Bár vonzó és stílusos lehet, a kényelmetlen cipők romboló hatással vannak a lábunkra - így okoznak kárt a járásunkban.

"A szépségért szenvedni kell" – mondják sokan. Valószínűleg sokan tapasztalták már, hogy néhány órányi kényelmetlenség árán egy elegáns cipőt viselhetnek. Azonban fontos észben tartani, hogy ha túl gyakran vállalunk ilyen áldozatokat, azok hosszú távon káros hatással lehetnek ránk.
"A kényelmetlen cipők viselése nem olyan drámai, mint egy szívroham, de hosszú távon súlyos egészségügyi problémákat és tartós fájdalmat okozhat" - figyelmeztet dr. Jodi Schoenhaus, amerikai ortopédus. A Huffpost cikke szerint ennek ellenére sokan makacsul ragaszkodnak ezekhez a lábbelikhez: a Journal of Foot and Ankle Research című szaklapban közzétett 2018-as tanulmány szerint az emberek 63-72%-a olyan cipőt hord, amely nem megfelelő a lábméretükhöz.
De nem csak a rossz méret okozhat problémákat. Schoenhaus szerint már abból is komoly fájdalmak adódhatnak, ha mindössze két órányit gyalogolunk kényelmetlen cipőben. Ilyenkor hólyagok jelenhetnek meg a talpon, de akár sebek, duzzanatok is kialakulhatnak - a legtöbben vélhetően megküzdöttek már valamelyikkel egy masszívabb túra vagy egy magassarkúban végigtáncolt lagzi után.
A különféle krónikus lábproblémák, mint például a bütyök vagy a kalapácsujj, hosszú hónapok alatt, fokozatosan alakulnak ki, miközben a stressz okozta csonttörés akár néhány nap leforgása alatt is bekövetkezhet, ha nem megfelelő lábbelit viselünk. Schoenhaus szakértő hangsúlyozta, hogy a lábfejhez nem illeszkedő, kényelmetlen cipők rendszeres használata tovább súlyosbíthatja a meglévő problémákat. Például a bütyök irritációja - amely a nagylábujjból kiálló csontos kinövés - egy rosszul megválasztott cipő viselése miatt megduzzadhat, és erős fájdalmat okozhat, még akkor is, ha később váltunk megfelelőbb lábbelire.
A szakértő véleménye szerint a problémák nem csupán a lábakat érinthetik, hanem hát- és térdfájdalmakat is okozhatnak. Egy vonzó, de kényelmetlen lábbeli viselése teljesen megváltoztatja lépéseink természetét, ami nemcsak a bőrt, hanem az inakat, csontokat és ízületeket is igénybe veszi. Schoenhaus hangsúlyozta, hogy minél tovább maradunk a káros cipőnk rabjai, annál valószínűbb, hogy fájdalmak lépnek fel a hátunkban, térdünkben vagy csípőnkben.
Kialakulhat például a talpi bőnye gyulladása, amelyet gyakran a láb túlfeszítése vagy túlerőltetése idéz elő. Ezekben az esetekben a kellemetlen, szúró fájdalom jelentkezhet, amely megnehezíti a járást, az állást és sok mindennapi tevékenység elvégzését. A bőnye, amely a bőr alatti kötőszövetet jelenti a köznyelvben, kulcsszerepet játszik az izmok és a szervek védelmében. Ez a talpi bőnye a saroktól egészen a lábujjak tövéig terjed, biztosítva ezzel a láb stabilitását és mozgékonyságát.
Lehetséges mellékhatás lehet a kalapácsujj megjelenése, mely a harántboltozat süllyedése miatt alakul ki, nőknél gyakrabban előfordul - főként a szűk, kicsi magassarkú cipő viselése okozza. Ilyenkor a lábujj legalsó ujjperce megemelkedik, a felső ujjperc pedig hajlított helyzetbe kerül. Létezik olyan formája is, amikor a deformált ujj az egyik szomszédos lábujj fölé kerül - olvasható a Budai Egészségközpont honlapján. Az otthoni kezelés is segíthet, de súlyos esetekben szükség lehet műtétre.
Achilles-ín-gyulladás is előfordulhat, amikor a láb alsó részén, a sarok felett tapasztalhatunk fájdalmat és merevséget. E problémát leggyakrabban a magassarkú cipők viselése váltja ki.
Egy ritkábban emlegetett betegség a Morton-féle ideggyulladás, amely a talpunkon húzódó talpi ideg irritációjának következményeként alakul ki. Nem meglepő módon, a magassarkú cipők viselése gyakran hozzájárul ennek a fájdalmas állapotnak a kialakulásához.
Schoenhaus figyelmeztetett arra, hogy mi lehet a legrosszabb következménye a hosszú távon viselt kényelmetlen lábbeliknek: a diabéteszes neuropátia, amely a cukorbetegség egyik súlyos szövődménye. Ez az állapot közvetlenül károsítja az idegeket, mivel a testben lévő idegrostok nem kapják meg a szükséges oxigént és tápanyagokat, ami megnehezíti az idegrendszer és a különböző testrészek közötti hatékony kommunikációt – olvasható a Házipatikán. Amennyiben a beteg bőrét megsérti, a baktériumok bejuthatnak a szervezetébe, amely fertőzést okozhat, és a legrosszabb esetben amputációhoz is vezethet.
Elengedhetetlen hangsúlyozni, hogy a betegségek kialakulása sokszor egyedi tényezőktől is függ, és léteznek olyanok, akik hátrányosabb helyzetből indulnak. Ezért különösen fontos, hogy ők még fokozottabb körültekintéssel és tudatossággal válasszanak cipőt, elkerülve ezzel a kényelmetlenségeket. Az egyéni tényezők széles spektrumot ölelnek fel: például, ha valakinek lúdtalpa van, vagy ha egy balett-táncos, aki folyamatosan megterheli a talpát.