Ragadozó madarak segítségével harcolnak a varjak ellen Szekszárdon | Sokszínű vidék

A szekszárdi önkormányzat ebben az évben is nekilátott a vetési varjak fészkének eltávolításának a város különböző területein. A munkálatokra 2025. február 19-én és 20-án került sor, számolt be róla a teol.hu.
A fészkek eltávolítását követően 2024 márciusában solymász is érkezett a városba. Egy esztendővel ezelőtt az önkormányzatnak az volt a célja, hogy a Magyar Solymász Egyesülettel együttműködésben a sólymok célzott reptetését is bevessék. Erre idén is sor kerül majd.
Bódis Gergely solymász tavaly hosszabb időt töltött Szekszárdon, ahol rendszeresen reptette ragadozómadarait a varjak által "elfoglalt" területeken. E tevékenysége nyomán a varjak populációja drámaian csökkent, ami lehetőséget adott a város lakóinak, hogy egy kis időre megkönnyebbüljenek.
A tavalyi intézkedések ellenére a varjak idén újra felbukkantak Szekszárd egyes területein, bár létszámuk alacsonyabb, mint a korábbi években. A helyiek beszámolói alapján egyelőre nem észleltek tömeges fészeképítési aktivitást, de a madarak jelenléte még így is zavaró, főleg a zajok és a hátrahagyott ürülék miatt.
Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője nemrégiben egy kreatív javaslattal állt elő: az önkormányzatoknak érdemes lenne kijelölniük egy olyan erdősávot, amely távol esik a lakott területektől, és ahol a varjak zavartalanul fészkelhetnek. Ebbe a zöld oázisba el lehetne helyezni a települések zöldfelületeinek karbantartása során keletkező fészeképítésre alkalmas gallyakat, ezzel csökkentve a madarak belvárosi vonzalmait.
Korábban Zalaegerszeg városában is tapasztalták, hogy a madarak "kitiltásra" kerültek, míg egy baranyai kisfaluban egy támadó varjú fenyegette az iskolás gyerekeket. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület részletesen tájékoztatott a varjak agresszív viselkedésének mögöttes okairól.