Nyolcvan éven át azt gondolták, hogy a Harvard könyvtárában csak egy silány másolat található a Magna Cartából. Most azonban kiderült, hogy az ott őrzött példány valóban eredeti.

Nyolc évtizeden át csupán egy nem hivatalos másolatnak tekintették I. Eduárd angol király Magna Cartáját, amelyet a Harvard jogi karának könyvtára szerzett be 1946-ban, mindössze 27 dollárért. Most azonban fény derült arra, hogy valójában egy 1300-as évekből származó eredeti dokumentumról van szó.
David Carpenter, a King's College London középkori történelem professzora, váratlanul fedezte fel a Magna Carta 1327-es nem hivatalos másolataként azonosított dokumentumot a Harvard jogi karának online könyvtárában. Azonnal feltűnt neki, hogy a dokumentum megjelenése meglehetősen hasonlít a fennmaradt másik hat eredeti irathoz, amelyek I. Eduárd korából származnak.
A kutató ezután spektrális képalkotással és ultraibolya fény segítségével szóról szóra megvizsgálata a dokumentumot, amely valóban egyezést mutatott a másik hat eredetivel. Bizonyító erejű volt, hogy az Edwardus szóban nem csak az E volt nagybetű, hanem a D is, ami igen szokatlan, mégis mind a hét példányban így szerepel.
A Magna Carta, amelyet János király bocsátott ki 1215-ben, történelmi jelentőségű irat, hiszen ez volt az első olyan dokumentum, amely írásban foglalta össze azt az alapelvet, hogy a király és az uralkodó hatalom nem állhat a törvények fölött. I. Eduárd uralkodása alatt pedig e fontos dokumentumot újra megerősítették, tovább erősítve a jogállamiság eszméjét.
Ez a dokumentum a világ egyik legbecsesebb kincse, amelyet a harvardi könyvtár 1946-ban mindössze 27,50 dollárért szerzett meg, mint nem hivatalos másolat. Érdekesség, hogy a vétel előtt egy veterán adta el ezt a ritka példányt 42 dollárért egy könyvkereskedőnek. (Guardian)