Megérkeztek a részletek arról, miként lehetnek jogosultak a nyugdíjasok az otthonfelújítási támogatásra.


Megérkezett a jogszabálytervezet a Vidéki Otthonfelújítási Program módosításáról, amely lehetőséget teremt a nyugdíjasok számára is, hogy részesüljenek a támogatásból. De ez még nem minden: a dokumentumban számos más izgalmas részlet is található, amely nem csupán a nyugdíjasok számára jelenthet újdonságot.

Társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kormány a Vidéki Otthonfelújítási Program változásáról szóló jogszabálytervezetet, amihez 2025. február 28-ig várják az észrevételeket.

A tervezetben található leglényegesebb módosítás nem igazán okoz meglepetést, hiszen a kormány több vezetője már korábban is említést tett róla: az 5 ezer főnél kevesebb lakosú, úgynevezett preferált kistelepüléseken élő nyugdíjasok is jogosultságot nyerhetnek a felújítási támogatásra.

Az alábbi ellátással rendelkezők lehetnek jogosultak a támogatásra a tervezet alapján: "a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény szerinti öregségi nyugdíjban vagy - a rá irányadó nyugdíjkorhatár betöltését követően - özvegyi nyugdíjban, illetve korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, átmeneti bányászjáradékban, táncművészeti életjáradékban, a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegélyben (nyugdíjban), egyházi jogi személytől nyugdíjban vagy öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesülő igénylő, ideértve azt is, akinek esetében a folyósítást szüneteltetik"

A nyugdíjasoknak természetesen nem szükséges, hogy minden eddig megismert alapvető feltételt teljesítsenek a támogatás igényléséhez:

Ugyanakkor a többi alapvető feltételt teljesíteniük kell:

Az ingatlanban az igénylőnek vagy igénylőknek minimum 50%-os tulajdoni részesedéssel kell bírniuk. A Bankmonitor értelmezése szerint ez a szabály a nyugdíjasok esetében is érvényes, és figyelembe veszi az igénylők gyermekeinek tulajdoni hányadát is.

A nyugdíjasokat érintő módosítás a legjelentősebb, de emellett a tervezet más apróbb változásokat is tartalmaz.

Nem kaphatja meg a Vidéki Otthonfelújítási Támogatást az, akit 5 éven belül ezen támogatás, vagy a 2021-2022 között elérhető hasonló felújítási támogatás kapcsán a kedvezmény visszafizetésére köteleztek.

A támogatás maximális összege 3 millió forint lehet. Az eddigi szabályok alapján ezen maximálisan elérhető összegből le kellett vonni az igénylő által korábban felvett 2021-2022 között elérhető felújítási támogatás összegét. (Például ha valaki felvett 2021-ben 2 millió forint felújítás támogatást, az most legfeljebb 1 millió forintra lehetne jogosult.) Ezt a szabályt kiszélesíti a tervezet.

A jövőben az alábbi esetekben kell levonni a korábban kihasznált felújítási támogatást a maximálisan elérhető összegből:

Ugyanazon számlát két támogatásnál nem lehet felhasználni. A tervezet kibővíti azon támogatások listáját, amit ebből a szempontból figyelni kell:

A Napenergia Plusz Programhoz és a Vidéki otthonfelújítási Támogatáshoz egyszerre nem nyújtható be ugyanazon számla. A Falusi CSOK-ok esetén természetesen a korszerűsítés, bővítési célok esetén érvényes a tilalom. (Az első három elem a jelenleg érvényben lévő szabályban is szerepel.)

Az otthonfelújítási támogatott kölcsön maximális kerete is változásokon megy keresztül. Jelenleg legfeljebb 6 millió forint vehető fel, ami már eddig is érvényes szabályozás. Azonban a legújabb tervek alapján a bankoknak figyelembe kell venniük, hogy a korábban igényelt felújítási támogatás milyen hatással van a jelenleg elérhető Vidéki Otthonfelújítási Támogatás maximális összegére.

Amennyiben valaki a 2021-2022-es időszakban már részesült a felújítási támogatásban, fontos tudni, hogy az újonnan igényelhető felújítási támogatás maximális összegéből le kell vonni a korábban kapott támogatást. Ezzel párhuzamosan a bankok a támogatott hiteligénylők számára legfeljebb a módosított maximális, vissza nem térítendő támogatás négyszeresét kínálhatják otthonfelújítási hitel formájában.

A Bankmonitor szakértői egy érdekes példával illusztrálják a helyzetet. Ha valaki 2022-ben 2 millió forint értékben kapott felújítási támogatást, akkor most legfeljebb 1 millió forint otthonfelújítási támogatásra jogosult. Amennyiben a munkálatok finanszírozása érdekében támogatott kölcsönre lenne szükség, a bank maximum 4 millió forintot hagyhatna jóvá a szükséges források biztosítására.

Miért van ez a különleges szabály, csavar? Az érvényben lévő jogszabály értelmében a támogatott hitel esetén a család elveszíti a kamattámogatást, ha a Kincstár által jóváhagyott, vissza nem térítendő otthonfelújítási támogatás összege nem éri el a kölcsönösszeg 25%-át. Ez a helyzet nem fordulhatna elő, ha a bankok 6 millió forint támogatott hitelt nyújtanának azoknak, akik már korábban jelentős összegű felújítási támogatást vehettek igénybe. Feltehető, hogy a jogalkotó ezzel a módosítással éppen ezt a problémát kívánja megelőzni.

A 2025. januárjában induló felújítási támogatás a korábbi 2021-2022 között elérhető program egy újfajta változata. A támogatás maximális összege 3 millió forint, de legfeljebb a teljes költség 50 százaléka lehet, melyet a felújítási munkálatok befejezése után kaphat meg az igénylő.

Az új és a régi program közötti lényeges eltérés, hogy az új verzió kizárólag a falvakban található épületek modernizálására irányul. A következő jelentős változtatás pedig már a láthatáron van, mivel a tervek szerint a nyugdíjasok is élhetnének ezzel a lehetőséggel. A javasolt rendelet a bejelentést követően 15 napon belül lépne életbe.

Related posts