Egy Tamásiban élő férfi jogellenes fogvatartás miatt kártérítést kíván igényelni.


Vaskó Csaba állítása szerint nem ő tehető a leveleken feltüntetett hibás címek miatt, és a rácsok mögött eltöltött két hónapért kártérítést követel.

- Az ágyi poloska mérete egy gombostűéhez hasonlítható, de miután megtöltődik az ember vérével, jelentősen megnövekszik - mesélte Vaskó Csaba, aki Tamásiban él. Közben az összehajtott papírlapjára mutatott, amelyen vöröses-barnás foltok éktelenkedtek. - Ezek a kis lények emlékeztetnek arra, hogy 68 napot töltöttem a rácsok mögött, mindez pedig nem az én hibámból történt.

A 51 éves férfi jogosítvány nélkül vezetett, amiért tavaly májusban 270 óra közérdekű munkát rendeltek el számára, valamint több mint két évre eltiltották a gépjárművezetéstől. Ezt követően egy ideig csend honolt, mígnem novemberben a rendőrök megjelentek értem, és elvittek egy átváltoztatási tárgyalásra, ahol sajnos nem volt lehetőségem jogi képviselőt igénybe venni. Ekkor tudtam meg, hogy mivel nem teljesítettem a közérdekű munkát, 68 nap fogházbüntetés vár rám. Azonban meglepődve tapasztaltam, hogy a pártfogómtól nem érkezett semmilyen értesítés arról, hogy hol és mit kellene dolgoznom.

A pártfogó, Vaskó Csaba azzal indokolta a számonkérést, hogy többször is megjelent a férfi otthonánál, valamint édesanyjánál. - Ez nem felel meg a valóságnak, amit a szemébe is mondtam. Leveleket sem kaptam, és telefonhívást sem érkezett. Amikor tájékoztattak arról, hogy a posta a "nem kereste" megjelöléssel küldte vissza a leveleket és a hivatalos értesítéseket, alaposabban átnéztük ezeket a küldeményeket, és akkor vettük észre, hogy a címeken hibák voltak. Úgy érzem, ez nem terhelhet engem.

Bár a hivatalos levelek téves címre kerültek kézbesítésre, a büntetés-végrehajtási bíróság úgy döntött, hogy a "nem kereste" jelzés alapján a kézbesítés érvényesnek számít. Ennek következtében a levélben foglalt hátrányos intézkedések akadálytalanul érvényesíthetők az elítélt személlyel szemben. Hiába próbáltam hangsúlyozni, hogy a közérdekű munka elvégzésének lehetősége nem az én mulasztásom miatt maradt el, ezt a bíróság nem fogadta el, és a felülvizsgálati kérelmemet elutasították.

- Nem tudom felfogni, hogy hogyan bánhatnak így egy emberrel! Az események következtében elveszítettem egy németországi álláslehetőséget, ami számomra rendkívül fontos, hiszen én gondoskodom a 78 éves cukorbeteg édesanyámról. Őt is mélyen megviselték a velem történt dolgok, teljesen kétségbeesett - mondta dühösen Vaskó Csaba, aki április 20-án lépett szabadlábra. - Ráadásul nem fogházban, hanem egy börtön egyes fokozatú részlegén voltam, ahol bár nyitva állt a zárka ajtaja, mégsem lehetett belőle kijutni.

- Egyik értesítés sem Vaskó Csaba hivatalos címére ment ki, a címzésekben teljes káosz volt a lépcsőház, az emelet és ajtó tekintetében, és nem ért el hozzá egyik levél sem, így valóban tényleg hibás címzés miatt nem vette, nem vehette át a leveleket és nem is kereste azokat a postán - mondta a Blikknek Vaskó Csaba ügyvédje, dr. Vásárhelyi János.

A "nem kereste" jelzések után a pártfogó jelentette, hogy az ügyfelemmel nem volt lehetséges a kapcsolattartás, ennek következtében a korábban kiszabott közmunkát letöltendő szabadságvesztésre módosították - tette hozzá. Az ügyvéd számára a legmegdöbbentőbb az, hogy a bíróság a téves címekre küldött levelek ellenére nem talált problémát az ügyben. - Az ügyfelem már letöltötte a közmunka helyett kiszabott 68 napos szabadságvesztést. Hogy kér-e kártérítést, és ha igen, milyen mértékben, az már csak rajta múlik.

A témával kapcsolatban megkerestük dr. Tóth Balázst, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédjét, hogy megossza velünk véleményét. Elmondta: „A hallott információk alapján úgy gondolom, hogy a fogvatartás jogellenes volt, ami miatt az állam felelőssége felmerülhet.” Hozzátette: „Ha a posta a 'nem kereste' helyett a 'nem található' megjelölést használta volna, valószínűleg hamarabb észlelhették volna, hogy a címzés nem megfelelő.”

Related posts