Közel 6000 éves fákat fedeztek fel az olvadó jég rejtett mélységeiből | 24.hu


A globális felmelegedésnek köszönhetően szabadultak ki a jeges fogságból.

Ősi fák bukkantak elő az olvadó jég alól az Egyesült Államokban, a Sziklás-hegységben - írja a New Scientist.

A kutatók egy lenyűgöző régészeti felmérést végeztek 3100 méteres tengerszint feletti magasságban, ahol rábukkantak körülbelül 30 darab, mintegy 5800 éves fehértörzsű fenyőre a Beartooth Highway közelében. Érdemes megjegyezni, hogy a jelenlegi erdőhatár 180 méterrel alacsonyabb, ami hozzávetőlegesen 2920 métert jelent.

A kutatók a fenyők korának meghatározásához az évgyűrűk és a törzsek alapos vizsgálatát végezték el. A legfrissebb becslések szerint ezek a fák körülbelül 5440-5950 évvel ezelőtt léteztek, ami elképesztő betekintést nyújt a múltba.

Cathy Whitlock, a Montanai Állami Egyetem kutatója úgy véli, hogy ez a felfedezés arra enged következtetni, hogy a múltban melegebb időjárás uralkodott ezen a magasságon. Joe McConnell, a nevadai Sivatagi Kutatóintézet szakértője hozzáfűzte, hogy körülbelül 5100 évvel ezelőtt drámai hőmérséklet-csökkenés következett be, amelyet a rendszeresen aktív izlandi vulkánok tevékenysége idézett elő. A kutatók megfigyelései alapján a fenyők remek állapotban maradtak, ami arra utal, hogy viszonylag gyorsan, jég alá kerültek. Érdekes módon a hőmérséklet az utóbbi évtizedekben, főként a globális felmelegedés következtében, annyira megemelkedett, hogy a fák végre kiszabadulhattak a jég szorításából.

Related posts