A jövőben rejtélyes módon fog működni az egyedi gyógyszerkérelmeket elbíráló alapítvány. E titokzatos intézmény feladata, hogy átfogóan és hatékonyan értékelje az egyes betegek gyógyszerigényeit, figyelembe véve az egyéni körülményeket, orvosi előzményeke


Az alapítványhoz évente várhatóan 18-20 ezer kérelem fog befutni, és körülbelül 50 milliárd forint értékű támogatás áll rendelkezésre a szükséges segítségnyújtásra.

Bár a méltányossági gyógyszerkérelmeket elbíráló Batthyány-Strattmann László Alapítvány (BSLA) már múlt pénteken készen állt volna a működésre, az ügyfelek és potenciális partnerek számára egyelőre homályos, hogy mit várhatnak tőle - számolt be róla a Népszava.

A szervezet létrehozásának hátterében az a fontos felismerés áll, hogy amíg egy új gyógyszer, amelyet már az Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyott, nem válik elérhetővé a magyarországi támogatási rendszer keretein belül, addig a súlyos állapotú betegek számára lehetőség nyílik arra, hogy egyedi méltányossági kérelmet nyújtsanak be. Ezen kérelmeket a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő bírálja el, és ha a feltételek adottak, akkor a gyógyszert támogatással tehetik elérhetővé számukra. E feladat ellátására a "szegények orvosaként" ismert szervezetet bízták meg, amely elkötelezetten dolgozik a rászorulók egészségügyi szükségleteinek kielégítésén.

Az alapítványhoz évente várhatóan 18-20 ezer kérelem fog befutni, és körülbelül 50 milliárd forint értékű támogatás áll rendelkezésre a szükséges segítségnyújtásra.

Az alapítvány által nyújtott jelentős értékű gyógyszerek többségét a betegek a gyógyszertárakban válthatják ki, de egyelőre nem világos, hogy az állam milyen elszámolási mechanizmus szerint fogja rendezni a számlákat. Az Economx jelentése szerint Harsányi András, a Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság (META) elnöke is kifejezte aggodalmát, mivel az alapítvány döntéshozatali folyamatairól még mindig meglehetősen korlátozott információkkal rendelkeznek.

Related posts