A WHO-ból való kilépés Amerikai Egyesült Államok részéről számos következménnyel járhat, amelyek messze túlmutatnak a nemzetközi egészségügyi együttműködésen. Először is, ez a lépés komoly hatással lenne a globális járványkezelési stratégiákra, hiszen az

Korábbi ígéretéhez híven Donald Trump beiktatása után elrendelte az Egyesült Államok kilépését a WHO-ból. Szakértők szerint a döntés nemcsak az Egészségügyi Világszervezet, hanem Amerika számára is súlyos következményekkel járhat, a lépés tükrében kérdéssé vált, hogy az USA és a bolygó többi országa a jövőben miként tudja majd kezelni az egészségügyi kríziseket.
Ahogy az várható volt, Donald Trump gyorsan lépett beiktatása után. 2017 után ismételten, január 21-én felmondta az Egyesült Államok részvételét a párizsi klímaegyezményben, ezzel megkérdőjelezve az ország környezetvédelmi elkötelezettségét. Továbbá, elrendelte az Egyesült Államok kilépését az Egészségügyi Világszervezetből (WHO), hangsúlyozva ezzel a globális egészségügyi együttműködésekkel szembeni ellenállását.
Mindkét döntés jelentőséggel bír a történelem színpadán, de az utolsó lépés különösen figyelemre méltó: hamarosan az Egyesült Államok lehet az egyetlen olyan nagyhatalom, amely nem része a 194 tagot számláló nemzetközi szervezetnek.
A politikus lépése egyáltalán nem váratlan, hiszen legutóbbi hivatali ideje végén, 2020-ban már elindította ezt a folyamatot. Ám az akkori tervek meghiúsultak, miután utódja, Joe Biden a beiktatása után, 2021 januárjában visszavonta a kihátrálást.
Trump legutóbbi kampányában újra megígérte, hogy ha ismét hatalomra kerül, drasztikus lépéseket fog tenni különböző okokból. Korábbi nyilatkozataiban többször utalt arra, hogy a WHO Kína befolyása alatt áll, és az NPR jelentése szerint egy új intézkedés bejelentésére tartott sajtótájékoztatón ismét hangsúlyozta, hogy az Egészségügyi Világszervezet "cserbenhagyta" Amerikát.
A Fehér Ház által nyilvánosságra hozott rendeletben a régi-új elnök emlékeztet arra, hogy már 2020-ban bejelentették a WHO-ból való kilépés szándékát. Az érvelés szerint az ügynökség működése és döntései nem feleltek meg a várakozásoknak, és számos területen hiányosságokat mutattak. Az elnök hangsúlyozza, hogy a jövőben más megközelítést kívánnak alkalmazni a globális egészségügyi együttműködés terén, amely jobban szolgálja az amerikai érdekeket és a nemzetközi közegészségügyi kihívásokat.
Az 1,4 milliárd fős Kína lakossága 300 százalékkal nagyobb, mint az Egyesült Államoké, mégis közel 90 százalékkal kevesebbet fizet a WHO-nak
- A közleményben kifejezetten szerepel.
A Donald Trump irányítása alatt álló Egyesült Államok 2020 júliusában hivatalos levélben tájékoztatta az ENSZ főtitkárát a kilépési szándékáról. Trump mostani utódja – akárcsak elődje – által hozott visszavonó intézkedéseket hatályon kívül helyezte, ezzel megnyitva az utat a korábbi ciklusa végén megkezdett folyamat előtt.
Az elnöki döntés nyomán a Nemzetbiztonsági Tanács keretein belül új igazgatóságok és mechanizmusok létesülnek, melyek célja a közegészségügy védelme és a biológiai biztonság fokozott megerősítése. Ezzel egyidőben intézkedéseket hoznak annak érdekében, hogy az Egyesült Államok felfüggessze a WHO-nak nyújtott támogatásokat, visszahívja a szervezettel együttműködő kormányzati munkatársakat, és átvegye a WHO által korábban vállalt feladatokhoz kapcsolódó partnereket.
Emellett a Fehér Ház illetékes irodájának azt is felül kell vizsgálnia, visszavonja-e az Egyesült Államok 2024. évi globális egészségügyi biztonsági stratégiáját. A döntés értelmében értesíteni kell az ENSZ főtitkárát és a további illetékeseket a kiválásról, a kilépés folyamatára pedig leállítják a WHO-val folytatott, pandémiákról és nemzetközi egészségügyi szabályokról szóló tárgyalásokat.
Már a kiválás 2020-as terve is komoly aggodalmat okozott közegészségügyi körökben, a szakma pedig ezúttal is nyugtalanul figyeli a történéseket - nemcsak a tengerentúlon, hanem külföldön is. Többen súlyos stratégiai hibának nevezték a döntést.