Az idei Eurovíziós Dalfesztivál minden eddiginél izgalmasabb eseménynek ígérkezik! Itt van néhány lényeges információ, amit érdemes tudni a versenyről: 1. **Dátumok és helyszín**: A fesztiválra idén [add meg a pontos dátumokat] kerül sor, és a rendezvény
Kórházba került a Kincsvadászok kereskedője, így sajnos kénytelen volt kihagyni az adást.
Május 11-én hivatalosan is megkezdődött a 2025-ös Eurovíziós Dalfesztivál, amelynek színhelyéül Svájc kulturális fővárosa, Bázel szolgál, méghozzá május 13. és 17. között. A város történelmi belvárosát ünnepélyes légkör töltötte be, amikor a nyitóceremónia keretében 37 ország delegációja vonult fel, ezzel elindítva a nemzetközi zenei versenyt. A tradicionális bázeli villamosokon végighaladó felvonulást zenészek, dobosok és modern előadók kísérték, akiknek útja este a Mittlere Brücke hídon át vezetett az Eurovíziós Faluba, ahol Luca Hänni különleges koncertje zárta le a napot.
A következő napokban Bázel zenei színpadává avanzsál, hiszen a május 13-i és 15-i elődöntők izgalma után május 17-én a 12 400 fős St. Jakobshalle-ban fény derül arra, ki koronázza meg magát Európa új zenei kedvencévé.
Kedden kezdetét veszi az elődöntők izgalmas sorozata, ahol idén 37 ország tehetséges előadóiért szurkolhat a közönség Európa-szerte. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a nagyszabású zenei eseményről, amely már jó ideje nélkülözi a magyar résztvevőket.
2025-ben a következő országok zenéi mérkőznek meg a fődíjért:
Megszokott, hogy a tomboló tömeg úgy támogatja versenyzőit, hogy különféle lobogókat lengetnek a közönségben. 2024-ben komoly kritikák érték az EBU-t, amiért az izraeli-palesztin háborúra való tekintettel betiltották a palesztin zászlókat és szimbólumokat, amelyeket a helyszínen bárkitől elkobozhattak, csak a résztvevő országokat jelképező lobogókat és a Pride-zászlót lehetett bevinni a nézőtérre, amelyek továbbra is engedélyezettek.
2025-ben új fejezetet nyit a zászlók használata a fesztiválokon: a közönség számára nagyobb szabadságot biztosítanak a lobogtatás terén, míg a hivatalos delegációkra szigorúbb előírások vonatkoznak. A rasszista és diszkriminatív üzeneteket hordozó zászlók – beleértve a gyűlöletre vagy erőszakra uszító szimbólumokat – tiltottak lesznek. Emellett bármilyen bántó vagy becsületsértő jelzés, valamint a terrorista csoportokat népszerűsítő zászlók sem megengedettek. Viszont a palesztin zászló, a Pride-zászló és egyéb közösségi szimbólumok szabadon megjelenhetnek a nézőtéren.
Magyarország 2019 óta nem vesz részt az Eurovíziós Dalfesztiválon, ami mögött az MTVA hat évvel ezelőtti döntése áll, miszerint az Eurovíziós szereplés helyett a hazai könnyűzenei tehetségeket szeretnék közvetlenül támogatni. E megközelítés célja, hogy a magyar zenei élet értékteremtő produkcióit helyezzék a középpontba. A Duna Televízió a Dalfesztivál nyertesének különféle megjelenési lehetőségeket biztosít, valamint fellépési lehetőségeket kínál hazai fesztiválokon. Emellett a közleményükben hangsúlyozták, hogy jelentős promóciót ígérnek a Petőfi Rádióban, és olyan támogatásokat is kínálnak, amelyek a zenei produkciók fejlesztésére fordíthatók.
A Dal folyamatosan életben tartja a zenei versengést Magyarországon, évről évre új tehetségek lépnek színpadra, hogy megküzdjenek a Magyarország dala címért. Az idei évben a Gypo Circus és Szirota Jennifer közös produkciója, a "Szél úgy beszél..." című dal hódította el a győzelmet, bemutatva a két művész egyedi stílusát és tehetségét.
Hazánkat legutóbb Pápai Joci képviselte az Eurovíziós Dalfesztiválon, ahol az „Az én apám” című dalával állt a közönség elé. Az énekes Tel-Avivba utazott, hogy büszkén képviselje a magyar színeket. Érdekesség, hogy ő volt az első előadó A Dal történetében, aki másodszor is elhódította a győzelmet.
Február elején szárnyra kapott a hír, miszerint egy fiatal tehetségekből álló magyar zenekar lehetőséget kap a Eurovíziós Dalfesztiválra való kijutásra. A Carson Co. nevű csoportról van szó, akik a San Marino-i válogatóban próbálták meg a szerencséjüket. Kihasználva a szabályzat azon kiskapuját, amely lehetővé teszi, hogy egyes nemzetek előadói más országok színeiben versenyezzenek, izgalmas eséllyel pályáznak a megmérettetésre.
Sokan reménykedtek abban, hogy a Carson Coma zenekar tagjait újra láthatják Bázelben, de végül még a vigaszágon sem sikerült bejutniuk a San Marino-i válogató döntőjébe. Így sajnos biztosra vehető, hogy az Eurovíziós Dalfesztiválon sem képviselik majd hazájukat – még más ország színeiben sem.
A zenekar a Daddy Said No című dallal kívánt részt venni a versenyen, amely több aktuálpolitikai utalást is magában foglal. Fekete Giorgio, az énekes, korábban így nyilatkozott az indulásukról: "A San Marinó-i szereplésünkkel azt szerettük volna elérni, hogy nemzetközi szinten is felhívjuk a figyelmet arra, hogy Magyarország - apánk kérésére - már évek óta nem vesz részt az Eurovízión."
Annak ellenére, hogy A Dal győztese már évek óta nem indul az Eurovíziós Dalszefsztiválon, és a Carson Coma sem jutott ki San Marinón keresztül, lesznek magyarok az idei mezőnyben - ahogy korábban beszámoltunk róla, Bornemisza Attila és Bornemisza Tünde Németország zászlaja alatt fog indulni.
A testvérpár 2016-ban megalapította saját zenekarát, amelynek debütáló albuma, a Bittersüß, idén februárban látott napvilágot. A Világjárók Klubja podcastban korábban kifejtették, hogy jelenleg német nyelven írják dalaikat, de a jövőben nyitottak arra, hogy esetleg magyarul is zenéljenek. Tünde különösen lelkes a magyar népdalok iránt, és szeretné ezeket beemelni a zenéjükbe.
A német nyelvű szerzemény, amellyel az idei versenyre neveztek, egy szakítást dolgoz fel, pörgős, pop-hiphop-elektronikus stílusban feldolgozva. A dalban Tynna énekel, Abor pedig csellón játszik.
A magyar zenei élet egyik legkiemelkedőbb alakja az AWS, akik a „Viszlát nyár” című dalukkal nemcsak A Dal 2018 versenyét nyerték meg, hanem az Eurovíziós Dalfesztiválon is figyelemre méltó, 21. helyezést értek el. A zenekar teljesítménye, a dal szövege és melódiája mély hatást gyakorolt a közönségre, sokak szívében maradandó emlékeket hagyva. A siker öröme azonban sötét árnyékot kapott 2021-ben, amikor bejelentették, hogy énekesük, Siklósi Örs, aki csupán 29 éves volt, elhunyt. Örs hosszú ideig küzdött leukémiával, mindig remélve, hogy visszatérhet a színpadra. Kitartását jól tükrözi, hogy életének utolsó hónapjaiban is új dalokon dolgozott az AWS-szel.