Fantasztikus Kozma Lajos által tervezett bútorok bukkantak fel egy zuglói villában.


Néhány napja lenyűgöző művészeti és ipartörténeti felfedezéssel rukkolt elő a RADOF furniture, amely bútorok felkutatásával, restaurálásával és értékesítésével foglalkozik. Az Instagram-posztjuk szerint a cég nemrégiben egy, a 1930-as évek végén, a Rottenberg család számára épült zuglói villában akadt rá valódi kincsekre.

A rövid írásban arról esett szó, hogy az Ékes Kesztyű névre hallgató vállalat tulajdonosainak hajdani otthonába a gazdák, Rottenberg Klára és férje rendelték meg a bútoregyüttest. Ezt a különleges alkotást Kaesz Gyula, a két világháború közötti magyar lakberendezés és iparművészet kiemelkedő alakja tervezte meg.

A RADOF hozzátette: ez a tizenkét darabból álló együttes

Ez a műalkotás méreteivel, kiváló minőségével és egyedi stílusával a magyar art deco és a modern iparművészet találkozásának figyelemre méltó példája. Ezenfelül, egy letűnt korszak utolsó, hiteles lenyomataként is szolgál, amely megőrzi a múlt szellemiségét.

Az elemek valóban hirdethették volna Kaeszra nevét, ám a valóság másképp alakult – derült ki csütörtökre, amikor az oldal újabb posztot tett közzé, amelyben egy lényeges felfedezést tettek: az intarziát szemlélve úgy tűnt, hogy a bútorok esetleg Kozma Lajos keze munkáját dicsérik, míg a többi részlet Kaeszra öröksége maradt.

Az érzés nem volt megalapozatlan; a kérdés végső kimenetele pedig a modernizmus egyik legjelentősebb művészeti folyóiratának, a Tér és Forma-nak a döntésén múlt. 1930-as kiadásában felfedezték az edényszekrény szinte tökéletes másolatát.

Ezzel világossá vált, hogy a lapban említett kiváló minőségű szekrény másolata, valamint a többi bútordarab is Kozma Lajos jelentős tervei alapján készült, aki építész, grafikus, belsőépítész, bútortervező és iparművész egy személyben. Ezáltal még hangsúlyosabbá válik, hogy ezek az alkotások milyen mesteri módon állták meg a helyüket a sok viharos évtized során, megőrizve eredeti szépségüket és funkcionális értéküket.

Mindezek figyelembevételével nem lenne meglepő, ha a tárgyak továbbra is összetartoznának, sőt, akár együttes védelmet is élveznének.

Related posts