Elképesztő élményben lehet része az embernek, amikor a Nagybani zöldségpiacra látogat! Az árak valóban sokkolóak, hiszen annyira kedvezőek, hogy az ember szinte nem hisz a szemének. Az ízletes zöldségek és gyümölcsök széles választéka mellett a pénztárcán


Hogyan nevelhetjük a gyerekeket a környezettudatosságra? Most valóra váltják kreatív ötleteiket!

Bár az árstop intézkedéseit bevezették, az élelmiszerek ára májusban mégis 5,9%-kal (ha kizárjuk a vendéglátóipari szolgáltatásokat, akkor 4,5%-kal) emelkedett a tavalyi év azonos időszakához képest. Különösen drasztikus volt az áremelkedés a tojás esetében, ahol 26%-os növekedés figyelhető meg, míg az étolaj ára 25,3%-kal, a liszté 25%-kal, a kávéé 22,5%-kal, a csokoládé és kakaó ára pedig 22,3%-kal nőtt. Ezen kívül a gyümölcs- és zöldséglé 14,1%-kal, a büféáruk 10,6%-kal, az alkoholmentes üdítők 8,4%-kal, a tej 7,3%-kal, míg a kenyér ára 6,9%-kal emelkedett.

A szezonális zöldségek és gyümölcsök áremelkedése messze túllép az élelmiszerek általános inflációs rátáján, és ennek egyik fő oka, hogy ezekre a termékekre nem érvényes a kormány által márciusban bevezetett 30 élelmiszerre vonatkozó árrésstop. Ezen túlmenően a gazdasági tényezők is komoly szerepet játszanak: a bérek emelkedése, a szállítási költségek, az energiaárak növekedése, valamint az időjárási viszontagságok, mint az áprilisi fagyok és a májusi hűvös, napfényhiányos időszak, mind hozzájárulnak a dráguláshoz.

Az elmúlt évtizedek legnagyobb fagykára sújtotta a hazai gyümölcsösöket április elején. A termés körülbelül kétharmada, sőt, sok esetben háromnegyede is tönkrement, és különösen az őszibarack, a kajszi és a cseresznye esetében drámai a helyzet, hiszen ezeknél a kiesés elérheti a 80-90 százalékot is. Hogy a jövőben valóban meg kell-e barátkoznunk a hazai gyümölcsök hiányával, arról részletesebben itt olvashatsz.

Az Agrárközgazdasági Intézet Piaci Árinformációs Rendszere (AKI PÁIR) legfrissebb adatai alapján a múlt héten a Budapesti Nagybani Piacon megfigyelték a szezonális zöldségek és gyümölcsök árait. Bár ezek az árak még nem tükrözik a sarki zöldségesnél tapasztalt végső fogyasztói értékeket, az itt tapasztalt árváltozások később hatással lesznek a kiskereskedelmi árakra is. Ha például egy zöldség vagy gyümölcs ára a nagybanin jelentősen megemelkedett az elmúlt évhez képest, akkor valószínű, hogy a helyi zöldségesnél is hasonló drágulással kell számolnunk.

A Budapesti Nagybani Piacon ezek voltak a jellemző árak a napokban.

Ezek a zöldségek is hozzájárulhatnak az infláció növekedéséhez, és a statisztikai hivatal rendszerint figyelembe veszi, hogy az idényáras zöldségek és gyümölcsök milyen hatással vannak a fogyasztói árak változására.

Számos zöldség és gyümölcs esetében tapasztalhatunk olyan árnövekedést, amely meghaladja a 20 százalékot egy év leforgása alatt. A drágulás mértéke szinte korlátlan, és a csillagokig érhet.

Related posts