Repkednek az 50 ezres bírságok az utakon - Magyarország a román mintát követi.


Az elmúlt másfél évben a hazai gyorshajtási bírságok minimumösszege 67 százalékkal növekedett, ami jelentős anyagi terhet jelent az autósok számára. A büntetési tételek hazánkban az átlagfizetéshez képest magasnak számítanak, különösen a szelídebb gyorshajtási eseteknél, összehasonlítva a szomszédos országokkal. Ugyanakkor a súlyosabb szabálysértések esetén a helyzet már kiegyenlítettebb - számolt be a Vezess.hu.

Az automatizált gyorshajtási bírságok minimum összege másfél év alatt 67 százalékkal emelkedett. Egy konkrét példa jól szemlélteti ezt a jelentős változást: ha valaki ma egy 50 km/h-s sebességkorlátozásnál 67 km/h-val közlekedik, akkor 50 000 forintos büntetésre számíthat. Ezzel szemben 2023 augusztusában ugyanezért a szabálysértésért csupán 30 ezer forintot kellett fizetni, amennyiben közigazgatási eljárás keretében bírságolták meg.

A Vezess.hu alaposan utánajárt, hogy az itthoni büntetések mértéke hogyan viszonyul az átlagbérekhez, valamint összehasonlította ezt a szomszédos országok helyzetével is. Az elemzéshez figyelembe vett bruttó átlagbér adatai a következőképpen alakultak: Magyarországon 16 900 eurót, Ausztriában 54 508 eurót, Romániában 17 739 eurót, míg Szlovákiában 19 001 eurót regisztráltak.

A lakott területen belüli sebességtúllépés, amely 17 km/h-val haladja meg a megengedett sebességet, súlyos következményekkel járhat. A jogszabályok értelmében a büntetés mértéke általában pénzbírság formájában nyilvánul meg, emellett a sofőr pontlevonással is számolhat. A közlekedésbiztonság érdekében fontos, hogy mindenki betartsa a sebességhatárokat, hiszen ez nemcsak a saját, hanem mások életét is védi.

Magyarországon a havi átlagkereset 8,55 százalékát képviseli.

Ez az arány Romániában 8,2 százalék, Szlovákiában 3,15 százalék, míg Ausztriában mindössze 0,66-1,3 százalék között mozog. Az adatok alapján egyértelműen kirajzolódik, hogy a magyar és román bírságok jelentik a legnagyobb terhet az átlagfizetésekhez viszonyítva.

A lakott területen kívüli sebességtúllépések esetében is hasonló tendenciák figyelhetők meg. Ausztriában, ha valaki 20 km/h-val túllépi a megengedett sebességet, az átlagfizetésének 0,66-1,1 százalékát kell bírságként megfizetnie.

Súlyos gyorshajtás esetén, amikor például valakit 200 km/h sebességgel mérnek be, a következmények jelentősen eltérnek az átlagos szabálysértésektől. Magyarországon ez a büntetés a havi átlagbér 24 százalékát emészti fel, míg Romániában a büntetési mérték 24,6 és 54,8 százalék között változhat. Szlovákiában a hasonló kihágás esetén az átlagfizetés 44,2 százalékát kell megfizetni, míg Ausztriában a büntetések 6,6 és 48 százalék közötti értékekre rúghatnak. Az ilyen mértékű bírságok nem csupán a pénztárcát terhelik, hanem komoly figyelmeztetést is jelentenek a közlekedésbiztonságra nézve.

Romániában a hatóságok a magyarországi bírságokhoz hasonló mértékű büntetéseket alkalmaznak, míg Szlovákiában és Ausztriában a kisebb gyorshajtásért jelentősen enyhébb pénzbírságokat szabnak ki. Ugyanakkor a súlyosabb szabálysértések esetén itt is komolyabb büntetések várnak a szabályszegőkre.

Related posts