Nagy veszélybe sodorhatod magad, ha így cselekszel az orvosi rendelőben: a régi szokásaid akár börtönbüntetést is vonhatnak maguk után.

A Dallas című sorozat ikonikus Pamelája, Victoria Principal, most 75 évesen is lenyűgöző! Az újonnan megjelent fényképeken szinte alig lehet ráismerni, annyira megújult. Az idő múlása és a méltóságteljes öregedés egy új, ragyogó arcot hozott a színésznő életébe.
Néhány évvel ezelőtt a betegellátás világában a hálapénz szinte természetesnek számított. A borítékok csendes úton találtak utat orvosok és nővérek zsebébe, főként a várólisták lerövidítése, gyógyszerek felírása vagy éppen az emberi méltóság megőrzése érdekében: például a kórházban való fürdetés vagy a tiszta lepedő cseréje kapcsán. Sok orvosnál széles körben elterjedt volt a tudás, hogy egy adott műtét mennyibe kerül, akár pletykákból, akár nyílt beszélgetések során derült ki, hogy a beavatkozásért mennyit várnak el zsebbe.
A rendszer 2021-ben jelentős átalakuláson ment keresztül, amikor a korábban elfogadott gyakorlatot szigorúan büntetni kezdték a jogszabályok. 2021. január 1-től a hálapénz kéréséért vagy elfogadásáért az egészségügyi szakemberek három év börtönbüntetést kockáztathatnak, míg a betegek vagy hozzátartozóik, akik adományt nyújtanak, egy év szabadságvesztéssel nézhetnek szembe. Az orvosok a fizetésük jelentős növelésének fejében fogadták el ezt a szigorú szabályozást. Az új szabályok értelmében tilos bármilyen formában pénzt adni az egészségügyi dolgozóknak; a kezelések végén, vagy hosszabb távú gyógykezelés esetén legfeljebb kéthavonta, a mindenkori minimálbér 5%-ának megfelelő értékű ajándék adható, ami 2025 elején 14 540 forintot jelent.
Az általunk megkérdezett orvosok tapasztalatai alapján a betegek számára kihívást jelent az új rendszerhez való alkalmazkodás. A megszokott rutinok és régi beidegződések megváltoztatása sokkal nehezebb feladat, mint azt elsőre gondolnánk.
- Kezdetben még próbálkoztak, hogy titokban a zsebembe dugják a borítékokat. A visszatérő páciensek jól tudták, hogy korábban sosem fogadtam el pénzjutalmat, de mégis újra és újra megpróbálták, hiába figyelmeztettem őket, hogy most már akár őrizetbe is vehetnek emiatt. Amióta felfedeztem, hogy a betegek is jogi következményekkel nézhetnek szembe ezért, ezt az érvet használom, és valóban van hatása: mostanában egyre ritkábban fordul elő, hogy valaki pénzt ajánl fel - osztotta meg tapasztalatait egy budapesti állami kórházban dolgozó orvos.
Nem volt ez mindig így. Az interneten 2021 előtti dátumokkal számtalan olyan cikk és fórumbejegyzés szerepel, amelyben azt tárgyalják, mennyi pénzt illik adni egy-egy beavatkozásért az orvosoknak. A kezelés után korábban minden további nélkül szabad volt borítékot csúsztatni az orvos zsebébe, előtte, különböző előnyökért elvileg akkor sem, a hétköznapokban azonban ez is mindennaposnak számított.
Napjainkban az orvosok számára komoly következményekkel járhat, ha pénzt fogadnak el. Tavaly októberben egy Vas megyei orvost négy év börtönbüntetésre ítéltek, miután 2013 és 2022 között idősek hozzátartozóitól vett el pénzt, hogy a betegeket az indokoltnál hosszabb ideig tartsa a kórház ápolási osztályán. Emellett egy szolnoki orvos is letartóztatásra került hasonló vádak miatt; a gyanú szerint ő összesen 41 alkalommal fogadott el pénzt.
Felmerül a kérdés, hogy a hálapénz eltörlésével egyúttal a fogadott orvosok rendszere is megszűnt-e. A válasz erre a kérdésre az, hogy technikai értelemben nem. Továbbra is van lehetőség arra, hogy az állami kórházban orvost válasszunk, és bizonyos előre tervezett beavatkozások során ez gond nélkül megvalósítható. Ilyen esetekben az orvos a hivatalos munkaidő keretein belül foglalkozik a páciensekkel, és ezalatt pénz elfogadása számára is tilos.
A szülészet világában jelentős átalakulások mentek végbe a tilalom következtében. Mivel a szülés időpontja alapvetően nem előre tervezhető, a kismama által választott orvosnak mindig készen kell állnia – akár a vacsoraasztalnál ülve, akár az éjszaka közepén az ágyból ugrálva. Teljesen érthető, hogy senki sem vállalná ezt ingyen. Ennek következtében az utóbbi években gyakorlatilag eltűnt az a gyakorlat, hogy a kismamák az állami kórházakban orvost fogadjanak, akinek a szülés után pénzt adnak. Jelenleg a kismamák két alternatíva közül választhatnak: vagy az állami kórházban az ügyeletes orvosra és szülésznőre bízzák a szülést, vagy magánkórházat választanak, ahol a korábbi orvosfogadási díj többszöröséért, de legális keretek között és átlátható árak mellett hozhatják világra gyermeküket.