Hová fektessük a pénzünket 2025-ben? Fedezd fel a magyar szakemberek legérdekesebb javaslatait!


A lengyel részvénypiac dinamikus és sokszínű környezetet kínál a befektetők számára, melynek egyik jelentős szereplője a Pekao Bank. Az Accorde Alapkezelő szakértő csapata folyamatosan figyelemmel kíséri a bank teljesítményét és piaci trendjeit, hogy a legjobb lehetőségeket kínálja ügyfeleinek. A Pekao Bank stabilitása és innovatív megoldásai hozzájárulnak a lengyel gazdaság növekedéséhez, miközben az Accorde Alapkezelő szakértelme biztosítja a tudatos és eredményorientált befektetési stratégiákat.

A lengyel gazdaság az elmúlt években régiós szinten kifejezetten erős volt, ugyanakkor ez a tőzsdei árfolyamokon nem látszik. Amíg az ország gazdasága fokozatosan zárkózik fel a nyugat-európai tömbhöz, addig a részvénypiac hosszú távon ciklikusan kiigazított árazása egyre jobban leszakad, magyarul a lengyel piac egyre olcsóbb lesz. Ráadásul, ha létrejönne a felek között egy tűzszünet az orosz-ukrán háborúban, akkor ez a piac a legjobb proxy a tűzszünet trade-re. A lengyel gazdaság jövőre is a legnagyobb reál-GDP növekedési ütemmel büszkélkedhet a régiónkban. A GDP összetételében a fogyasztás csökkenését a beruházások ellensúlyozhatják, a jegybank kamatvágási ciklusára is már a megfontoltabb ütem lesz jellemző (amíg a jegybank kamatvágási ciklusa várhatóan csak nagyon graduális tempóban folytatódhat). Minden adott, hogy a bankszektor, ami a WIG20 indexnek is a legdominánsabb komponense, felértékelődjön 2025-ben. Ezen belül is kifejezetten olcsónak tűnik a Pekao Bank, amely érdemben profitálhat a jó makrogazdasági környezetből, miközben árfolyamát megtépázta az a hír, miszerint az Alior Bankban vehet kisebbségi részesedést és emiatt a korábbi osztalékpolitikájától el kell térnie. A piaci aggodalmak túlzók, lehetséges, hogy a két bank hosszú távon egyesül, de ez inkább a jövő zenéje, miközben a legfőbb tulajdonos egyértelmű érdeke a magas osztalék fenntartása és a részvényesi érték növelése.

Három fontos tényező miatt jövőre kedvező teljesítményre számíthat az európai részvénypiac, kiemelten a német tőzsde.

Az első ok, az orosz-ukrán háborúban a tűzszüneti megállapodás növekvő esélye. A trumpi diplomácia, fordulatot hozhat a konfliktusban, hiszen Donald Trump fő kampányígérete, hogy egy nap alatt véget vet a háborúnak. A leendő elnök ilyen fajta kijelentéseit fokozott óvatossággal kell megközelíteni, de jól szemlélteti az amerikai diplomáciai álláspont változását. A republikánus törvényhozás mérsékelheti az ukránoknak szánt katonai támogatást, ami tűzszüneti megállapodásra késztetheti, a háborúban álló feleket. A háború közelsége miatt a régió magas diszkonton forgott a tengerentúli piachoz képest, így a fegyverek elhallgatását követően, az európai tőzsdékre ismét tőke áramolhat.

A német gazdasági helyzet második fontos tényezője a stimulus hatása. A jelenlegi kormányválság Németországban olyan irányváltást hozhat, amely megszakítja a korábbi évek konzervatív gazdaságpolitikai tendenciáit. Az adósságfék eltörlése és az aktív fiskális politika alkalmazása elősegítheti a gyengélkedő német ipar fellendülését (ahogyan az az alábbi ábrán is megfigyelhető), így lehetőséget teremtve a gazdaság újbóli növekedésére. A német állam számára a korábbi évek szigorú költségvetési politikájának köszönhetően elegendő mozgástér áll rendelkezésre a költekezéshez. 2025-re az új kormány, megalakulását követően, valószínűleg fokozottabb állami ösztönző intézkedések bevezetésére léphet, ami a legnagyobb európai gazdaság fellendülését hozhatja magával, ezzel pedig Európa egészének fejlődését is serkentve.

A harmadik ok a Kínai stimulus. Bár egyelőre szerény eredményei vannak a kínai állami költekezésnek, de látható minimális élénkülés a reálgazdaságban. Annyi bizonyos, hogy további állami megtámasztásra van szüksége a kínai gazdaságnak, de ezek hatásai késleltetve jelennek meg. Így 2025-ben, a diplomáciai változás a tengerentúlon és a belföldi és külföldi stimulus a német ipart talpra állíthatja, magával húzva Európa többi gazdaságát, így várhatóan fokozott tőkebeáramlás jöhet az európai piacokra.

Bár 2024-ben a kötvénypiacot az amerikai trendek dominálták, 2025-ben a két kontinens kötvényhozamai közötti kedvező összefüggés megszakadhat, hasonlóan a 2018-as helyzethez. Míg az Egyesült Államok gazdasági teljesítménye továbbra is erős marad, a Fed valószínűleg magasabb szinten tartja az irányadó kamatlábat, hogy megakadályozza az infláció újbóli fellángolását. Ezzel párhuzamosan az Európai Központi Bank számára lehetőség nyílhat az alapkamat mérséklésére, mivel a gazdasági aktivitás gyengülése és az infláció csökkenése tapasztalható. Ennek következtében az európai alapkamatok tovább csökkenhetnek, míg az amerikai hozamok magasan maradhatnak az új esztendőben. Ezért érdemes lehet megfontolni a német 10 éves kötvények long pozícióba helyezését az amerikai 10 éves kötvények short pozíciójával szemben.

A brazil részvénypiac jelenlegi állapota rendkívül súlyos, hiszen dollárban és a GDP-hez viszonyítva is alacsonyabb szinten van, mint a Covid-járvány mélypontján. A helyzetet tovább súlyosbítja a dollár erőssége, valamint a fejlődő piacok általános gyengesége. Emellett a nyersanyagfüggőség és a kedvezőtlen fiskális helyzet, amely negatív elsődleges egyenleggel terheli az országot, szintén komoly kihívásokat jelent. Rövid távon nem várható, hogy ezek a problémák maguktól megoldódjanak, viszont az ország külső egyensúlya stabil, gazdasági szempontból versenyképes, és a GDP növekedése is erős marad. Egy költségvetési megszorítás visszaállíthatja a befektetők bizalmát. A részvények, mint reáleszközök, általában követik a nominális GDP növekedését hosszú távon. Érdekes módon, a fejlődő piaci eszközök esetén egy ilyen drámai helyzet gyakran jelentős emelkedést hoz az elkövetkező évben.

(Az ábrán az MSCI Brazil (USD) index és az IMF által mért brazil GDP adat aránya látszik, amely egyfajta P/E mutató az országra vonatkozóan.)

Az amerikai részvénypiac legolcsóbb szegmense, amely profitál az esetleges kereskedelmi korlátokból, a deregulációból és az adócsökkentésből, de akár az AI szélesebb körű elterjedése által erősített termelékenység-javulásból is. Jelenleg 18 körüli várt P/E mutatón forog ez az index, amely kedvezőbb mind a kis, mind pedig a nagy részvények árazásánál.

Az európai ingatlantársaságok rejtett értéket képviselhetnek a befektetők számára, különösen azok, amelyek jelenleg kedvező áron elérhetők. A kontinens gazdasági gyengélkedése következtében várható kamatcsökkentések révén ezek a társaságok jelentős előnyökre tehetnek szert. Az utóbbi években a szektor számos kihívással nézett szembe, mint például a Covid-19 világjárvány, a távmunkának köszönhetően megnövekedett otthoni munkavégzés, valamint az infláció drámai emelkedése, ami a finanszírozási költségek érezhető növekedését eredményezte. A P/NAV mutató alapján figyelemre méltó, hogy a 50%-nál alacsonyabb értéken forgó ingatlanpapírok száma egyre nő. Ezek a befektetések, ha néhány évig megtartjuk őket, komoly hozamkilátásokat kínálhatnak. Az ingatlanpiaci lehetőségek kiaknázására kiváló választás lehet az Equilor Ingatlan Trend alap, amelyben a szektor átlagánál körülbelül 25%-kal olcsóbb részvények találhatók P/E alapon, és 10%-kal alacsonyabb értékű papírok P/BV alapon. Ez a befektetési alap jól pozicionálhatja magát a piaci helyzet kihasználására és a potenciális nyereségek maximalizálására.

A magyar 2051/G jelű állampapír jelenlegi 7% körüli hozama már kellően vonzó, hiszen túlszárnyalja a legtöbb lakossági állampapírt. Emellett, ha a jelenlegi prognózisok szerint 2025 végéig 50 bázispontos kamatcsökkentés valósul meg, ennek kedvező hatása lehet a hosszabb futamidejű kötvényekre is. Ez a folyamat a papír 2025-ös visszatekintő hozamát valószínűleg 10% fölé emelheti, így még vonzóbbá téve azt a befektetők számára.

A részvényárfolyamokat a vállalatok profitjának növekedése, és a növekedésükkel kapcsolatos várakozások hajtják. Amennyiben a 2025-ben várható világra tekintünk nehéz nem az USA-t látni relatív nyertesként. Európában továbbra is nyomott ipari termelés várható, ugyanis a kínai autóipar alacsony árai ellen egyelőre nincs meg az ellenszer. Tovább csökkentheti az európai cégek profitját, ha Donald Trump valamilyen formában beváltja a fenyegetéseit, és az öreg kontinens termékeinek egy szűkebb vagy bővebb körére vámokat vet ki. Kína esetében pedig továbbra sem látni az ingatlanpiaci válságból való kiutat, a kínai kommunista párt vezetése pedig látszólag csak a lehető legszükségesebb stimuláló intézkedéseket hajlandó bevezetni. Így a kínai, és a hozzá kapcsolt nyersanyagtermelő gazdaságok profitkilátásai sem túl bíztatóak.

Az Egyesült Államok esetében várhatóan egyszerre fog érvényesülni a vámok védelmi hatása, a költségvetési ösztönzők, valamint az export növekedése, amely mögött az energia- és fegyvereladások állnak. A konkrét hatások mértéke és időbeli alakulása még nem tisztázott, de a tendencia az amerikai vállalatok nyereségének növekedését jelzi. A profitok emelkedésével kapcsolatos várakozások figyelembevételével a jelenlegi értékeltségi szorzók magasak, de ennek megvan a maga alapja. Az alábbi grafikon jól illusztrálja, hogy az amerikai cégek milyen elképesztő mértékben tudták a profitjukat gyarapítani, ami jövőre is folytatódhat. Így a rövid távú stratégiákban mindenképp érdemes a amerikai részvényekre nagyobb súlyt helyezni, egy kivétellel: a következő kormányzati intézkedések várhatóan kedvezőtlen hatással lesznek az Egyesült Államokban túlárazott egészségügyi szolgáltatásokkal foglalkozó cégekre. Ezért célszerű olyan befektetési lehetőséget keresni, amely az S&P 500 index egészségügyi szektor nélküli teljesítményét követi.

A hazai gazdasági közélet egyik forró témája volt idén a lakossági fogyasztás gyengesége. Azonban ez nem csupán magyar specifikus jelenség, Lengyelországban is nagyon hasonló folyamatokat figyelhetünk meg. A reálbérek kiugró növekedését egyáltalán nem követte le a fogyasztás bővülése 2024-ben, jövőre pedig a gazdaság növekedése tovább gyorsulhat a gazdasági előrejelzések szerint. Így az esetleges háborús deeszkalációval kombinálva jó esély van az elhalasztott kereslet megjelenésére. Hazánkkal ellentétben Lengyelországban léteznek tőkepiaci instrumentumok, melyeken keresztül pozíciót építhetünk erre a várakozásra. Ugyanis a lengyel kiskereskedelmi láncok értékeltsége továbbra is nyomott, így jelentős felértékelődési potenciállal kecsegtetnek hosszú távon.

Az elmúlt évek kiemelkedő amerikai gazdasági teljesítménye jelentős árazási különbségeket eredményezett a világ többi részével összehasonlítva. A hosszú távú befektetések keresése ezen a területen kifejezetten indokolt. Ugyanakkor Trump esetleges vámpolitikája komoly kihívások elé állíthatja a globális piacokat, és nemcsak más országok, hanem váratlanul az Egyesült Államok számára is problémákat okozhat. Éppen ezért érdemes most olyan szektorokat felkutatni, amelyek kevésbé vannak kitéve ezeknek a kockázatoknak.

A közép-európai biztosítók, különösen a diverzifikáltabbak, sajátos helyzetben találják magukat. Az alábbi grafikonon jól látható, hogy árazásuk rendkívül alacsony, nemcsak abszolút értelemben, hanem a mérsékelten árazott nyugat-európai versenytársaikhoz képest is (mint például a CE3 biztosítók: PZU, Uniqa, VIG). Ez az alacsony szint hasonló vagy akár alacsonyabb a régiós bankok árazásához képest, miközben a kockázatok sokkal mérsékeltebbek. A biztosítási tevékenység operatív profitja nem érzékeny annyira a gazdasági ciklusokra, míg a pénzügyi eredmények inkább a hosszú távú kamatok ingadozásait követik. Ez eltér a banki szektortól, ahol a rövid távú kamatok játszanak kulcsszerepet a jelenlegi, szélesedő betéti marzsok szempontjából. A hosszú távú hozamok pedig, a globális inflációs és költségvetési bizonytalanságok hatására, valószínűleg nem fognak olyan mértékben csökkenni, mint a hozamgörbe eleje, ahol a központi bankok recesszió esetén agresszíven csökkenthetik a kamatokat.

Ezen biztosítók nyomott árazása tehát olyan eredményvárakozáson alapul, ami stabilabb, kisebb mértékben tud elromlani, mint sok ciklikusabb szektoré. Végezetül ezen régiós biztosítók idén kaptak egy nagy természeti csapást szeptemberben az árvizek által, amit meglehetősen jól vészeltek át (kis hatás a profitokra), ami megerősíti az üzletmenetük konzervatív voltát.

2025-re a devizakitettség megőrzése a portfóliónkban kiemelkedő jelentőséggel bír majd. A forint árfolyama továbbra is érzékeny lehet a globális kockázatvállalási hajlandóság ingadozásaira. Ráadásul a forint hosszú távú gyengülése sem zárható ki, ezért érdemes lehet euróban és dollárban is megtakarításokat eszközölni. Fontos hangsúlyozni, hogy amikor a devizakitettségről gondolkodunk, ne csupán rövid távú spekulációként tekintsünk rá, hanem mint egy hosszú távú stratégiai elemet, amely nehezebb piaci viszonyok között is hozzájárulhat portfóliónk stabilitásához és esetleges hozamaink növeléséhez. A forint és az euró közötti árfolyam alakulásának hosszú távú tendenciája is megerősíti ezt a megközelítést. Érdemes mérlegelni, hogy ha valóban hosszú távra szeretnénk elköteleződni a devizás megtakarítások mellett, akkor ne csupán folyószámlákon vagy pénzpiaci eszközökben tartsuk azokat, hanem fontoljuk meg a részvényekbe vagy hosszabb lejáratú kötvényekbe történő befektetést is. Az olyan befektetési lehetőségek, mint a devizás vegyes alapok, segíthetnek abban, hogy egyetlen eszközbe csomagolva érjük el a részvény-, kötvény- és pénzpiaci kitettséget. Ha ebbe az irányba lépünk, mindig legyünk tudatában a hosszú távú befektetési időhorizontnak és a lehetséges piaci ingadozásoknak. Ezzel szemben azonban védelmet nyerhetünk a volatilis és potenciálisan gyengülő forint árfolyama ellen, továbbá kihasználhatjuk a kötvény- és részvénypiacok hosszú távú, kedvező hozamlehetőségeit is.

2024-ben a részvénypiacok kiemelkedő teljesítménye mögött elsősorban az amerikai gazdaság várakozásokon felüli növekedése állt, amely a magas kamatkörnyezet ellenére is lenyűgöző eredményeket mutatott. A technológiai szektor különösen a mesterséges intelligencia fejlődésének köszönhetően szárnyalt, új lehetőségeket teremtve a befektetők számára. Emellett a Fed kamatcsökkentési ciklusának elindulása is kedvezően hatott a részvénypiacokra, hiszen a múltban ez mindig pozitív impulzusokat adott a tőzsdéknek. Továbbá, Donald Trump által beígért enyhébb szabályozások és adócsökkentések is hozzájárultak az amerikai részvények felíveléséhez. A következő években, ha a gazdasági környezet továbbra is kedvező marad, a folytatódó jegybanki kamatcsökkentések a részvénypiacok számára is várhatóan jó hatással lesznek. Ugyanakkor, különösen az amerikai piacon, már sok pozitív várakozás beépült az árfolyamokba, így az értékeltségi szintek is megemelkedtek. Ezért elképzelhető, hogy amennyiben a piaci feltételek kedvezőek maradnak, és a vámháború veszélye is csökken, a befektetők fokozottan kezdenek el figyelni az eddig háttérbe szorult, olcsóbb befektetési lehetőségekre. E helyzetben az európai részvénypiac is újra vonzó célponttá válhat a befektetők körében.

2023-ban a részvénypiacok igazán figyelemre méltó eredményeket mutattak, és 2024-ben is sikerült megőrizniük ezt a lendületet. Az amerikai piacok nemcsak hogy felülteljesítettek, de a hét mesterlövész – a legnagyobb technológiai részvények – emelkedése is folytatódott. Első pillantásra talán meglepő, de úgy tűnik, hogy a hét mesterlövész részvényei a jövő évben is kedvező teljesítményre számíthatnak, mindezt egy kis váratlan fordulattal.

Erre 3 érv is van:

Az egyik lehetséges forgatókönyv, hogy a részvénypiacok alapvetően kedvező irányba mozdulhatnak el, mivel a Fed kamatcsökkentései a várakozások szerint folytatódhatnak. Ezen kívül a gazdasági teljesítmény jelenlegi állapota is biztatónak tűnik. Noha elképzelhető, hogy a korábban anticipált négy kamatvágás helyett csupán néhányra kerül sor, a piaci kilátások még mindig kedvezőek. Az amerikai piacok felülteljesítése pedig továbbra is fenntarthatónak látszik.

Közben a koncentráció erős maradhat 2025-ben is a piacokon, a befektetők továbbra is az izgalmas sztorikat kereshetik és az erős részvényekre fókuszálhatnak. Ebben a mesterséges intelligencia sztori is segíthet, a tőkeerős helyzet pedig a nagypapírok fejlesztéseinél is gyorsan pozitív hozadékkal szolgálhat.

Összegzésképpen fontos megemlíteni, hogy az értékeltségek az utóbbi évek során nem emelkedtek olyan magasra, mint ahogyan azt várhattuk volna. Az árfolyamok növekedése mellett az eredménytermelés is kedvezően alakult, azonban a Tesla értékeltsége lényegesen kiemelkedik a többi vállalat közül. Ezért a Teslához kapcsolódó jövőbeni hozamok tekintetében már óvatosabb várakozásokra lehet számítani. Ugyanakkor az Apple, Amazon, Alphabet, Meta, Microsoft és Nvidia hatosfogatának kilátásai 2025-re még mindig biztatónak tűnnek.

Befektetési termékek kiválasztásakor érdemes szemügyre venni, hogy pontosan mit és mennyiért kínálnak az egyes régiók. Kötvény- és részvénykitettséget világszerte felvehetünk, de hol, és melyiket válasszuk? Érdekes képet kapunk, ha a hozamprémiumokat vizsgáljuk meg. Jelen esetben a releváns piacok 10 éves állampapírhozamát vonjuk ki azok részvényindexeihez tartozó nyereséghozamából. Például a magyar piacon december 2-án a 6,36%-os 10 éves hozamhoz képest 11,95%-kal magasabb, 18,32%-os nyereséghozammal tudtuk megvásárolni a BUX indexet. Ez a prémium jócskán az elmúlt évtized 7,36%-os átlaga felett van, tehát a hazai eszközök közül a részvények tűnhetnek vonzóbbnak. Ezzel ellentétben Amerikában a mutató idén negatívba csapott át, ami óvatosságra adhat okot a tengerentúli kitettségek esetén. A hosszú távú teljesítményt nagyban befolyásoló értékeltségi (és relatív értékeltségi) mutatók alapján leginkább a feltörekvő piacokon, többek közt saját régiónkban találhatunk jó lehetőségeket.

A társaság részvényei a versenytársakhoz képest komoly alulértékeltséget mutatnak, és az utóbbi időszakban ez a különbség még szembetűnőbbé vált. Az eredeti gyártók általában magasabb értékeltséggel rendelkeznek a generikus cégekkel szemben, amit a jellemzően kedvezőbb árréseik és a nagyobb növekedési lehetőségeik indokolnak. Jelenleg azonban a Richternél ez az értékeltségi prémium teljesen hiányzik. Az alábbi grafikon világosan jelzi, hogy a gyógyszeripari részvény P/E alapú értékeltsége drámaian alacsony szintre csökkent, és jelentősen elmarad a korábbi értékektől. A jelenlegi szintnél sokkal magasabb értékeltség indokolt, és a 11-15 közötti tartományban jelentős felértékelődési lehetőségek rejlenek.

Jelenleg a dollárban denominált rövid és hosszú távú kamatok viszonylag magas szinten helyezkednek el, ha az elmúlt évtized átlagához viszonyítunk. Ezért sok befektető számára vonzó lehet, hogy hosszú kötvények vásárlásával rögzítse ezeket a kamatokat. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ezzel egy jelentős reálhozam kockázatának teszi ki magát, mivel a következő évtized átlagos éves inflációjának előrejelzése rendkívül nehéz feladat. Inflációs megugrás esetén a befektető vagyona reálértéke jelentősen csökkenhet. Ha valaki a kockázatosabb befektetési eszközöket részesíti előnyben, érdemes figyelembe venni, hogy a rosszabb hitelminősítéssel rendelkező, ún. high yield kötvények kockázati felára a múltbeli adatokhoz képest meglepően alacsony. Ez azt jelenti, hogy a magasabb hitelkockázatért a befektetők nem kapnak megfelelő kompenzációt, továbbá az inflációs kockázatnak is ki vannak téve. A részvénypiaci árak is ambiciózusak, itt nem annyira a kockázati prémiumok alacsonyak, hanem inkább a növekedési várakozások vannak a magasban. Felmérések alapján a lakosság is meglehetősen optimista, mind a kitettségek, mind a várakozások tekintetében. Viszont, ha valaki a kötvényeknél szeretne maradni, de csökkenteni kívánja az inflációs kockázatot, érdemes megfontolnia az amerikai inflációkövető kötvényeket. Jelenleg a hosszú lejáratú amerikai inflációkövető kötvények 2% feletti reálhozamot ígérnek, ami az elmúlt évtizedhez képest viszonylag vonzó lehetőségnek számít. Fontos azonban, hogy ezek is kockázatos befektetések, mivel árfolyamuk a reálhozam várakozások változása miatt jelentősen ingadozhat. Mindezek ellenére, ha valaki hosszú távon tervez, ezek a kötvények dollárban attraktív befektetési lehetőséget kínálhatnak.

Az alábbi ábrán látszik, hogy az elmúlt 10 évben az éppen aktuális 10 év körüli inflációkövető államkötvény mekkora éves reálhozamot kínált. Ebben volt olyan időszak is, amikor ez az érték negatív volt, jelenleg azonban kb. 2%-ot lehet befixálni.

2023 októberében az EU párti kormánykoalíció hatalomra kerülésével elindult egy optimizmus a lengyel részvényekkel kapcsolatban, ám ez az idei év második felében szinte teljesen eltűnt. A lengyel index az egyik legrosszabbul teljesítető lett idén, amely főként az amerikai elnökválasztásnak, és ezzel összefüggésben az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos bizonytalanságnak, illetve a dollár erősödésének volt köszönhető. A vállalati hírek sem kedveztek, mivel a legnagyobb cégek vezetése lecserélésre került az új politikai berendezkedéssel összhangban. Az új kormány tőkepiacra gyakorolt hatása jelentősen kitolódott, az új vállalati stratégiák kidolgozása, másrészt az EU pénzek lehívása a vártnál sokkal több időt vesz igénybe.

Ami késik, az nem múlik – ez a mondás különösen igaz lehet 2025-re, amikor is a lengyel piac számára kedvező fejlődés várható. A potenciális háborús de-eszkaláció, a kedvező eredménynövekedés és az alacsony árazási szintek mind hozzájárulhatnak a piaci fellendüléshez. A Covid-járvány óta a WIG20 profitjai jelentősen emelkedtek, azonban a részvényárak nem követték ezt a trendet. Jelenleg a lengyel részvények körülbelül 7-szeres előretekintő P/E mutatóval rendelkeznek, ami a VIG Lengyel Részvény Befektetési Alap számára kiemelkedő hozam/kockázat arányú beszállási lehetőséget teremt.

Az amerikai gazdaság jelenlegi állapota a ciklus végéhez közelít, miközben a munkaerőpiac fokozatosan lassul. Az elmúlt évek kedvező növekedési mutatóit jelentős mértékben befolyásolta a magas költségvetési hiány. 2025 kulcsfontosságú kérdése, hogy Donald Trump tervezett intézkedései mennyire tudják elhúzni a gazdasági ciklust, vagyis mennyire tudják megakadályozni egy komolyabb visszaesést, esetleg képesek lesznek újra növekedési pályára állítani a gazdaságot recesszió nélkül.

Mi van akkor, ha a grandiózus terv végül nem válik valóra? A vámháborúk hatásai az amerikai gazdaságra is kedvezőtlenül hatnak, és egy globális recesszió lehetősége is felmerülhet. Elképzelhető, hogy Trump a pénzügyminiszterjelöltje tanácsára egy konzervatívabb fiskális irányvonal felé fordul. Ebben az esetben például a VIG Fejlett Piaci Kötvény Alap kiemelkedően szerepelhet. Az alap portfóliójában fejlett piaci állampapírok találhatók (Japán kivételével), amelyek devizakockázata nincs biztosítva. Ez azt jelenti, hogy a befektetők számára kedvező forgatókönyv, ha a kötvényhozamok csökkennek, és/vagy a forint gyengül, főként a dollárral és az euróval szemben. Ha a jövőbeli növekedés alacsonyabb szintet mutat, vagy a vártnál kevesebb állami kiadásra van kilátás, a kötvényhozamok csökkenése várható (az árfolyamok emelkedése mellett), és újabb kamatcsökkentések is napirendre kerülhetnek. Az alap jelentős kamatkockázattal terhelt kötvényportfóliója ebben a helyzetben kedvezően alakulhat. A devizakockázat pedig két irányból is kedvező hatást gyakorol: általában egy globális recesszió idején a dollár erősödik, ami az alap devizaösszetételének körülbelül felét alkotja. Ezen felül, ha a forint bármilyen okból gyengül, az szintén növeli az alap hozamát, még akkor is, ha a kötvényportfólió teljesítménye esetleg gyengébb.

A cikkben bemutatott befektetési javaslatok csupán tájékoztató jellegűek, és nem tekinthetők befektetési ajánlásoknak, sem pedig pénzügyi vagy adózási tanácsadásnak. Ezek az ötletek nem minősülnek befektetési vagy pénzügyi elemzéseknek, valamint nem szolgálnak ajánlatként pénzügyi eszközök vásárlására, eladására vagy jegyzésére.

A címlapkép forrása: Baona, Getty Images engedélyével.

Ez a dokumentum nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a benne található információk csupán tájékoztató jellegűek, és nem helyettesítik a szakértői véleményt. További részletes jogi tájékoztatásért kérjük, forduljon jogi szakemberhez.

Related posts