Mikor a legideálisabb időpont a vitaminok és nyomelemek bevételére? - Az egyetemi szakértők megosztják hasznos tanácsaikat a témában.


A téli hónapokban sokan fordulnak vitaminok és nyomelemek felé egészségük megőrzése érdekében. A Semmelweis Egyetem szakgyógyszerészei hasznos tanácsokat adtak e készítmények helyes alkalmazásáról, beleértve a megfelelő időzítést, beviteli módot és az esetleges kölcsönhatásokat - írja a Semmelweis Médiasarok.

Az elsődleges szempont a vitaminok oldhatósága. Horváth István László szerint a zsírban oldódó vitaminokat – mint az A, D, E és K – legjobb étkezés közben fogyasztani, mivel így a zsír segíti azok felszívódását. Ezzel szemben a vízben oldódó B és C vitaminokat egy pohár vízzel is bevehetjük, akár még reggeli előtt is. A B-vitaminok reggeli fogyasztása különösen hasznos lehet, mert energiával látják el a nap kezdetén.

Vajda Péter hangsúlyozza, hogy a vastartalmú készítmények bevételekor érdemes éhgyomorra alkalmazni őket a hatékonyabb felszívódás érdekében, kivéve, ha gyomorproblémák lépnek fel. Emellett fontos, hogy a magnézium- és vastartalmú készítményeket ne egyszerre szedjük, amennyire csak lehet. A vasat ajánlott reggel, míg a magnéziumot este fogyasztani, mivel ez utóbbi hozzájárulhat a nyugodtabb alváshoz is.

A szakértők hangsúlyozzák, hogy a vitaminok és ásványi anyagok bevételéhez a legjobb egy pohár víz.

A koffeintartalmú italok ronthatják a felszívódást, míg a C-, B1- és B2-vitaminok hő hatására bomlanak, ezért forró itallal nem ajánlott bevenni őket

- figyelmezetett Vajda Péter. Mint mondja, a tejtermékek gátolják a vas felszívódását, míg a C-vitamin segíti azt."

A gyógyszerek szedése során elengedhetetlen, hogy tartsuk be az 1-2 órás időintervallumot a vitaminok és ásványi anyagok fogyasztása között. Horváth István László hangsúlyozza, hogy antibiotikumok, véralvadásgátlók és onkológiai kezelések esetén kiemelten fontos, hogy tájékoztassuk orvosunkat és gyógyszerészünket a kiegészítő terápiákról. Ez segíthet elkerülni a lehetséges kölcsönhatásokat és biztosítani a kezelések hatékonyságát.

A szakértők felhívják a figyelmet, hogy bizonyos élethelyzetekben, például terhesség alatt, vagy életmódbeli tényezők miatt (pl. dohányzás, rendszeres alkoholfogyasztás) eltérő lehet a vitaminszükséglet. Horváth István László hangsúlyozza a kúraszerű használat fontosságát, míg Vajda Péter a megbízható beszerzési források jelentőségét emeli ki.

Összességében a vitaminok és ásványi anyagok helyes alkalmazása kulcsfontosságú az egészség megőrzésében, de mindig érdemes szakember tanácsát kérni a személyre szabott adagolás és alkalmazás érdekében.

Related posts