Hogyan előzhetőek meg a visszatérő hüvelyfertőzések?

A hüvelyfertőzések kellemetlen fájdalmakkal járhatnak, és rontják az életminőséget is. A hüvelyfertőzés egy gyűjtőfogalom, amely számos állapotot magában foglal, a leggyakoribb formái a bakteriális vaginózis (bakteriális hüvelyfertőzés) és a gombás fertőzések.
A hüvelyflóra felborulásában többféle tényező szerepet játszhat:
A gombás hüvelyfertőzés kialakulásának hátterében több tényező is állhat. A stressz, a cukorbetegség, a várandósság, valamint a túlzott szénhidrátfogyasztás mind hozzájárulhatnak a probléma megjelenéséhez. Ezen kívül a fertőzés kockázata nőhet, ha strandolás, uszodázás vagy szaunázás után nem váltunk ruhát, hiszen a nedves fürdőruha ideális környezetet teremt a gombák számára. Az ilyen párás, nedves környezet, amit a fürdőruha fenntart, kedvez a gombásodásnak, de hasonlóan veszélyes lehet, ha szűk, rosszul szellőző alsóneműt viselünk. Érdemes tehát figyelni a higiéniára és a megfelelő öltözködésre, hogy elkerüljük a kellemetlen tüneteket.
A visszatérő hüvelyfertőzések kezelése komplex feladat, hiszen nem csupán a jelenlegi fertőzés elhárítása fontos, hanem a kiújulások megelőzésére is nagy hangsúlyt kell fektetni.
A bakteriális eredetű hüvelyfertőzés diagnosztizálása kizárólag nőgyógyász szakorvos feladatkörébe tartozik, és ennek több fontos oka is van. Először is, a pontos diagnózis felállításához elengedhetetlen a szakszerű fizikális vizsgálat, amelyet szükség esetén kiegészítenek különböző laboratóriumi tesztekkel. Ezen kívül nem elhanyagolható az orvosi konzultáció jelentősége sem, hiszen a megfelelő kezeléshez antibakteriális hatású gyógyszerekre van szükség. Ezek közül egyeseket az orvos receptre ír fel, míg más esetekben orvosi ajánlás alapján vény nélkül is kaphatók hatékony készítmények.
A gombás eredetű hüvelyfertőzés, más néven candida-fertőzés diagnózisának felállítása kifejezetten nőgyógyász szakorvos feladata, és ennek több fontos oka is van. Először is, a hatékony kezeléshez speciális gombaellenes szerek (antimikotikumok) alkalmazására van szükség. Nagyon fontos, hogy ne próbálkozzunk antibakteriális készítmények használatával, ha a probléma gombás eredetű, hiszen ezzel csak tovább rontanánk a hüvelyflóra egyensúlyát. Emellett a pontos diagnózis megállapításához elengedhetetlen a fizikális vizsgálat, amelyet szükség esetén laboratóriumi vizsgálatokkal és hüvelyváladék-tenyésztéssel kell kiegészíteni. Ez különösen fontos, mert a hüvelyi panaszok – mint a viszketés, égő érzés vagy a túrós állagú folyás – mögött nemcsak gombás fertőzés, hanem bakteriális vagy vegyes fertőzés is állhat. A nem megfelelő kezelés súlyosbíthatja a tüneteket, ezért lényeges, hogy szakemberhez forduljunk, ha ilyen jellegű problémáink vannak.
A visszatérő bakteriális hüvelyfertőzésről akkor van szó, amikor a fertőzés egy éven belül több mint háromszor újra megjelenik. Ezzel szemben a visszatérő hüvelygomba esetében évente legalább négy alkalommal tapasztalható a probléma.