Pénzmosás gyanúja miatt razziát tartottak Didier Reyndersnél, aki a jogállamisági tárgyalásokat irányítja.

Belgium egyik legismertebb politikai szereplője, Didier Reynders, aki a múlt szombatig az Európai Unió igazságügyi biztosi posztját töltötte be, most súlyos vádakkal néz szembe. A belga rendőrség korrupció és pénzmosás gyanúja miatt tartott házkutatásokat, melyek során Reynders feltételezett illegális tevékenységeit vizsgálják – köztük a Nemzeti Lottón keresztül történő vélhető pénzmosást is. A Follow the Money információi szerint a volt biztos korábban a magyar kormánnyal kapcsolatos jogállamisági eljárásokat irányította.
Didier Reynders, az Európai Bizottság korábbi igazságügyi biztosa ellen indított nyomozás keretében a belga szövetségi rendőrség több ingatlanban tartott házkutatásokat, amelyek a politikushoz köthetők. A műveletre mindössze két nappal azt követően került sor, hogy Reynders elveszítette mentelmi jogát az új Bizottság megalakulásával. A vizsgálat fókuszában a Nemzeti Lottó áll, amelynek felügyelete Reynders politikai pályafutása során a feladatai közé tartozott.
A hírek szerint a politikus lottójegyek beszerzésével próbálta eltüntetni az illegálisan megszerzett pénzek nyomait, majd a nyereményeket a saját bankszámlájára irányította.
A nyomozás már hónapok óta zajlik, ám csak Reynders mandátumának lejárta után indultak meg a konkrét rendőrségi intézkedések. A Le Soir értesülései szerint a brüsszeli főügyészség megerősítette, hogy pénzmosás gyanúja merült fel, de további részletek nyilvánosságra hozatalát elutasították. Reynders-t alaposan kihallgatták, de a politikus jelenleg nem elérhető a sajtó számára.
A gyanúk szerint Reynders a belga politikai pályafutása során kezdte el ezt a pénzmosási gyakorlatot, amely a uniós biztosi pozíciójának betöltése alatt is fennállt.
Az egyik eljárás a Nemzeti Lottó elektronikus jegyeire épült, melynek révén a politikus készpénzt juttatott a lottószámlákra. Ezt követően a nyereményeket ügyesen tisztára mosva utalta át a saját zsebébe. Az ügyészek jelenleg azt próbálják kideríteni, hogy a készpénz forrása jogszerű volt-e.
Reynders politikai pályafutása négy évtizedes sikerességgel büszkélkedhet, amely során számos belga miniszteri posztot betöltött, beleértve a pénzügyminiszteri és külügyminiszteri szerepeket is. Azonban nem először kerül a figyelem középpontjába, hiszen a korrupcióval és pénzmosással kapcsolatos vádak már régóta kísérik őt.
Korábban egy titkosszolgálati ügynök is megfogalmazott hasonló vádakat, azonban a bizonyítékok elégtelensége miatt ezek az ügyek sohasem jutottak el a vádemelés szakaszáig.
A belga törvények szerint Reynders továbbra is bizonyos fokú védelmet élvez korábbi miniszteri tisztségei miatt. Bár az Európai Bizottságban betöltött pozíciója már nem biztosít mentességet, bármilyen komolyabb jogi lépés, például egy letartóztatás vagy vádemelés, a belga parlament jóváhagyását igényli.
A Nemzeti Lottón keresztüli pénzmosás módszere különösen érdekes: a gyanúsítottak az alacsony kockázatú, de magas visszatérítésű játékokat részesítik előnyben. Egy matematikaprofesszor szerint például a "Win for Life" sorsjegyek átlagos nyereménye 69-78% között mozog, így ezek ideálisak lehetnek az ilyen tevékenységekhez.
Reynders ügye nem csupán politikai, hanem jogi vonatkozásai miatt is precedensértékű lehet. Az Európai Bizottság korábbi igazságügyi biztosa immár szembenéz azzal a rendszeren, amelynek működéséért hosszú évekig felelt. Amennyiben a vádak igaznak bizonyulnak, ez az eset véget vethet Reynders politikai karrierjének, és jelentős következményekkel járhat a belga politikai elit reputációjára is.
Az ügy különös érdekességét az adja, hogy Didier Reynders 2019 és 2024 között töltötte be az Európai Bizottság igazságügyi biztosi posztját. E periódus alatt kulcsszerepet játszott az uniós jogállamisági elvek érvényesítésében, valamint az EU tagállamaiban működő igazságszolgáltatási rendszerek megerősítésében. Mandátuma során szoros együttműködésben állt Ursula von der Leyen bizottsági elnökkel, közösen alakítva ki és alkalmazva a jogállamisági mechanizmusokat. Felügyelte továbbá az Európai Bizottság éves jogállamisági jelentéseinek kidolgozását, amelyek...
Az uniós tagállamokban különböző aspektusait vizsgálták az igazságszolgáltatás függetlenségének, a korrupció elleni harcnak és a médiaszabadságnak.
Itthon a nevét elsősorban arról ismerik, hogy aktívan részt vett a magyar kormány és az Európai Unió közötti jogállamisági tárgyalásokban. Kiemelt figyelmet szentelt az igazságszolgáltatás függetlenségére, a korrupcióval kapcsolatos kockázatokra és az alapvető jogok érvényesülésére. Fontos szerepet játszott az Európai Bizottság és Magyarország közötti egyeztetések során, amikor a helyreállítási alaphoz és más uniós támogatásokhoz való hozzáférés feltételeit határozták meg. A tárgyalások során hangsúlyozta, hogy Magyarországnak sürgősen reformálnia kell a bírósági rendszert, és biztosítania kell a jogállamiság alapelveinek maradéktalan betartását, mivel ezek elengedhetetlenek az uniós források hozzáférhetőségéhez.