Donald Trump rendkívüli módon megijesztette a stratégiai jelentőséggel bíró államot - Kína gyorsan elvágja a szálakat.

Panama vezetője, José Raúl Mulino bejelentette, hogy az ország nem kívánja megújítani a Kínával kötött szerződését az Övezet és Út kezdeményezés keretében.
A bejelentésre akkor került sor, amikor Marco Rubio, az Egyesült Államok frissen kinevezett külügyminisztere személyesen látogatást tett Panama elnökénél, így erősítve a két ország közötti kapcsolatokat.
Ha a Panama-csatornát nem "nyeri vissza" az Egyesült Államok Kínától, az számos következménnyel járhat. A csatorna stratégiai jelentősége kulcsfontosságú a globális kereskedelem szempontjából, és a két nagyhatalom közötti politikai viszonyok alakulásában is központi szerepet játszik. Az Egyesült Államok számára a csatorna ellenőrzése nem csupán gazdasági előnyöket, hanem geopolitikai befolyást is jelentett a régióban. Ha Kína megtartja a csatorna feletti irányítást, az felboríthatja a hatalmi egyensúlyt, és új kihívások elé állíthatja az amerikai politika és gazdaság stratégiáit, így a jövőbeni kapcsolatok alakulása is kérdésessé válik.
Az Övezet és Út kezdeményezés (BRI) egy ambiciózus kínai program, amely az infrastruktúra fejlesztésére összpontosít. A célja, hogy Kína hitellel és technológiai támogatással segítse a fejlődő országokat különböző infrastrukturális projektek, például kikötők, autópályák és vasútvonalak megvalósításában. Sok nyugati állam, különösen az Egyesült Államok, azonban kritikával illeti a BRI-t, és arra figyelmeztet, hogy ez a kezdeményezés valójában Kína geopolitikai és gazdasági érdekeinek előmozdítását szolgálja. Egyesek "modern gyarmatosításként" jellemzik, állítva, hogy Kína ezzel a stratégiával adósrabszolgaságba kényszeríti a részt vevő országokat. Peking viszont határozottan elutasítja ezeket a vádakat.