Csongrádon egy különleges madárbarát tanösvény létesült, amely a természet iránti szeretetet és a madárvilág védelmét hivatott szolgálni. A színes és változatos ösvény mentén a látogatók megismerkedhetnek a helyi madárfajokkal, miközben élvezhetik a gyöny

Csongrád egy új, lenyűgöző tanösvénnyel bővült – számoltak be róla a közösségi médiában.
Csongrád városa 2024-ben elnyerte az Év Madárbarát Települése díjat. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület által kiírt pályázatra összesen 28 település jelentkezett.
A döntéshozók alaposan mérlegelték, hogy Csongrád városában a természetvédelem hagyományai mélyen gyökereznek. A Környezet- és Természetvédők Csongrád Városi Egyesülete már évek óta aktívan bevonja a helyi közösséget és a fiatalokat a madárvédelmi kezdeményezésekbe, ezzel erősítve a környezettudatos szemléletet a lakosság körében.
A városban és környékén a természetvédők elkötelezetten dolgoznak a madarak védelme érdekében, hiszen több száz madáretetőt és odút helyeztek el a környező területeken. Ezen kívül megszervezték a téli madáretetést is, hogy a felfrissült tájban se szenvedjenek hiányt a szárnyas barátaink. A Szentháromság téri parkban pedig egy igazi madárbarát oázist alakítottak ki, ahol a madarak biztonságban élhetnek és táplálkozhatnak.
A Madárbarát település projekt keretében a csongrádi közösség a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület támogatásával valósította meg a Madárbarát tanösvény kialakítását. A helyi lakosok örömmel fogadták az érkező eszközöket, amelyek között információs táblák, madáretetők és különféle odúk találhatók. A csomagban helyet kaptak macskabagoly odúk, denevérodúk, veréblakótelepek, fecskefészkek, fecskepelenkák, darázsgarázsok, valamint a szükséges tartóoszlopok is, amelyek mind hozzájárulnak a madarak és más élőlények védelméhez és támogatásához. Ez a kezdeményezés nemcsak a természetvédelmet szolgálja, hanem a helyi közösség összefogását és tudatosságát is erősíti.
Az eszközök elhelyezésekor alapvető szempont volt, hogy olyan helyszínt válasszunk, ahol minél több ember szembesülhet velük. Ennek megfelelően a választásunk a park Kossuth téri részére esett.
A program célja, hogy a közösség, különösen a fiatalok, megismerjék a madarak, denevérek és darazsak védelmét szolgáló eszközöket. Emellett inspirációt nyújtunk számukra, hogy saját kezűleg készíthessenek ilyen eszközöket, és megtanulják, hogyan helyezhetik el őket hatékonyan a környezetükben.
A tanösvény eszközeinek kihelyezését Laczkó Zsolt önkormányzati területi képviselő, valamint a KOVI Növénypatika munkatársai valósították meg. A tanösvény létrejöttéhez a Csongrádi Sághy Mihály Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium is hozzájárult, hiszen 7 darab madáretető elkészítésével és elhelyezésével támogatták a projektet.
Sokan rajonganak a természet e csodás szárnyas lakóiért, és akik igazán figyelmesek, rendszeresen törődnek a kertjükben található madarakkal. A nyári hónapokban itatókat helyeznek ki, míg télen etetőkkel várják a kis vendégeket, mindig ügyelve a folyamatos ellátásra. Egy igazi madárbarát kertben akár tucatnyi különböző madárfaj egyedeit is megfigyelhetjük, ami lenyűgöző élményeket nyújt a természetkedvelők számára.