A Fidesz gyengülése megállt, míg a Tisza erősödése továbbra is töretlenül folytatódik - ez tükröződik a legfrissebb adatokban.


A legfrissebb adatok alapján megállapítható, hogy a Fidesz támogatottsága csökkent, míg a Tisza párt jelentős növekedést mutatott a tavalyi júniusi EP-választások óta. A közvélemény-kutatások átlagos eredményei azt jelzik, hogy a Fidesz a választáson elért eredményéhez képest 7 százalékos visszaesést könyvelhetett el, míg a Tisza támogatottsága 15 százalékkal emelkedett. Érdemes megjegyezni, hogy a Fidesz veszteségeinek jelentős része már tavaly nyáron és ősszel bekövetkezett, így a párt gyengülése mostanra lelassult. A legújabb júniusi felmérések alapján pedig nem zárható ki, hogy a Mi Hazánk és a DK is bejuthat a parlamentbe.

A Tisza Párt dinamikusan fejlődött a tavaly júniusi EP-választások óta. Magyar Péter pártja a legtöbb elemző szerint tavaly ősszel kiemelkedett a mezőnyből, és azóta is folyamatosan erősödik. A jelek szerint 2025 nyarára sikerült megerősítenie pozícióját, ami figyelemre méltó, hiszen a NER másfél évtizedes történetében eddig egyetlen ellenzéki erőnek sem volt módja ilyen stabil vezetést kialakítani.

A Fidesz közel tíz százalékos visszaesést könyvelhetett el a tavalyi teljesítményéhez képest, azonban a legnagyobb veszteségeit nem most, hanem 2024 második felében tapasztalta, és azóta a gyengülés üteme jelentősen mérséklődött. Bár a két domináló politikai erő közötti rivalizálás érthetően háttérbe szorítja a kispártok élet-halál harcát, nem lehetetlen, hogy a Mi Hazánk és a DK jövő tavasszal átlépje az 5 százalékos parlamenti küszöböt – erre utalnak a nyár eleji közvélemény-kutatások is, mindez pedig kevesebb mint egy évvel a parlamenti választások előtt zajlik.

Az utóbbi több mint egy hónap során a megszokottaknál jóval több közvélemény-kutatás látott napvilágot. Ezen felmérések adatait összegezve próbáltuk feltérképezni a jelenlegi pártverseny állapotát. A nyolc érintett intézet által közzétett eredmények alapján...

május 30-a és július 9-e között állt elő mérésekkel, és bár az adatfelvételek eltérő időpontokban és módszertanokkal zajlottak, jól láthatóan nyílik az olló a két nagy párt között: a Tisza előnye mind az egy évvel, mind a fél évvel ezelőtti adatsorokhoz viszonyítva egyre nagyobb.

A 2026-os parlamenti választás felől nézve a tavalyi júniusi EP-választás legfontosabb fejleménye az volt, hogy a Fidesz-hatalom fontos támaszát jelentő ellenzéki megosztottság véget ért: most először nem kérdés, melyik párt Orbán Viktor rendszerének valódi és egyedüli kihívója. A Tiszának mindössze néhány hónap kellett ahhoz, hogy 30 százalékra tornássza fel a népszerűségét.

Related posts