A lengyel külügyminisztérium a Telexnek kijelentette, hogy a nagykövet visszahívása nem értelmezhető politikai üzenetként.


A lengyel külügyminisztérium tisztázta korábbi nyilatkozatát a Telex számára a budapesti nagykövet megbízatásának megszüntetésével kapcsolatban. Közölték, hogy Sebastian Kęciek nagykövet megbízatása amúgy is lejárt volna, és a döntés nem áll összefüggésben azzal, hogy Magyarország politikai menedékjogot biztosított Marcin Romanowski volt miniszterhelyettesnek, aki bűncselekmények miatt van körözés alatt.

"Ez a döntés a lengyel külügyminisztérium diplomáciai személyzetének, köztük a kirendeltségek vezetőinek rotációjára vonatkozó szabályainak része volt, és nem értelmezhető politikai jelzésként - a diplomáciai kapcsolatok szintjének állandó lefokozásaként" - írta a Telexnek a lengyel külügyminisztérium.

Ugyanakkor közölték, hogy Kęcieket korábban valóban azért rendelték vissza konzultációra Varsóba, mert a magyar hatóságok menedékjogot adtak Marcin Romanowski volt miniszterhelyettesnek. A menedékjog megadása a lengyel külügyminisztérium szerint annak a "tényektől elrugaszkodott és sértő kritika része volt", amit a magyar kormány képviselői a lengyel hatóságok és a lengyel külpolitika ellen hónapok óta folytattak.

A lengyel külügyminisztérium nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy "ez a fajta fellépés teljes mértékben indokolatlan és elítélendő", hozzátéve, hogy ezt a lépést úgy értelmezik, mint ami szándékosan fokozza a feszültséget Lengyelország és Magyarország között. "Orbán Viktor kormánya ezzel árt a két ország hagyományosan jó és szoros kapcsolatai­nak, ezzel pedig a magyar nép hosszú távú érdekeit is veszélyezteti" - áll a lengyel külügyminisztérium közleményében.

A lengyel külügyminisztérium közleményében kifejtette, hogy az utóbbi hónapok során nem észleltek semmilyen előrelépést a magyar hatóságok álláspontjában, amely lehetővé tenné Kęciek nagykövet visszatérését Budapestre.

Szijjártó Péter csütörtöki nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a magyar kormány célja a konstruktív együttműködés fenntartása Magyarország és Lengyelország között, még akkor is, ha politikai nézeteltérések állnak fenn. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a jelenlegi lengyel vezetés nem mutat érdeklődést ennek megvalósítása iránt - tájékoztatott az MTI.

A budapesti lengyel nagykövet végleges hazarendelésével kapcsolatban egy sajtótájékoztatón feltett újságírói kérdésre válaszolva először is leszögezte, hogy ő soha nem szokott beleavatkozni más országok döntéseibe nagykövet küldése vagy nem küldése kapcsán, azonban úgy tudja, hogy már a varsói kormányváltás óta igyekeznek visszahívni a diplomáciai képviselet eddigi vezetőjét.

"Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy jó legyen Magyarország és Lengyelország együttműködése, a jelenlegi lengyel kormány ebben nem érdekelt, ez jól látszik" - közölte Szijjártó. A külügyminiszter közölte: "A jelenlegi lengyel kormány egy háborúpárti kormány, mi egy békepárti kormány vagyunk. Mi ettől függetlenül azt gondoljuk egyébként, hogy lehetne jó az együttműködés, mert a két ország közötti együttműködés nem csak abból áll, hogy mit gondolunk a háborúról, de a lengyel kormány jól láthatóan nem tud elvonatkoztatni ettől a különbségtételtől."

Marcin Romanowski, a lengyel politikai élet egy megosztó alakja, a közelmúltban a magyar-lengyel kapcsolatok feszültségeinek középpontjába került. A korábbi miniszterhelyettes, aki menekültként érkezett Magyarországra, egy I. kerületi, a Duna közelében elhelyezkedő lakásban él, ahol új lehetőségeket keresett az Alapjogokért Központ támogatásával. Az új pozíciója a Magyar-Lengyel Szabadság Intézet élén áll, ami különösen érdekes fordulat a pályafutásában. Romanowski-t hazájában súlyos bűncselekményekkel vádolják, többek között szervezett bűnözésben való részvétellel és közpénzekkel való visszaéléssel. A lengyel Nemzeti Ügyészség összesen 11 bűncselekmény elkövetésével gyanúsítja, ami tovább súlyosbítja a helyzetét. Eközben a magyar kormány aggodalmát fejezte ki, hangsúlyozva, hogy Romanowski Lengyelországban nem kaphatna megfelelő és igazságos elbánást, ami még inkább feszíti a két ország közötti viszonyt.

Related posts