Orbán Viktor: az átláthatósági törvény mértéke mérsékelt

A miniszterelnök a Kossuth rádióban kifejtette, hogy Magyarország számára évente 800 milliárd forint többletköltséget jelentene az Oroszországból származó energia helyett alternatív forrásokból történő beszerzés.
A miniszterelnök pénteki nyilatkozatában, a Kossuth rádió "Jó reggelt, Magyarország!" című műsorában, a nemzeti érdekek védelmét hangsúlyozta azzal kapcsolatban, hogy a politikai-közéleti civil szervezetek és a politikai média számára tiltanák a külföldi támogatások elfogadását.
Orbán Viktor véleménye szerint az "átláthatósági" törvény nem hordoz magában fenyegetést, sőt, inkább "enyhe" intézkedésekről van szó. A miniszterelnök úgy gondolja, hogy az ellenzéki pártok, álcivil szervezetek és a média nem fogják ellenezni ezt a jogszabályt, mivel az átláthatóság nemzeti érdek, amely mindenki számára hasznos lehet.
A kormányfő véleménye szerint van lehetőség a nemzeti összefogásra Magyarországon. Hangsúlyozta, hogy a magyar állampolgároknak nem kell folyamatosan a háttérbe kukucskálniuk, amikor egy civil szervezet vagy média a saját álláspontját osztja meg, vagy amikor külföldi támogatásban részesül.
Budapesten több alkalommal is megmozdulásokat szerveztek az átláthatósági törvény ellen, miközben nemzetközi médiaforrások is kifejezték aggodalmukat a sajtószabadságot veszélyeztető javaslat miatt.
Nem kívánja elengedni az orosz energiaforrásokat.
A kormányfő az orosz energiaimportról is kifejtette véleményét. Kiemelte, hogy amennyiben az ukránoknak sikerülne megvalósítaniuk az orosz energiaellátás leállítását, Magyarország számára ez évente 800 milliárd forint többletköltséget jelentene az Oroszországból származó gáz helyettesítése miatt, amit más forrásokból kellene beszerezni.
A számításai alapján a fűtésszámlák akár négyszeresére, míg az áramszámlák körülbelül kétszeresére is emelkedhetnek a magyar családok számára, amennyiben az ukrán fél megvalósítja azt a tervet, amely szerint az európai uniós tagállamok számára tiltanák az orosz gáz és olaj beszerzését.
Ahogy fogalmazott, az uniós országok többsége nem a saját családjaik és vállalkozásaik támogatására összpontosít energiapolitikájukkal, hanem inkább arra törekednek, hogy kárt okozzanak Oroszországnak, ezzel is hozzájárulva Ukrajna segítéséhez.