Fico határozottan megüzente Ukrajnának, hogy súlyos következményekkel kell szembenéznie, ha az orosz gáztranzit leállna az újévi időszakban.

Kemény megtorló intézkedéseket vezethet be Ukrajnával szemben Szlovákia abban az esetben, ha Kijev újév után valóban leállítja az orosz gáz tranzitját Szlovákia felé - jelentette be pénteken Robert Fico szlovák miniszterelnök egy Facebook-videóban.
Január 1-je után alaposan át fogjuk tekinteni a helyzetet, és felmérjük, hogy milyen lehetőségeink vannak a válaszadásra Ukrajna irányába. Ha szükséges, mérlegelni fogjuk az elektromos áram Ukrajnába történő szállításának leállítását, vagy más intézkedéseket hozunk.
Az Ukrajna felé irányuló áramexport leállításával Szlovákia már a nyáron is fenyegetőzött, amikor az ukránok szankció alá vonták a Lukoil orosz nyersolaj szállítmányait, de végül erre nem került sor, mert a helyzet rendeződött. Érdemes tudni, hogy messze Magyarországról megy a legnagyobb arányban áramexport Ukrajna felé a szomszédos országokból, Szlovákia súlya kicsi, de ezzel együtt a télen súlyosan áramhiányos ukrán villamosenergia rendszerben bizonyára tovább nehezítené az ellátást, ha az ukrán betáplálás kiesne.
Kijev már korábban jelezte, hogy nem kívánja meghosszabbítani az orosz gáz ukrajnai tranzitjára vonatkozó szerződést, amely december 31-én jár le. Ennek következményeként körülbelül 15 milliárd köbméter orosz gáz tranzitja szűnne meg, ami komoly nehézségeket és költségnövekedést okozna Szlovákia, Ausztria és Csehország gázellátásában. Továbbá, a szlovák gazdaság számára is hátrányt jelentene az orosz gáztranzitból származó bevételek kiesése, amely évi több százmillió euróra rúghat. Ugyanakkor a szlovák politikai vezetés és a nyugati érdekeket képviselő SPP közműcég hivatalosan csak azzal foglalkozik, hogy a nyugati, nem-orosz forrásból származó gáz beszerzése mennyivel lenne drágább.
A szlovák miniszterelnök legutóbbi videóüzenetében kifejtette, hogy az orosz gáz alternatív útvonalakon történő szállítása jelentős többletköltségekkel járhat. Az említett alternatív útvonal valószínűleg a Török Áramlat lenne, amely Magyarország területén halad át. Hangsúlyozta továbbá, hogy az ukrajnai tranzit leállítása nem csupán a szlovák gazdaságot, hanem az Európai Unió versenyképességét is súlyosan érintené. Becslései szerint a 27 tagállam költségei akár 120 milliárd euróra is rúghatnak a következő két év folyamán.
Véleményünk alapján az említett összeg erősen eltúlzott becslést tükröz. Ukrajna irányából érkező évi 15 milliárd köbméter gáz tranzitjának pótlásához szükséges költségek nem okozhatnak ekkora mértékű áremelkedést mindössze két év alatt, még akkor sem, ha a kiesett gázmennyiség pótlása valóban hatással lenne Európa egészére, és esetleg néhány euróval vagy százalékkal megemelhetné a nagykereskedelmi gázárakat.
Fico videóüzenetében a kialakult helyzetért Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt tette felelőssé.
Egy másik nézőpontból megközelítve, azt is kifejtette, hogy Zelenszkij "teljesen érthetetlen módon" elutasítja a tűzszünetet, ezzel pedig Ukrajna sorsa egyre súlyosabb válság felé halad.
A szlovák kormányfő szerint az ukrán elnök tárgyalási pozíciója napról napra romlik, és Ukrajna
hatalmas árat fog fizetni ezért a nyugati kalandért: területeket fog veszíteni és külföldi csapatok érkeznek majd az országba.
A fenti határozott megnyilatkozásokat Fico akkor tette, amikor múlt vasárnap Moszkvában járt, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszéléseket, többek között az ukrajnai gáztranzit ügyében. Néhány nappal később Putyin azt nyilatkozta, hogy a szlovák miniszterelnök jelezte, hajlandó lenne arra, hogy Szlovákia legyen az orosz-ukrán tárgyalások színhelye. Az orosz elnök hangsúlyozta, hogy Moszkva nem támaszt ellenállást e javaslat ellen.