Májusban szokatlanul alacsony forgalmat tapasztaltak a boltok, ami figyelemre méltó visszaesést jelentett.


Idén májusban a kiskereskedelmi forgalom 2,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor 1,3 százalékkal csökkent az áprilisi adatokhoz viszonyítva – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfői jelentéséből. Az áprilisi kiugró növekedés, amely a húsvéti időszakhoz kapcsolódott, részben magyarázza a májusi havi visszaesést, de ennek ellenére is figyelemre méltó, hogy a kiskereskedelmi szektor továbbra is pozitív éves növekedési ütemet mutat.

Ha az éves szintű forgalomváltozás részletesebb elemzésébe kezdünk, egyértelműen kiderül, hogy a legnagyobb hatást az élelmiszerüzletek kapták:

Idén először fordult elő, hogy a benzinkutak forgalma elmaradt az előző évitől, ami szintén visszavetette a kiskereskedelmi teljesítményt, aminek egyedül a nem élelmiszer-kiskereskedelem 4 százalékos növekedése adott erőt - igaz, az áprilisival holtversenyben ez is a legrosszabb idei mutató. Ezen belül az úgynevezett iparcikk jellegű vegyes üzletekben 9,1 százalékos, míg a bútor-, műszakicikk-üzletekben 7,2 százalékos volt a forgalom növekedése.

A kiskereskedelmi forgalom az év első öt hónapjában 3,1%-kal emelkedett a 2024-es év hasonló időszakához képest, és 1,7%-kal túlszárnyalta a 2021-es havi átlagot is. Ezek a hosszabb távú adatok egyértelműen sejtetik a piaci visszaesést: április hónapban a 2021-es havi átlagot még 3%-kal meghaladta a szektor teljesítménye, míg az előző évhez viszonyítva a növekedés mértéke 3,4% volt.

A boltok forgalma az abszolút értékeket tekintve is visszaesett az áprilisi számokhoz képest. A KSH legutóbbi gyorsjelentése alapján áprilisban 1703 milliárd forintot költöttünk az üzletekben, míg májusra ez az összeg 1691 milliárdra csökkent. Ez a napi átlagos költést 57 milliárd forintról 54,5 milliárdra mérsékelte. Érdekesség, hogy közben az árak 0,2 százalékkal nőttek az előző hónaphoz viszonyítva.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség a legfrissebb statisztikai adatokra reagálva kijelentette, hogy "az árrésstop hatása a kiskereskedelmi forgalomban már eltűnt". A kereskedők megjegyezték, hogy "az áprilisi, alig észlelhető fellendülés után" a lakossági kereslet ismét "az év/év 3 százalék alatti szintre esett vissza, ahová februárban és márciusban a növekvő infláció és a fogyasztói bizalmat csökkentő kormányzati intézkedések hatására került". Az OKSZ hangsúlyozta, hogy az áprilisi emelkedés azért bizonyult átmenetinek, mert "az árrésstopos termékek iránti kereslet nem rugalmas, ráadásul nem tárolhatók hosszú ideig, így a nagyobb bevásárlásokat elkerülhetetlenül a kereslet csökkenése követi".

Related posts