Lehetséges, hogy az Alzheimer-kór kezelése új irányokba terelődik az altatógázok alkalmazásával?

A xenonzt, sok egyéb egészségügyi alkalmazása mellett, altatószerként is bevetik, tekintettel arra, hogy gyorsan hat, és általában jól tolerálható. Egy új kutatás most egy egészen másféle lehetőséget tárt fel: a nemesgáznak akár az Alzheimer-kór terápiájában is szerepe lehet.
Egyelőre még csak állatkísérletek szintjén, de amerikai kutatóknak sikerült bizonyítaniuk, hogy a belélegzett xenon segíthet a neurodegeneratív (az idegek károsodásával járó) betegségek kezelésében. A xenon gázt elsősorban érzéstelenítőként és idegvédőként használják agysérülések kezelésére a humán gyógyászatban. Alzheimer-kórban szenvedő egereknél kimutatták, hogy a xenon gáz csökkenti a gyulladást és az agy összehúzódását. A kutatók most korai humán kísérletekbe kezdenek, hogy tovább teszteljék a terápia lehetőségeit - írja a Gizmodo.
Kiindulva abból, hogy a xenon gáz könnyedén áthatol a vér-agy gáton, amely általában erős védelmet nyújt, a St. Louis-i Washington Egyetem és a Brigham and Women's Hospital kutatói azt tűzték ki célul, hogy megvizsgálják, vajon ez a gáz képes-e megóvni az Alzheimer-kórban szenvedők agyát. Az egereken végzett kísérletek során megfigyelték, hogy a xenon aktiválta az agy immunsejtjeit, különösképpen a mikrogliákat, amelyek védőreakciói hozzájárultak az Alzheimer-kórhoz kapcsolódó káros folyamatok mérsékléséhez. Ennek eredményeként csökkenést tapasztaltak az agyi gyulladásokban és sorvadásokban, valamint a béta-amiloid plakkok, amelyek szorosan összefüggnek az Alzheimer-kór kialakulásával, szintén csökkentek.
A kutatók számára is váratlanul érkezett a felfedezés, hogy egy gáz puszta belégzése ilyen jelentős idegvédő hatással bírhat. "Ez különösen pozitív, mivel rendkívül kihívást jelent olyan gyógyszerek kifejlesztése, amelyek képesek átlépni a vér-agy gátat" – mondta Oleg Butovsky, a kutatás vezetője.
Az eddigi ígéretes eredmények egerek körében zajlottak, de a kutatók nemsokára átlépik ezt a határt, és az egészséges emberek körében kezdik el vizsgálni a xenon gáz biztonságosságát és immunrendszeri hatásait. A kutatócsoport célja, hogy a klinikai vizsgálatok korai fázisaiban megállapítsák a gáz biztonságos adagolását, miközben folytatják a xenon hatásmechanizmusainak tanulmányozását. Ezzel a megközelítéssel szeretnék feltárni a potenciális kezelési lehetőségeket különböző idegrendszeri rendellenességek, például szklerózis multiplex, amiotrófiás laterális szklerózis és a neuronok elvesztésével járó szembetegségek esetén. Továbbá a kutatócsoport innovatív technológiák kifejlesztésére is fókuszál, amelyek javítják a xenon gáz hatékony alkalmazását és újrahasznosításának lehetőségeit.