Magyarországot is érintheti a Gazprombankra bevezetett új amerikai szankciók hatása.
David Pressman amerikai nagykövet az X platformon megjegyezte: „Miközben szövetségeseink és partnereink mindent elkövetnek az orosz energiától való leválás érdekében, Magyarország továbbra is magasabbra helyezi a tétet – ezzel gyakorlatilag szembemegy az összes, Magyarországhoz hasonló szomszédos országgal.” A nagykövet szavai a csütörtökön bejelentett amerikai szankciókra vonatkoznak, amelyek a Gazprombank ellen irányulnak, és a külügyminisztérium, valamint a pénzügyminisztérium közleményében is szerepeltek.
A szankciós intézkedések több orosz pénzügyi intézményt érintenek, de a Gazprombank különösen jelentős szerepet játszik, mivel az orosz földgáz szállításáért a Gazprom felelős Magyarország irányába. Az elszámolások zöme pedig a Gazprombank révén zajlik, amely részben a Gazprom tulajdonában áll – számol be erről a hvg.hu.
Szijjártó Péter csütörtöki bejegyzésében a Facebookon arról tájékoztatott, hogy a kormány jogi szakértői jelenleg is elemzik a kialakult helyzetet. Hangsúlyozta, hogy amennyiben szükséges, fel fogják venni a kapcsolatot az orosz földgázszállító vállalattal. A miniszter biztosította a közvéleményt, hogy az ország energiaellátása a jövőben is garantált lesz, függetlenül a külső nyomásoktól és beavatkozási kísérletektől.
A szankciók bejelentése valószínűleg hozzájárult ahhoz, hogy a forint árfolyama csütörtökön kétéves mélypontot ért el a dollárral szemben – állapítja meg a lap.
Az amerikai pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint a Külföldi Vagyonok Ellenőrzésének Irodája (Office of Foreign Assets Control - OFAC) intézkedése érinti a Gazprombankot és külföldi leányvállalatait, egyebek mellett a 100 százalékban tulajdonolt hongkongi, ciprusi, luxemburgi, svájci és dél-afrikai intézményeit. A szankciók olyan pénzügyi vállalkozásokra is vonatkoznak, amelyekben 50 százaléknál nagyobb tulajdoni hányaddal rendelkezik az orosz bank.
Az Egyesült Államok újabb lépéseket tett az orosz pénzügyi rendszer nemzetközi integrációjának szűkítésére, 50 kisebb és közepes orosz bankot érintve a legfrissebb büntetőcsomaggal. Az intézkedések nem csupán a pénzintézetekre vonatkoznak, hanem 118 magánszemélyt is érintenek, köztük a pénzügyi intézmények vezetőit. Külön figyelmet érdemel Elvira Nabiullina, az orosz központi bank elnöke, valamint helyettese, Olga Szkorobogatova, akik szintén a szankciók célkeresztjébe kerültek.
Az amerikai kormány figyelmeztetett, hogy hasonló büntetést kockáztatnak azok a külföldi pénzügyi intézmények, amelyek csatlakoznak az orosz pénzügyi közvetítő rendszerhez.
A Biden-kormány a ciklus végéhez közeledve keményen fokozza a nyomást az Ukrajna ellen háborúzó Oroszországgal szemben, ezek a szankciók is valószínűleg ebbe az erőfeszítésbe illeszkednek.