"Semmilyen kérdésről nem lehet érdemben beszélgetni, ha a párbeszéd hiányzik" – fogalmazott a szakértő, miközben Donald Trump és Vlagyimir Putyin közelgő találkozójának előkészületeit elemezte.


Jelenleg már folyamatban vannak a Donald Trump és Vlagyimir Putyin közötti találkozó előkészületei. Mike Waltz, a megválasztott amerikai elnök jövőbeli nemzetbiztonsági tanácsadója hangsúlyozta, hogy Trump nézőpontjából elengedhetetlen a másik féllel való kapcsolat és párbeszéd, mielőtt bármilyen tárgyalásra sor kerülne.

Mike Waltz, Donald Trump leendő nemzetbiztonsági tanácsadója, az ABC élő műsorában megerősítette, hogy a megválasztott amerikai elnök csapata már dolgozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tervezett találkozójának előkészítésén. A hírek szerint "legalább egy telefonbeszélgetésre" is sor kerülhet a következő napok vagy hetek során – számolt be róla az Ukrajinszka Pravda.

Mike Waltz megerősítette, hogy már folynak az előkészületek Trump és Putyin találkozójára, továbbá hangsúlyozta, hogy a megválasztott amerikai elnök úgy véli, hogy meg kell próbálni megvalósítani az orosz-ukrán háború megállítására vonatkozó terveit.

Az előkészületek már javában zajlanak... Donald Trump perspektívájából nézve a tárgyalások megkezdéséhez elengedhetetlen, hogy legyen valamilyen kapcsolat, valamilyen párbeszéd a másik féllel. Ezt a kapcsolatot természetesen meg fogjuk teremteni az elkövetkező hónapok során.

- fejtette ki Waltz.

A műsorvezető a rendezvény lehetséges formátumáról érdeklődött, különös figyelmet fordítva arra, hogy vajon a tervek között szerepel-e egy közvetlen, kétoldalú találkozó Donald Trump és Vlagyimir Putyin között, vagy inkább egy háromoldalú megbeszélés körvonalazódik, amelybe Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is bekapcsolódik.

"Még nem állítottunk fel konkrét keretet, de folyamatosan dolgozunk rajta. Mindazonáltal úgy vélem, hogy a következő napokban vagy hetekben biztosan számíthatok egy telefonbeszélgetésre" - mondta Waltz, aki úgy véli, hogy egy tűzszüneti megállapodás "nagyon ígéretes első lépés" lenne a háború diplomáciai rendezéséről folytatott tárgyalások elindításához.

Mindenki tisztában van vele, hogy ennek a helyzetnek diplomáciai megoldásra van szüksége. Nem tűnik reálisnak az a kijelentés, hogy „minden egyes orosz katonát ki kell szorítani minden egyes centiméternyi ukrán területről, még a Krímről is”. Trump elnök már felismerte ezt a tényt, és úgy vélem, hogy jelentős előrelépés, hogy a nemzetközi közösség is kezdi ezt a valóságot elfogadni. Most elérkezett az idő, hogy tovább lépjünk, és azon gondolkodjunk, hogyan akadályozhatjuk meg a konfliktus további eszkalálódását, hogy a világ ne váljon egy még nagyobb válság részévé.

„– Fejtsd ki részletesebben! – kérte Waltz.”

A tavalyi elnökválasztási kampány során és az azt követő időszakban Donald Trump többször is hangsúlyozta, hogy január 20-án, hivatalba lépése után, megkezdi a tárgyalásokat Oroszországgal az ukrajnai konfliktus mielőbbi lezárása érdekében. A megválasztott amerikai elnök csütörtökön a floridai Mar-a-Lago rezidenciáján osztotta meg ezt a gondolatát, kiemelve, hogy "Putyin elnök szeretne személyesen találkozni" vele.

Putyin elnök találkozni akar, mi pedig megbeszéljük. Ezt még nyilvánosan is mondta, ezzel véget kell vetnünk a háborúnak

„– Fogalmazott Trump, hangsúlyozva a saját véleményét.”

Nem sokkal később azonban megérkezett a Kreml válasza is. Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő cáfolta, hogy Vlagyimir Putyin Olaf Scholz jelenlegi német kancellárral és Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel készül találkozni. "Jelenleg nincsenek ilyen tervek" - húzta alá Peszkov.

Ennek ellenére úgy tűnik, hogy a háttérben valami izgalmas készülődés zajlik, hiszen Vlagyimir Dzsabarov, az orosz parlament felsőházának nemzetközi ügyekkel foglalkozó bizottságának első helyettes vezetője, az újságírók érdeklődésére reagálva kijelentette, hogy a csúcstalálkozó teljesen természetes és logikus lépés.

Az orosz politikus emellett kiemelte, hogy Magyarország kiváló választás lenne a találkozó lebonyolítására, hiszen véleménye szerint Orbán Viktor magyar miniszterelnök képes lenne biztosítani a két vezető védelmét.

Hozzátette, hogy a feleknek egy "semleges" területen kell egyeztetniük. Korábban Finnország is a lehetséges helyszínek között szerepelt, de időközben a NATO tagja lett, majd "rendkívül agresszívvá vált" Oroszországgal szemben. Arról Dzsabarov nem tett említést, hogy az egyébként szintén NATO-tag Magyarország miként lenne semleges terület.

Közben az ukrán külügyminisztérium azt közölte: Kijev arra számít, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Donald Trump megválasztott amerikai elnök nem sokkal a január 20-i beiktatása után ugyancsak találkozik.

Az Index az orosz-ukrán háború eseményeit szombaton is percről percre követi, a legfrissebb hírekről ide kattintva tájékozódhat.

Related posts