Krimi a műkincspiacon: Magyarországról csempészhették ki azt a Klimt-festményt, amely száz évnyi eltűnés után most bukkant fel.


Óriási szenzációnak számított műkereskedelmi körökben, hogy Bécsben előkerült Gustav Klimt száz éve lappangó festménye. Ám találtunk arra utaló nyomokat, hogy a kép valójában Magyarországon volt korábban, és a műtárgyvédelmi hatóság tudta nélkül hagyta el az országot.

A világ egyik legkiemelkedőbb művészeti vásárán, a maastrichti TEFAF-on, idén tavasszal egy izgalmas felfedezés vette át a középpontot: Gustav Klimt egy régóta eltűnt festményének felbukkanása. A bécsi és New York-i székhelyű Wienerroither & Kohlbacher Galéria által 15 millió euróért kínált alkotás körüli buzz azonban nem csak a mű értékéről szólt. A The New York Timestól kezdve a CNN-ig terjedő híradásokból egy lényeges információ azonban kimaradt:

több jel mutat arra, hogy a kép nem Bécsben, hanem Budapesten bukkant fel.

Molnár Péter, a neves művészettörténész, nemrégiben a Facebookon osztotta meg gondolatait, miszerint "az alkotás valószínűleg Magyarországból származik, és Ausztriába került." Ami pedig még lényegesebb, hogy a törvények szigorú betartása mellett az alkotás nem hagyhatta volna el az országot.

Vizsgáljuk meg alaposan a történteket. Az "Afrikai herceg" című festmény, amely a Klimt szecessziós időszakán kívül készült, eredetileg Ernestine Klein birtokában volt. Ő a festő halálát követően öt évvel a bécsi Kende aukciósházban szerezte meg a műalkotást. Noha a festmény témája és technikai megvalósítása meglehetősen szokatlan, az eredetisége megkérdőjelezhetetlen, hiszen 1928-ban részt vett a festő bécsi emlékkiállításán, és a hivatalos katalógusban is szerepelt.

A Klein házaspár szenvedélyesen vonzódott Klimt művészetéhez, ezért úgy döntöttek, hogy megvásárolják a festő egykori villáját, ahol kialakították saját otthonukat. Az anschluss eseményei után, a zsidók ellen irányuló üldözés miatt Kleinék sürgősen elhagyták Ausztriát, és Monacóban találtak új menedéket. 1938-tól kezdve azonban a festmény sorsa rejtélyessé vált, és nyoma veszett.

A nemzetközi sajtóban közzétett információk alapján a Klein házaspár nem sietett Monacóba; hosszabb időt töltöttek Pozsonyban, Budapesten, Párizsban és Nizzában, miközben fokozatosan értékeik egy részét értékesítették. A Klimt-kép sorsáról azonban homályosak az adatok: nem ismert, mikor, hol és milyen körülmények között szabadultak meg tőle. Elképzelhető, hogy Bécsben vagy éppen Budapesten történt az eladás. Az egyetlen biztos információ, hogy a festmény eltűnt, és több mint száz évig nem bukkant fel.

Related posts