Nehéz nemet mondani? Fedezd fel, hogyan teheted ezt ügyesen!


Valószínűleg Önnel is megesett már, hogy olyan dologra mondott igent, amire valójában nem vágyott, de a pillanat hevében nem tudta kifejezni az érzéseit, vagy egyszerűen nem volt elég bátorsága ahhoz, hogy nemet mondjon. Talán később gyötörte az önvád, amiért nem állt ki a saját igényeiért, és szorongott amiatt, hogy hogyan fogja teljesíteni a kérést. A nemet mondás nem mindig könnyű feladat, de ez egy olyan készség, amit elsajátíthatunk. A gyakorlás révén jelentős lépéseket tehetünk önmagunk határozottabb képviselete felé.

Az ember társas lény, akinek a környezete és a benne lévő kapcsolatok - legyenek azok családi, baráti vagy munkahelyi - alapvetően formálják életminőségét. Őseink idejében a közösséghez való tartozás nem csupán előny volt, hanem létfontosságú szükséglet. Ebből fakad az empátia, az a képesség, hogy képesek vagyunk belehelyezkedni mások érzéseibe és helyzeteibe. Ennek köszönhetően ösztönösen kerüljük a csalódások, fájdalmak és kellemetlen érzések okozását, hiszen tudatában vagyunk annak, hogy ezek gyengíthetik kapcsolatainkat, és növelhetik kiszolgáltatottságunkat. A társas kapcsolatok ápolása tehát nem csupán egyéni érdek, hanem közös jólétünk záloga is.

Ez az ősi félelem napjainkban is megnehezíti azt, hogy bizonyos helyzetekben nemet mondjunk embertársainknak. Ezért van az, hogy inkább összeszorítjuk a fogunkat és elfogadjuk a meghívást, elvállalunk vagy megteszünk valamit, csak hogy ne ártsunk a barátságnak vagy a családi kötelékeknek, esetleg a karrierünknek.

Miért ártalmas, ha nem tudunk kiállni magunkért?

A nemet mondás képessége kulcsfontosságú az önérvényesítés szempontjából, hiszen ez lehetővé teszi számunkra, hogy megőrizzük személyes határainkat. Ezzel védekezhetünk a számunkra kellemetlen szituációk, feladatok és stressz ellen, elkerülve a túlterheltséget. Amikor önmagunkat háttérbe szorítva, az akaratunkkal ellentétesen mondunk igent mások kérésére, az nemcsak hogy rengeteg energiát és időt emészt fel, de folyamatos bűntudatot is generál. Ez a hozzáállás elhanyagolja saját érdekeinket és szükségleteinket, ami hosszú távon boldogtalansághoz, befelé forduláshoz, csökkent önbizalomhoz vagy akár depresszióhoz vezethet. Az önérvényesítés tehát nem csupán önmagunk védelmét jelenti, hanem a belső egyensúlyunk megőrzését is.

Túlbecsült reakciók

Egy friss kutatás eredményei alapján kiderült, hogy a válaszadók 77%-a már részt vett olyan eseményen, amelyre valójában nem vágyott, csupán attól félt, hogy a visszautasítás rossz fényt vethet rájuk. Számosan attól tartottak, hogy a "nem" válaszukkal megbántanák a másik felet, vagy akár dühöt, szomorúságot is kiválthatnak. Ezenkívül sokan aggódtak amiatt is, hogy a jövőben elmaradnak a meghívások, és ha ők rendeznek valamit, akkor mások visszautasíthatják őket.

A vizsgálat során meglepő eredményekre bukkantak: a meghívókat láthatóan nem nagyon érinti, ha valaki nemet mond az invitálásukra. A kutatás arra is fényt derített, hogy sokkal megértőbbek, valamint kevésbé idegesek, dühösek vagy szomorúak, mint ahogyan azt az elutasítók feltételezték. Emellett a meghívók arról is beszámoltak, hogy egyetlen elutasított meghívás nem befolyásolja a jövőbeli kapcsolataikat; továbbra is szívesen meghívják az illetőt, vagy fogadják el tőle a következő invitálást.

Érdekes módon, miközben ez a kutatás a szórakoztató eseményekre, mint például éttermi vacsorákra, kirándulásokra vagy múzeumi kiállításokra való meghívásokra összpontosított, más tanulmányok arra világítanak rá, hogy hasonló minta figyelhető meg, amikor valaki szívességet kér, és azt elutasítják. Ez azt jelenti, hogy függetlenül attól, milyen típusú kérésekről van szó, az emberek hajlamosak túlértékelni a visszautasítások által okozott negatív következményeket.

A diplomatikus és hatékony "Nem"

Természetesen nem elhanyagolható, hogy milyen módon és kifejezésekkel fejezzük ki, amikor sajnos nem tudunk eleget tenni egy-egy meghívásnak vagy kérésnek. Az alábbiakban azt járjuk körül, miként tehetjük ezt határozottan, ugyanakkor udvariasan, anélkül, hogy veszélyeztetnénk a jó viszonyt a másik féllel.

Ahhoz, hogy magabiztosabban tudjunk nemet mondani, érdemes először kisebb, kockázatmentes helyzetekben gyakorolni. Így fokozatosan építhetjük fel a bátorságunkat. Például a piacon, amikor csak almát szeretnénk venni, de az eladó három másik terméket is ajánl, vagy a pénztárnál, amikor egy akciós ajánlatot próbálnak elénk helyezni. Ezek a szituációk remek lehetőséget adnak arra, hogy megtanuljuk, hogyan állhatunk ki a saját kívánságaink mellett anélkül, hogy kényelmetlenül éreznénk magunkat.

Érdemes ilyenkor elmerengeni azon, milyen reakciót várnánk el, ha a másik fél bőrébe bújnánk. Valószínű, hogy közben felfedezzük: a válaszunkat nem fogják annyira megbántódva fogadni, mint ahogyan azt elsőre elképzeltük.

Gondoljunk a "nem, de" stratégiára: amikor visszautasítunk egy kérést, érdemes helyette egy alternatívát is felajánlani. Ezzel nem csupán a kérésre mondunk nemet, hanem jelezzük, hogy a személy iránti tiszteletünket megőrizzük. Ráadásul így pozitív módon tudunk reagálni, hiszen egy másik lehetőséget kínálunk fel, ami számunkra is kedvezőbb.

A magyarázkodás mindig gyanús, ezért érdemes udvariasan, határozottan, de nagyon röviden indokolni a válaszunkat: "Sajnos ez most nem fér bele az időmbe."

Ha kétségeink merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy teljesíteni tudjuk-e a kért feladatot, vagy hogy miként mondjunk udvariasan nemet, érdemes egy kis időt kérnünk a döntéshez: „Szeretném ezt alaposan átgondolni, és legkésőbb holnapra meg fogom mondani, hogy tudom-e vállalni.” Ez lehetőséget ad arra, hogy alaposan átgondoljuk a dolgokat, és elgondolkodjunk azon is, hogy mit szeretnénk valójában. Amennyiben végül a nemet választjuk, így könnyebben megfogalmazhatjuk a válaszunkat is.

Ha pénzügyi okok miatt kell lemondanunk egy vacsorát vagy utazást, érdemes őszintén megosztanunk ezt a meghívóval – persze csak akkor, ha a kapcsolatunk ezt lehetővé teszi. Meglepően sokan megértéssel reagálnak, ha ezzel indokoljuk a döntésünket, és általában nem fognak tovább kérdezősködni.

Elengedhetetlen, hogy amikor egyszer már kifejeztük a nemet, akkor azt következetesen tartsuk is. Ne hagyjuk, hogy mások meggyőzzenek minket az ellenkezőjéről. Ugyanakkor, ha legközelebb adódik egy lehetőség, és szívesen teljesítünk egy kérés, ne habozzunk! Örömmel mondjunk igent, hiszen ez új élményekhez és kapcsolatokhoz vezethet.

Related posts