthető, és nem világos, hogy miként fognak viszonyulni a kisebbségekhez és azokhoz, akik világi rendszert szeretnének kialakítani."
Megvan az esélye annak, hogy megint lesz egy nagyobb összetűzés, egy polgárháború az országban
- hangsúlyozta Tárik Meszár.
Az Indexnek adott interjújában a szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy az izraeli kormány nemrégiben összeült, és jelenleg is tanácskozásokat folytatnak a stratégiai lépéseikről. A helyzet bonyolult, hiszen komoly kockázatot jelent, hogy az Aszad-rezsim által még kontrollált bázisokat, melyeken jelentős mennyiségű fegyver található, esetleg le kellene bombázni. A cél az, hogy megakadályozzák, hogy ezek a fegyverek a Tahrír as-Sám lázadóihoz kerüljenek, mivel ez újabb problémákat generálhat a már amúgy is feszült helyzetben.
Mindenki kivár, de nagyon tartanak attól, hogy iszlamista rendszer lesz Szíriában, ami nagy gondokat okozhat még a Nyugat számára
- nyilatkozta a szakértő.
Donald Trump nemrégiben úgy nyilatkozott, hogy a jelenlegi helyzet nem Amerika gondja, és az Egyesült Államok nem kíván beavatkozni. A kutatók azonban figyelmeztetnek, hogy ez a nézőpont nem garantáltan tartós, és bár jelenleg így vélekednek az amerikaiak, a jövőbeli események más irányba terelhetik a hozzáállásukat.
Hozzátette, hogy az oroszokat leköti az ukrajnai háború, ezért ők most emiatt sem akartak jobban beavatkozni. "Iránnak is megvannak a maga problémái. A külső hatalmaknak később lehet beleszólása, de most nagyon-nagyon kihátráltak az egész mögül, és várják, hogy mi fog történni Szíriában" - világított rá.
A kutató véleménye szerint Törökország számára kedvezően alakult a jelenlegi helyzet. Megjegyezte, hogy jelenleg körülbelül 3,1 millió szíriai menekült tartózkodik az ország területén, miközben a török nép egyre inkább arra törekszik, hogy visszautalja őket hazájukba.
Ez egyértelműen Törökországnak is az érdeke volt. Tegyük hozzá, Izraelnek sem jött rosszul, egyrészt, mert az Asszadot támogató iráni milíciák most visszaszorultak az országba és az ő állásaikat is szétverték. Oroszország ennek köszönhetően most talán hátrébb vonulhat egy kicsit, és még jobban foglalkozhat Ukrajnával, de aki tényleg jól járt ezzel, az mindenképpen Törökország, mivel most azt reméli, hogy vissza tudja a szíriaiakat tolni Szíriába
Tárik Meszár értékelése egyedi és figyelemfelkeltő.
Hangsúlyozta, hogy Ukrajnának is kedvezett Aszad megbukása, mivel bizonyos feltételezések szerint ők is támogatták iszlamisták kiképzését, hogy még komolyabb csapást mérjenek Oroszország közel-keleti terveire. "Van lehetőség arra, hogy radikális átalakulás következzen be, ami akár iszlamista alapú rendszert is eredményezhet; ennek következményeként viszont egy polgárháborús helyzet is kialakulhat" – fejtette ki.
Kiemelte továbbá, hogy az események következményei messze túlnyúlnak Szíria határain, hiszen a Közel-Kelet aktuális politikai dinamikájában az izraeli-iráni feszültség, a libanoni helyzet, valamint a török törekvések mind egy összefüggő mozaik darabjai. Az elemző véleménye szerint a szíriai történések csupán egy mérföldkő annak a folyamatnak az útján, amely gyökeresen átalakíthatja a térség geopolitikai táját.
Kijelentette:
Az elkövetkező hetek és hónapok sorsdöntő pillanatokat tartogatnak az ország lakossága számára. Közben a világ vezetői, mint titkos játszmák mesterei, a háttérből figyelemmel kísérik a történéseket, várva, hogy ki lép a következő lépésre a globális sakkpartiban.
Az oroszokat nagyon leköti Ukrajna, tehát ők most emiatt sem akartak jobban belemenni ebbe a konfliktusba. Iránnak is megvannak a maga problémái. A külső hatalmaknak később lehet beleszólása, de most nagyon-nagyon kihátráltak az egész mögül, és várják, hogy mi fog történni Szíriában - zárta gondolatait a Migrációkutató Intézet vezető kutatója.
Ez a cikk a Régens Informatikai Zrt nagylelkű támogatásával készült. Az írás során az Alrite beszédfelismerő szoftver segítségét vettük igénybe.