A Moody's máris kiadta figyelmeztetését Franciaországgal kapcsolatban.


A szakértők szerint Trump hatalomra kerülése jelentős hatással lesz az európai és magyar gazdaságra, valamint a befektetésekre is. Mire számíthatunk pontosan? Erről fogunk beszélgetni meghívott szakértőinkkel december 10-én, az idei utolsó Portfolio Signature klub eseményünkön.

A Moody's hitelminősítő intézet aggodalmát fejezte ki a francia kormány bukása után kialakult helyzettel kapcsolatban. Az ügynökség szerint a Michel Barnier vezette kabinet szerdai megbuktatása csökkenti az államháztartás konszolidációjának esélyét, és súlyosbítja az ország politikai patthelyzetét.

A Moody's legfrissebb nyilatkozata alapján a francia kormány megbukása kedvezőtlen következményekkel járhat az ország hitelminősítésére.

Az esemény néhány órával azután zajlott le, hogy a képviselők megszavazták a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ami az ország történetében először történt meg 1962 óta.

A hitelminősítő intézet prognózisa alapján Franciaország költségvetési hiánya a 2024-es évben a bruttó hazai termék 6,3%-át, míg 2025-ben 5,3%-át, 2026-ban pedig 4,7%-át érheti el. Ezek a számadatok jelentősen túllépik az Európai Unió által megszabott határokat.

Michel Barnier miniszterelnöknek csütörtök reggel kell benyújtania lemondását Emmanuel Macron köztársasági elnöknek. A kormány eredeti célja az volt, hogy jövőre 5%-ra csökkentse a költségvetési hiányt, miután Brüsszel bírálta az eurózóna második legnagyobb gazdaságát a túlzott deficit miatt.

Októberben a Moody's és a Fitch hitelminősítő ügynökségek negatív jövőképet festettek Franciaország gazdasági helyzetéről. Ezzel ellentétben, november 30-án a Standard & Poor's megőrizte az ország "AA-" minősítését, és stabil kilátásokat jelzett.

A friss előrejelzések alapján a 2024-re vonatkozóan kezdetben 4,4%-ra becsült államháztartási hiány mostanra 6,1%-ra növekedhet. E mögött részben a vártnál gyengébb gazdasági teljesítmény áll.

Related posts