Karrierváltás: A junior munkavállalók átlagos fizetése már 700 ezer forintnál kezdődik, míg a tapasztaltabb szakemberek esetében ez az összeg egymillió forintot is meghaladhat.

Havonta átlagosan bruttó 709 ezer forintot keresnek a legfeljebb egy éve dolgozó junior informatikusok, azonban a 2-4 éves szakmai tapasztalattal rendelkező kollégáik már átlagban havi bruttó 858 ezer forintot visznek haza - derül ki az egyik legnagyobb hazai IT képzési központ felméréséből. A jellemzően 5-8 hónapos képzések résztvevőinek negyede 5-9 év, míg csaknem fele több mint 10 év munkatapasztalattal rendelkezett korábbi szakmájában. A 2017 óta végzett összes válaszadó bruttó havi átlagfizetése jelenleg 1,003 millió forint, ráadásul a 4-7 éves szakmai múlttal rendelkező - jellemzően már szeniorként dolgozó - szakemberek átlagosan bruttó 1,4 milliós fizetésre tesznek szert.
Ismét megszondázta az IT-szektort a PROGmasters. A képzési központ összesen 601, szoftverfejlesztőként, manuális és automata tesztelőként vagy alkalmazás-üzemeltetőként végzettet kérdezett meg, közülük 160 fő válaszolt (26,6 százalék). A válaszadók 66 különböző cégnél dolgozik, amelyek 30 százaléka multinacionális vállalat, 24 százaléka nagyvállalat, míg 46 százaléka kis- és középvállalkozás (kkv).
A kutatás eredményei szerint a résztvevők 25,6%-a rendelkezik 5-9 éves munkatapasztalattal, míg 46%-uk több mint 10 évnyi tapasztalattal bír a korábbi szakmájában, amikor is a karrierváltás mellett döntött és részt vett a képzési központ valamelyik programjában. A válaszadók közül 13,1% a vendéglátás vagy idegenforgalom területén dolgozott, míg 9,3% az IT és telekommunikáció szegmenseiben szerzett tapasztalatot. Az értékesítés és kereskedelem, valamint az oktatás területén egyaránt 8,1%-os részesedéssel találkozunk, míg a pénzügyi szektorban 7,5% képviselteti magát. Érdekes módon a résztvevők 57%-ának felsőfokú végzettsége van, és 93%-uk legalább középszinten beszél angolul vagy németül - ezek az adatok a februárban végzett kutatásból származnak.
Az informatikai iparban tapasztalható jövedelmek jelentősen túlszárnyalják az országos átlagot, amelyet a KSH legfrissebb, februári adatai szerint bruttó 728 ezer forint körülire becsültek. Ezt a tendenciát a legújabb felmérések is megerősítik, jelezve, hogy a szakma vonzereje és a keresetek növekedése továbbra is folytatódik.
Az informatikai szektorban egyre dinamikusabban nőnek a bérek.
A kutatás eredményei azt mutatják, hogy a fizetés nem a legfőbb tényező, amely alapján az emberek munkahelyet váltanának. A válaszadók 49,3%-a úgy véli, hogy nem a jövedelem a legfontosabb szempont a döntésük során. Ezen kívül a résztvevők körülbelül egyötöde (21%) csupán akkor váltana munkát, ha legalább 30%-kal magasabb bért kínálnának neki. Érdekesség, hogy a felmérésben résztvevők 56%-a jelenleg is abban a munkakörben dolgozik, ahol a képzés után elhelyezkedett, ami arra utal, hogy sokan elégedettek a választott pályájukkal.
A karrierváltás iránt érdeklődők számára a magasabb jövedelem mellett a szakmai fejlődés és az előrelépési lehetőségek is jelentős motivációt jelentenek. Egy friss kutatás alapján a válaszadók több mint fele (53 százalék) arról számolt be, hogy az elmúlt évben a munkahelye belső képzéseket szervezett számukra. Ennek a folyamatos szakmai fejlődésnek köszönhetően a résztvevők 58,7 százaléka már elérte a medior vagy senior szintet. Érdemes megemlíteni, hogy a legalább négy éve a munkájukban aktív szakemberek körében ez az arány 95 százalékra emelkedik, ahol a medior pozíciót betöltők aránya 52, míg a senior pozíciót betöltők aránya 43 százalék.
A kutatás arra is kitért, hogy az elmúlt nyolc évben végzettek között milyen arányban vannak olyanok, akik jelenleg is külföldön, vagy Magyarországról külföldi IT-projekten dolgoznak. Az összes résztvevő 5 százaléka külföldön, míg harmada, 33,5 százaléka itthonról dolgozik külföldi projekten. A nemzetközi karrier azonban ennél is szélesebb kör számára lehet opció: a legalább két év szakmai tapasztalattal rendelkező válaszadók 76 százaléka véli úgy, hogy lenne lehetősége külföldön, vagy külföldön működő cégnek távmunkában dolgozni a jelenlegi szaktudásával és tapasztalatával. A felmérésből kiderült az is, hogy a végzettek harmada (33,1 százaléka) rendszeresen használja a mesterséges intelligenciát a napi munkája során.
A Covid-járvány idején elterjedt home office lehetősége az IT szektorban a járvány lecsengése után is megmaradt. Ezt jól tükrözi az a kutatás, amelyben a résztvevők 85 százaléka megerősítette, hogy jelenleg is rendelkezik lehetőséggel az otthoni munkavégzésre.
A felmérés során arra is kíváncsiak voltak, hogy az utolsó tizenkét hónapban miként változott az IT szektorban dolgozók létszáma a résztvevő cégeknél. Az eredmények alapján a válaszadók 40 százaléka úgy véli, hogy a munkahelyükön növekedett az IT-szakemberek száma az elmúlt évben. Ezzel szemben 43,8 százalék arról számolt be, hogy a létszám stagnált, vagy nem rendelkezik információval a változásokról. A válaszadók 16,2 százaléka pedig azt tapasztalta, hogy csökkent a munkatársak száma ezen a területen.
Ráadásul a multinacionális vállalatoknál és nagy cégeknél dolgozó résztvevők 22%-a tisztában van azzal, hogy a munkáltatójuk éppen aktívan keres junior szoftverfejlesztőket vagy -tesztelőket.