Kibetonozott patakmeder: a parajdi sóbánya utolsó reménysugara | Sokszí

A parajdi sóbánya ideiglenes bezárásra került, miután a május elején bekövetkezett heves esőzések következtében víz árasztotta el a létesítményt. A helyzet hátterében a Korond-patak áll, amelynek megnövekedett vízhozama a sórétegen keresztül behatolt a bánya belsejébe, ezzel komoly problémát okozva.
Az elmúlt hetek csapadékos időjárása következtében megemelkedett a patakok vízszintje a környéken, különösen a Korond-pataké. Ennek vize a meder alatt húzódó természetes sólerakódásokon keresztül szivárgott a föld alá, és végül elérte a bánya járatait. A katasztrófavédelem szerint jelentős mennyiségű víz ömlött a létesítménybe, ezért május 6-án lezárták azt.
A látogatók védelme és a potenciális károk elkerülése érdekében felfüggesztették a turisztikai és kitermelési tevékenységeket. A helyszínen azonnali védekezési intézkedések indultak - számol be a Palentz.
Május 8-án a helyi hatóságok 15 napos veszélyhelyzetet rendeltek el Parajdon, ami legkorábban május 22-én járhat le - de csak akkor, ha sikerül megfelelően stabilizálni a területet. Jelenleg nagy teljesítményű szivattyúkkal távolítják el a vizet, és földmunkagépekkel zárják el a beszivárgás útját.
A tartós megoldás érdekében érdemes lenne a Korond-patak medrét megerősíteni, például betonozással vagy környezetbarát szigetelőréteg alkalmazásával. Ez segíthet abban, hogy a víz ne kerüljön többé a sótömbök közelébe, ezáltal megóvva azokat a káros hatásoktól.
A szerződés aláírásával hivatalosan is megkezdődhet a parajdi sóbánya alapjának kibetonozása - jelentette be szombaton Nyágrus László, a település polgármestere. A polgármester hangsúlyozta, hogy ez az egyetlen hatékony lépés a jelenlegi problémák orvoslására, hiszen a Korond-patakból érkező víz egyre növekvő mennyiségben áramlik a bányába, ami komoly veszélyt jelent annak működésére és szerkezetére. Nyágrus László hozzátette, hogy a bánya vezetőségével folyamatosan egyeztetik a szükséges javítási munkálatok ütemezését és végrehajtását. Eközben a helyi közösség tagjai és önkéntesek is aktívan részt vesznek a védekezési intézkedésekben: homokzsákokat töltenek és helyeznek ki a katasztrófavédelem szakembereivel együtt, hogy mérsékeljék a víz beáramlását - számolt be róla a Maszol.
Ez nem az első alkalom, hogy a bánya vízbetöréssel néz szembe. Hasonló incidensek már korábban is előfordultak, különösen a tavaszi és nyári hónapokban, de a jelenlegi helyzet a legsúlyosabbak közé sorolható. Az évek során egyre világosabbá vált, hogy a patak alatt található sórétegek természetes eróziója miatt a terület folyamatosan veszélynek van kitéve.
A parajdi sóbánya nem csupán egy ipari létesítmény; igazi kincse a turizmusnak és a gyógyászatnak. A mélyben elterülő csarnokokban találkozhatunk kávézóval, játszótérrel, kápolnával és érdekes kiállításokkal, amelyek mind hozzájárulnak a látogatók élményéhez. A sós, pormentes levegője pedig különösen kedvező hatással van a légúti problémákkal küzdők számára, így a bányalátogatás nemcsak szórakoztató, hanem egészségmegőrző program is.
A jelenlegi leállás nemcsak a gazdasági és turisztikai szektort érinti hátrányosan, hanem egészségügyi szempontból is jelentős veszteséget jelent a térség számára.
A bánya újranyitásának időpontja még nem ismert. A hatóságok jelenleg arra várnak, hogy a vízszint csökkenjen, és biztonságosan elzárhassák a bejutási pontokat. Amennyiben a dolgok a tervek szerint alakulnak, lehetőség nyílhat arra, hogy a turisztikai szezon kezdetére újra megnyissák a kapukat. Érdemes figyelemmel kísérni a bánya hivatalos kommunikációs csatornáit a legfrissebb információkért.