Pánik: Donald Trump gazdasági válság szélére tereli az Egyesült Államokat?
A vámháború miatt recesszióba süllyedhet az amerikai gazdaság
Az amerikai tőzsdéken hétfőn tapasztalt események aggodalmat keltettek az elemzők körében, mivel egy lehetséges gazdasági válság árnyéka körvonalazódik az Egyesült Államokban. A technológiai vállalatokra fókuszáló Nasdaq 100 index drámai, majdnem 4%-os csökkenést mutatott, míg a Tesla részvényei egyedül 15%-kal estek vissza. Ezen kívül a bitcoin értéke is lefelé ívelt. A New York-i tőzsde vezető cégeit tükröző S&P 500 index hétfőn 2,8%-kal csökkent, és mindössze 9 kereskedési napon belül több mint 5%-os visszaesést könyvelhetett el. Ilyen mértékű esésre a koronavírus-járvány kitörése óta nem volt példa, a 2020 februári időszak óta. Továbbá, az S&P 500 most először zár a 200 napos mozgóátlag alatt 2023 novembere óta, ezzel megszakítva egy 336 munkanapos folytatást – adta hírül a Reuters.
Ross Mayfield, a neves befektetési szakértő, megjegyezte, hogy a Trump-adminisztráció láthatóan egyre inkább elfogadja azt a nézetet, miszerint a piaci zuhanás nem jelent számukra problémát. Sőt, úgy tűnik, hogy a recesszióval kapcsolatban is nyitottak, amennyiben ez lehetővé teszi számukra, hogy elérjék a szélesebb körű célkitűzéseiket.
Dennis Dick, a Triple D Trading szakértője úgy véli, hogy a nemzetközi befektetők megfontolhatják az amerikai piac elhagyását, míg Dan Coatsworth, aki a befektetési elemzés terén jártas, hangsúlyozza, hogy az amerikai piacon tapasztalható eladási trendek egyre kedvezőtlenebbé válnak.
"Donald Trumpot a piac megmentőjének tekintették, alacsonyabb adókat és kevésbé szigorú szabályozást ígért. Ehelyett az R betűs szó (recesszió - a szerk.) újra ott van mindenki ajkán, miközben az emberek azon gondolkodnak, hogy a bevezetett kereskedelmi vámok mikor ütnek vissza, és az amerikai gazdasági prosperitás helyett recesszióhoz vezetnek-e" - mondta az elemző.
Josioka Ajakó, a befektetési stratégiák szakértője, hangsúlyozza, hogy a jövővel kapcsolatos bizonytalanság egyre inkább feszültséget generál az emberekben. Ezzel párhuzamosan Art Hogan, aki szintén a piaci stratégiák élvonalában dolgozik, arra figyelmeztet, hogy a vámokkal kapcsolatos diskurzus állandóan átalakul, ami hozzájárul a fokozódó aggodalmakhoz.
A tőzsdék drámai zuhanásának egyik kulcsfontosságú előzménye a vámháború kirobbanása volt. Donald Trump március elején a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az Egyesült Államok aktiválja a korábban bejelentett különleges vámokat Kanadával, Mexikóval és Kínával szemben. Az elnök Kína esetében egyértelműen kifejtette, hogy a korábbi 10 százalékos vámot 20 százalékra emeli az összes kínai importtermékre. Megjegyezte, hogy a jövőbeni intézkedések attól fognak függni, hogyan reagál Kína. A kínai válasz nem késett sokáig: 15 százalékos vámot vetettek ki az Egyesült Államokba irányuló exporttermékekre, ezzel reagálva a Trump-kormányzat új intézkedésére.
A szakértők véleménye szerint, ha vámok és ellenvámok sorozata következik be, az amerikai gazdaság valóban recesszióba süllyedhet, és ez globális szinten is érezhető következményekkel járhat. A kedvezőtlen előrejelzések következtében már most sokan nagymértékben kezdtek eladni részvényeiket, azonban más elemzők azt állítják, hogy az ilyen tőzsdei visszaeséseket általában emelkedések követik. Az alacsonyabb árak láttán ugyanis megjelenhetnek a befektetők, akik eddig a magas árak miatt távol maradtak a piacról.