"Orosz mintájú jogszabály" Magyarországon: a kormánykritikus civil szervezetek a lista élére kerülhetnek.


A nem sokkal éjfél előtt benyújtott "A közélet átláthatóságáról" című törvényjavaslat drasztikus kihívások elé állítaná a külföldi támogatásokat igénybe vevő szervezetek működését és fennmaradását.

Halász János fideszes képviselő által előterjesztett javaslat értelmében, amennyiben a Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy látja, hogy egy külföldi támogatással működő szervezet tevékenysége sértheti Magyarország szuverenitását, lehetőséget kap arra, hogy ajánlja a kormánynak, hogy a szóban forgó szervezetet hivatalos nyilvántartásba vegye - tájékoztat a Telex.

A hivatalt a 2023. decemberében életre hívott szuverenitásvédelmi törvény alapozta meg, amely miatt az Európai Bizottság tavaly kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett Magyarországgal szemben. Az uniós testület álláspontja szerint a magyar jogszabály ellentétes az európai jogrenddel, és többek között sérti a személyes adatok védelméhez való jogot, valamint a véleménynyilvánítás és az egyesülés szabadságát.

A legújabb törvényjavaslat értelmében, amennyiben egy magyar civil szervezet felkerül a kormány által összeállított listára, elveszíti a jogot arra, hogy adományként gyűjtsön a személyi jövedelemadó 1%-ából. Ezen kívül köteleznék, hogy minden támogatótól és a támogatások forrásáról részletes nyilatkozatot kérjen, amely igazolja, hogy a pénz nem származik külföldi forrásból. A listán szereplő szervezetek esetében a büntetés mértéke a megkapott támogatás huszonötszörösére rúghat.

A törvénytervezet alapján minden külföldről beérkező pénz potenciális kockázatot jelenthet Magyarország szuverenitására nézve. Ez a megfontolás érinti az uniós pályázati forrásokat is, amelyekért uniós tagországokban működő szervezetek pályáznak.

A kormánypárt által javasolt törvénytervezet értelmében Magyarország szuverenitását már az is sérti, ha egy civil szervezet negatív fényben tünteti fel az ország függetlenségét és demokratikus jogállamát. A javaslat hangsúlyozza a nemzeti egység fontosságát, a határon túli magyarok iránti felelősségvállalást, valamint a házasság, a család és a biológiai nemek elsődlegességét. Emellett kiemeli a béke, a biztonság és a nemzetközi együttműködés jelentőségét, továbbá az ország alkotmányos önazonosságát és keresztény kulturális örökségét is.

A javaslat arra hívja fel a figyelmet, hogy az ország szuverenitása olyan tevékenységek által kerülhet veszélybe, amelyek képesek manipulálni a közvéleményt. Ez a megközelítés azonban ütközhet a szólás szabadságának alaptörvényi védelmével, mivel minden olyan tevékenységet, amely „hatással lehet a választói akaratra vagy a demokratikus diskurzusra”, potenciálisan veszélyesnek minősítenek.

Halász János, a kormánypárt képviselője a törvényjavaslat hátterében az áll, hogy szerinte az utóbbi évek során "Magyarország szuverenitását súlyosan veszélyeztető visszaélésekre derült fény". A vizsgálat keretében a hatóság jogot formál arra, hogy az érintett civil szervezethez ellátogasson, betekintsen bármilyen dokumentumba vagy számítógépbe, sőt, akár másolatokat is készíthet ezekből. Az intézkedés végrehajtásához szükség esetén a rendőrség segítségét is igénybe vehetik.

Az Euronews megkeresésére magyar civil szervezetek közölték, hogy külön nem nyilatkoznak, egyeztetett álláspontjukat hamarosan közzéteszik.

Related posts