Újpesten bátran mernek nagyot álmodni: egy magánberuházás keretében készül el egy 18 ezer fős stadion.


A Mol Nyrt., amely a Mol Vagyonkezelő Kft.-n keresztül birtokolja az újpesti focicsapatot üzemeltető Új Lila Labdarúgó Kft.-t, fontos lépést tett az ingatlanpiacon. Előszerződést kötött a Fóti úti 141. szám alatt található, több mint 180 ezer négyzetméteres terület megszerzésére. Ez az ingatlan a múlt század elején lóversenypályaként funkcionált, majd 1950-től a Tungsram irányítása alá került, azonban...

évek óta használaton kívüli gyárterület megvásárlására azért szerződött, hogy ott építse fel Újpest új sportparkját,

Ahol a szabadtéri sportpályák, játszóterek és zöld területek mellett az újpesti futballklub új stadionja is megjelenik, amely az előzetes elképzelések szerint 18 ezer néző befogadására lesz alkalmas, és a jövőben akár bővítésre is lehetőség nyílik.

Az ingatlanegyüttes jelenlegi állapota nem teszi lehetővé stadion építését, hiszen a telekkönyvben kereskedelmi és intézményi funkciók vannak feltüntetve. Ezért elengedhetetlen a sportcélú átminősítés végrehajtása.

"Az adásvételi szerződés zárási feltétele, hogy a terület stadionépítésre alkalmassá váljon, továbbá, hogy az aréna 23-24 méterre tervezett magassága miatt is elengedhetetlen helyi építési szabályzat-módosítás is megtörténjen, így a beruházás megkaphassa az építési engedélyt.

Ezután az eladó és a vevő közös felelőssége, hogy biztosítsák a szükséges hatósági módosításokat, majd megszerezzék a végső építési engedélyt. Amennyiben ezek a lépések sikeresen teljesülnek, kiderül, hogy a Mol Nyrt. melyik vállalatához kerül az ingatlan vagyonkezelői joga.

- válaszolta érdeklődésünkre Ratatics Péter, az Újpest FC elnöke, aki 2007 óta tölt be különböző vezető beosztású pozíciókat a Mol csoporton belül.

A Szilágyi út, a Lahner György út és a Fóti út által határolt terület, amely korábban három különálló helyrajzi számon létezett, már hosszú ideje az 2A Ingatlan Befektetési Kft. birtokában állt. A cég évek óta hirdette a terület értékesítését – tavaly októberben részletes cikket szenteltünk az A2 Kft. tulajdonosi hátterének, ahol felsejlett Hernádi Zsolt és Komondi Zsolt, a Mol csoport elnök-vezérigazgatójával gyakran üzleti kapcsolatban álló személy, közvetlen szerepe. Akkoriban a Mol sajtóosztályától kértük, hogy erősítse meg, vagy éppen ellenkezőleg, cáfolja, hogy a szóban forgó ingatlanok Hernádi Zsolt érdekeltségei közé tartoznak, ám válaszukban nem tértek ki a tulajdonviszonyok részleteire.

A közlemény kapcsán most újra, ezúttal Ratatics Péternek tettük fel ugyanezt a kérdést. Az Újpest FC elnöke úgy fogalmazott:

A tárgyalásaim során végig Komondi Zsolt volt a partnerem. A szerződéskötés Garancsi Istvánnal és vele zajlott, és úgy tudom, hogy Hernádi Zsoltnak körülbelül egy éve nincsenek tulajdonosi érdekeltségei a telekkel kapcsolatban.

Az 1922. szeptember 17-én megnyitott, jelenleg is működő Szusza Ferenc Stadion már nem felel meg a modern kor elvárásainak. Az Újpest FC új helyszínre való költözése mellett számos más érv is szól. A Megyeri út környéke lakóházakkal és az UTE sportlétesítményeivel van tele, ami irreálissá teszi a stadion átépítését. A létesítmény UEFA-ajánlás szerinti tájolásának és elforgatásának megvalósítása, továbbá egy olyan korszerű aréna kialakítása, amely a 21. század követelményeinek megfelelően szolgálja ki a szurkolókat, a sajtót és más érdeklődőket, szintén komoly kihívásokat jelent.

Emellett az új, Káposztásmegyer és Újpest kertváros határán álló ingatlan tömegközlekedéssel nagyságrenddel jobban megközelíthető, mint a jelenlegi, hiszen villamos-, busz-, de még vasúti megálló is van 5-10 perces sétán belül, és a beruházás a szurkolók korábbi parkolásgondjaira is megoldást nyújt majd.

Ez egy magánberuházás keretében valósul meg. Az új aréna és a környező sportpark, amely közszolgáltatási célokat is szolgál, nem állami támogatásból, hanem a Mol Nyrt. saját és egyéb piaci forrásaiból épül fel, hogy Újpest lakóinak sportolási lehetőségeit bővítse.

- szögezte le Ratatics Péter a költségviselésre és a kivitelezés várható összköltségére vonatkozó kérdésünkre.

Hozzátette, az ingatlan ára már fillérre tisztázott, ám a felek úgy döntöttek, hogy nem hozzák nyilvánosságra azt.

Az Újpest elnöke az új stadion végső költségeit 3500-5000 euró/székre becsülte, habár a pontos tervek még nem állnak rendelkezésre. Fontos megjegyezni, hogy ez az összeg a tájépítészeti költségek függvényében változhat, mivel a projekt jelentős területet érint.

"Nemcsak stadionprojektben gondolkodunk, hanem - már csak az ingatlan mérete okán is - inkább egy komplex sportparkfejlesztést tervezünk, ami azt jelenti, hogy megmaradnak az 50-70 éves fák, és az újpestiek számára rengeteg új zöld- és közösségi sportfelületet alakítunk ki. A tervek elkészítésébe városfejlesztőket is bevontunk, és abban, hogy milyen egyéb funkciókkal ruházzuk fel az ingatlant, a lakosság és természetesen a szurkolók véleményét is kikérjük."

Az elképzelések szerint a magyar állam tulajdonában lévő, az Újpesti Torna Egylet által kezelt Megyeri úti stadion, amelyet az Újpest FC 2032-ig bérel, valamint a mögötte elhelyezkedő három edzőpálya továbbra is üzemelni fog. Az új aréna átadását követően ez a helyszín lesz az NB III-as és U19-es férfi csapatok, valamint az NB I-es női csapat mérkőzéseinek színhelye.

Az utóbbi másfél évtized során az állam által finanszírozott stadionfelújítási vagy új építési projektek, amelyek költségei ötezer euróra/18 ezer székre rúgtak, nagyságrendileg 90 millió eurót (36 milliárd forintot) tettek ki.

Így azt a kérdést is feltettük az Újpest FC elnökének: miért éri meg stadiont építeni a Mol-nak? A hír hallatán mit szólnak majd a részvénytulajdonosok ahhoz, hogy az olajtársaság nem egy távoli olajlelőhely feltárásába vagy újabb és újabb benzinkutak építésébe, azaz belátható időn belül és kiszámíthatóan megtérülő, haszonnal kecsegtető üzletbe fekteti a pénzüket, hanem - a magyar futball 80 éves tapasztalata szerint - feneketlennek tűnő kútba önti azt? Egy, az új stadionban a Fraditól elszenvedett 2-0-s vereség hogyan befolyásolhatja majd a Mol-részvények árát?

"Mi valóban nyílt részvénytársaság vagyunk, és meghatározott jogszabályi keretek között mozgunk. Az igazgatóság rendelkezik minden olyan jogosítvánnyal a részvényesek részéről, ami szükséges ahhoz, hogy egy ilyen döntést meghozzon, és meg is van a felhatalmazásunk rá. Ugyanakkor a felvetéssel inkább egy másik területre terelődünk át. A Mol csoport a sportszponzorációs tevékenységben több évtizede az élen jár. Nem csak itthon, regionális szinten is. A sportszponzoráció részben gazdaságilag racionális, részben pedig egyfajta társadalmi felelősség- és szerepvállalás, főleg egy energetikai vállalat tekintetében. Erre a tevékenységre külön költségvetéssel rendelkezünk.

Ennek a büdzsének egy részét a múltban odaadtuk egy másik futballklubnak, az megköszönte, becsülettel elvégezte a szerződésben vállalt kötelezettségeit, kitette a logót, rajta voltunk a mezen, de beleszólást nem engedve költötte el évről évre az összeget. Ehhez képest most inkább magunknak adjuk és mi költjük el ezt a tételt, így mi kontrolláljuk azt is, hogy abból mi, mire megy el. Megpróbálunk saját magunk számára értéket létrehozni, márpedig az ingatlan egy értékálló beruházás.

Ilyenformán az Újpest FC-re pont úgy közösségformáló, egyben brand- és imázsépítő befektetésként tekintünk, mint bármelyik más szponzorációs tevékenységünkre. Mert, ha felvállalsz egy olyan tevékenységet, amit komolyan veszel, értéket hozol létre, sikerre tudsz vinni, amin látszik, hogy van mögötte tudás, szorgalom, az brandazonossá tud tenni téged" - világította meg Ratatics Péter a gazdasági racionalitást a telekvásárlás és a stadionépítés mögött.

Related posts